X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Jedynka

Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?

23.03.2012
Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?
Foto: Glow Images/East News
Pracodawca ma obowiązek wysłać każdemu pracownikowi PIT 11. Na tej podstawie rozliczamy się z fiskusem. Co jednak zrobić, gdy tego formularza nie otrzymamy?
Posłuchaj
06'04 Co zrobić gdy nie dostaniesz PIT-u 11?

 Jeden z słuchaczy radiowej Jedynki nie otrzymał od swojego pracodawcy dokumentów wymaganych do rocznego rozliczenia z podatku. Co wtedy zrobić pyta Krzysztof Rzyman Dominikę Dragan-Berestecką z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

- Brak PIT-a 11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z podatku. Trzeba samemu wyliczyć potrzebne dane. Można to zrobić na kilka sposobów – radzi Dominika Dragan-Berestecka.

Najłatwiej wyliczeń dokonać na podstawie comiesięcznych pasków płacowych. Tam znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Jednak nie zawsze mamy takie dokumenty. W takim przypadku trzeba radzić sobie inaczej.

- Przychód możemy oszacować na podstawie umowy o pracę. Dużym problemem jest natomiast  określenie pobranych zaliczek oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – ostrzega  specjalistka.

Niestety i tak należy postarać się oszacować te dane i wypełnić PIT. Warto także do rozliczenia dołączyć informację, że mimo obowiązku jaki ciąży na pracodawcy nie otrzymaliśmy PIT-u 11. Wtedy możliwe, że urząd wezwie nas do skorygowania wyliczeń, ale nie powinniśmy być obciążeni konsekwencjami ewentualnych nieścisłości.

W audycji "Biznes w Jedynce" również o tym jakie konsekwencje dla rynku lekow ma nowa ustawa refundacyjna.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
INFORMATOR O UCHODŹCACH W EUROPIE
Wybory prezydenckie 2015 - najnowsze informacje

Czytaj także

Wypełniasz PIT? Oto najczęstsze błędy

Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach.

Podatnicy nie wiedzą lub nie pamiętają, że wraz z nowelizacją przepisów podatkowych zmieniają się druki zeznań. Część pozycji w formularzu jest likwidowana, a w zamian pojawiają się nowe, dodatkowe pola. W konsekwencji składają zeznania podatkowe na nieaktualnych formularzach, pochodzących z lat ubiegłych. Dla rozliczeń za 2010 rok resort finansów przygotował nowe PIT-y.

Najczęstszym, a zarazem najpoważniejszym błędem jest właśnie brak podpisu - czytamy w "Dzienniku Polskim". Bez niego PIT jest nieważny. Podatnicy zapominają o zaznaczaniu kratek, w których wskazują wybrane opcje rozliczenia podatkowego (np. czy jest to zeznanie indywidualne, czy wspólne z małżonkiem albo czy jest to zeznanie pierwotne czy też korekta).

Błędy popełniamy także przy korzystaniu z popularnej ulgi internetowej. Odliczanie wydatków na zakup modemu, instalacji czy brak faktury - oto częste błędy spotykane przy odliczaniu tej ulgi.

tk

Zobacz więcej na temat: Dziennik Polski finanse pit

Czytaj także

Prostytucja w picie?

Darowizna, spadek i wieloletnie oszczędności - to najpopularniejsze powody wyjaśnienia pochodzenia dodatkowych dochodów podatników. Coraz rzadziej tłumaczą się prostytucją.

Z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną" w Izbach Skarbowych wynika, że coraz mniej obywateli tłumaczy się czerpaniem korzyści z prostytucji.

Nadal często - choć już nie jako główny powód - pojawiają się tłumaczenia o czerpaniu dodatkowych dochodów z prostytucji. W praktyce okazuje się często, że pochodzą one z pracy na czarno bądź z zaniżania dochodów, a nie świadczenia usług seksualnych.

Kolejne powody to między innymi pożyczka od rodziny, dochody zagraniczne czy trafne inwestycje giełdowe. W przypadku kontroli wydatków na budowę domu podatnicy najczęściej przekonują, że jest ona prowadzona systemem gospodarczym, a więc bez fachowców z firm budowlanych.

IAR/tk

Czytaj także

Pracodawco śpiesz się!

28.02.2012
Pracodawco śpiesz się
Foto: sxc.hu
Pracodawcy mają jeszcze tylko dwa dni na wydanie pracownikom formularza PIT 11, czyli zestawienia ubiegłorocznych dochodów i pobranych zaliczek.
Posłuchaj
00'16 Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów (IAR)
00'24 Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów (IAR)

Rozliczenie pracownicy powinni dostać do końca lutego. Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów radzi przypomnieć pracodawcom o ich obowiązku, bo niewystawienie PIT-a 11 nie zwalnia pracownika z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym. Bez tego formularza będzie to jednak zdecydowanie trudniejsze, bo wówczas pracownik sam będzie musiał obliczyć wysokość dochodu w 2011 roku i sumę zaliczek pobranych na rzecz podatku. Pracodawcy, który nie obliczy dla pracownika wysokości dochodów i zaliczek na rzecz podatku, grozi kara grzywny od 150 do 3 tysięcy złotych.

Osobom, które dostaną PIT 11, Wiesława Dróżdż radzi możliwie jak najszybsze wypełnienie rozliczenia z podatku zapłaconego w ubiegłym roku. Jak wyjaśnia - wcześniejsze rozliczenie oznacza wcześniejszy zwrot nadpłaconego podatku, natomiast osoby, które fiskusowi muszą dopłacić, mogą to zrobić do końca kwietnia.