Jedynka

Głos II linii metra Maciej Gudowski: w tym konkursie od początku był jeden zwycięzca - Warszawa

29.10.2014 13:24
- Czuję się kredytobiorcą w banku, który nazywa się Słuchacze Polskiego Radia. Zaciągnąłem u Państwa kredyt zaufania, spłacić go pewnie nie będzie łatwo, ale obiecuję, że będę się bardzo starał - powiedział Maciej Gudowski. Lektor zwyciężył w plebiscycie na głos II linii metra.
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego Radia
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
03'04 Maciej Gudowski zwycięzcą plebiscytu na głos II linii metra (Jedynka)
03'10 Najważniejsze, żeby ten głos wywołał uśmiech o poranku - oczekiwania wobec zwycięzcy plebiscytu na głos II linii metra (Z kraju i ze świata/Jedynka)
00'06 Komunikat czytany przez Krystynę Jandę
00'07 Komunikat czytany przez Danutę Stenkę
00'07 Komunikat czytany przez Małgorzatę Tułowiecką
00'07 Komunikat czytany przez Marzenę Wyczółkowską
00'06 Komunikat czytany przez Andrzeja Matula
więcej
Maciej Gudowski głosem II linii metra
Maciej Gudowski głosem II linii metra

Wśród mieszanki wrażeń, jakich doznał Maciej Gudowski na wieść o zwycięstwie dominuje poczucie dumy, zaszczytu. - Biorąc udział w konkursie startujemy przecież nie po to, by być tłem, ale by wygrać. Liczyłem się z tym, ale nie aż tak realnie. Jest mi bardzo miło i bardzo dziękuję - powiedział Radiowej Jedynce.
Znany lektor, którego głos od lat towarzyszy polskim telewidzom i radiosłuchaczom podziękował wszystkim, którzy oddali głosy w konkursie zorganizowanym przez Urząd m.st. Warszawy, Metro Warszawskie i Radiową Jedynkę. - To piękne, nie tylko warszawskie wydarzenie. Nagle ileś osób zjednoczyło się wokół miłej sprawy i zamanifestowało, kto towarzyszył im będzie od jednego do drugiego przystanku metra. w tym konkursie od początku był tylko jeden zwycięzca, Warszawa - wyjaśnił zwycięzca plebiscytu na głos II linii metra.

Oglądaj i słuchaj: Relacja z ogłoszenia wyników plebiscytu na głos II linii metra >>

Maciej Gudowski otrzymał 25 292 głosów - 47,29 proc. wszystkich oddanych za pośrednictwem strony internetowej Radiowej Jedynki oraz krótkich wiadomości tekstowych. Prócz wyboru faworyta słuchacze mogli także pisać hasła ich wspierające. Jedno z nich brzmiało: "Krążą po mieście pogłoski, że w metrze ma gadać Gudowski. Jak będzie gadał jak w filmie, to zbudują nam metra trzecią linię". - To piękne, bardzo dziękuję autorowi tych kilku zdań. Jeżeli tylko moja skromna osoba przyspieszy budowę III linii metra to ja już z góry zapewniam, że będę Państwu towarzyszył i w tej podróży. Jeśli tylko będziecie tego chcieli - podsumował w rozmowie z Karoliną Rożej.

W plebiscycie udział wzięli także: Danuta Stenka - 9590 (17,93 proc.) głosów, Krystyna Janda – 8498 (15,89 proc.) głosów, Andrzej Matul – 4816 (9,01 proc.) głosów, Marzena Wyczółkowska – 3509 (6,56 proc.) głosów oraz Małgorzata Tułowiecka 1774 (3,32 proc.) głosów. Łącznie w konkursie oddanych zostało 53 479 głosów..

Zwycięstwo Macieja Gudowskiego potwierdza szacunek, jakim w Polsce cieszą się znani lektorzy. Przypomnijmy, że stacje I linii metra od 1998 roku zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.

Maciej Gudowski specjalizuje się w filmach akcji. Brawurowo przeczytane dialogi  "Akademii policyjnej”, "Matrixa”, cyklu "James Bond”, "Władcy Pierścieni”, czy "Transformers” to jego zasługa. Przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi. W 1986 roku rozpoczął współpracę z telewizją. Jego pierwszym "przeczytanym" filmem było hiszpańskie "Południe", obecnie na swoim koncie ma tysiące przeczytanych tytułów. "Dobry lektor powinien mieć w głosie klej, żeby przytrzymać widza przy telewizorze" – twierdzi Maciej Gudowski. W latach 90. był prezenterem i lektorem "Teleexpressu". Jest również lektorem czytającym zapowiedzi stacji w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze zwycięzcą oraz głosów pozostałych kandydatów.

Centralny odcinek II linii warszawskiego metra ma zostać oddany do użytku pasażerów do końca 2014 roku.

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-10-30 14:58 Zgłoś
Pan Maciej, choć bardzo lubię jego głos, był moim numerem 2. Stawiałam na Stenkę, bo jest kobietą, ma ładny głęboki i pogodny głos. Gdyby w konkursie stanęła Czubówna, to kto wie, jak by się skończyło. Byłoby miło, gdyby w obu liniach metra zapanowała równowaga płci, ale parytety, to nie moja bajka, niech będą chłopaki. Przy okazji, sprawcie, by zamknęła się ta baba, która mówi na którą stronę mam wysiąść. To idiotyczne; jak stoję tyłem do kierunku jazdy, to mnie wprowadza w błąd, przy tym większości kobiet: prawo i lewo się myli a drzwi otwierają się i tak tylko w jedną stronę. A ona tak drze japę, że można ogłuchnąć i głos ma mało przyjemny.
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Maciej Gudowski lektorem II linii metra! "Ten głos towarzyszył będzie codziennie 300 tys. osób"

29.10.2014 13:00
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa spodziewali się, że zwycięży głos kobiecy. Warszawiacy zdecydowanie jednak postawili na znakomitego lektora Macieja Gudowskiego.
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego Radia
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
08'33 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa ogłosili zwycięzcę plebiscytu na głos II linii metra (Jedynka)
11'36 Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk: mam nadzieję, że głos Macieja Gudowskiego przypadnie do gustu także tym, którzy nie głosowali (Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Dyrektor radiowej Jedynki podczas ceremonii rozstrzygnięcia plebiscytu na głos II linii metra
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas ceremonii ogłoszenia zwycięzcy plebiscytu na głos II linii metra
Prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk o wynikach plebiscytu na głos II linii metra
Konferencja prasowa po ogłoszeniu wyników plebiscytu na głos II linii metra

- Mamy gotową kolejną stację, ale do niedawna jeszcze nie mieliśmy głosu. Trudno wsiąść do metra bez żadnej zapowiedzi, ale mam nadzieję, że z TYM głosem pojedziemy już po bożonarodzeniowe zakupy - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz rozpoczynając uroczystość zakończenia konkursu, który zorganizowały Urząd m.st. Warszawy, Metro Warszawskie i Radiowa Jedynka. Konkurs zakończył się 26 października. Głos II linii metra wybierało ponad 50 tysiecy ludzi i to nie tylko mieszkańców stolicy. Na stronie radiowej Jedynki odnotowano nawet głosujących zza oceanu.

Zwycięski głos usłyszeliśmy po zapowiedzi dyrektora-redaktora naczelnego Programu Pierwszego Polskiego Radia Kamila Dąbrowy.

"Stacja Rondo Daszyńskiego. Stacja Rondo ONZ. Stacja Świętokrzyska. Stacja Nowy Świat - Uniwersytet. Stacja Centrum Nauki Kopernik. Stacja Stadion Narodowy. Stacja Dworzec Wileński" - wybrzmiał głos Macieja Gudowskiego.

Maciej Gudowski: w tym konkursie od początku był jeden zwycięzca - Warszawa >>>

- Myśleliśmy, że będzie to plebiscyt popularności, że dwie znane aktorki go zdominują. Okazało się, że jest inaczej. Nasi słuchacze, aby zagłosować musieli wysłuchać wszystkich głosów i to jest efekt ich wyboru, ponad 47 proc. wszystkich głosów zostało oddanych na Macieja Gudowskiego - mówił Kamil Dąbrowa. Dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia dodał z dumą, że lektor znany z filmów akcji współpracuje także z naszym programem.

Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk wyraził nadzieję, że głos Macieja Gudowskiego przypadnie do gustu także tym, którzy nie głosowali w plebiscycie.

Maciej Gudowski przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi. W 1986 roku rozpoczął współpracę z telewizją. Jego pierwszym "przeczytanym" filmem było hiszpańskie "Południe", obecnie na swoim koncie ma tysiące przeczytanych tytułów. Dobry lektor powinien mieć w głosie klej, żeby przytrzymać widza przy telewizorze – twierdzi Maciej Gudowski. W latach 90. był prezenterem i lektorem "Teleexpressu". Jest również lektorem czytającym zapowiedzi stacji w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

/

W plebiscycie udział wzięli także: aktorki Krystyna Janda i Danuta Stenka, dziennikarze Małgorzata Tułowiecka, Marzena Wyczółkowska i Andrzej Matul.

Stacje I linii metra od 1998 roku zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.

(ag/asz)