Jedynka

Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?

23.03.2012 11:55
Pracodawca ma obowiązek wysłać każdemu pracownikowi PIT 11. Na tej podstawie rozliczamy się z fiskusem. Co jednak zrobić, gdy tego formularza nie otrzymamy?
Co zrobić, gdy nie masz PIT-u 11?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
06'04 Co zrobić gdy nie dostaniesz PIT-u 11?
więcej

 Jeden z słuchaczy radiowej Jedynki nie otrzymał od swojego pracodawcy dokumentów wymaganych do rocznego rozliczenia z podatku. Co wtedy zrobić pyta Krzysztof Rzyman Dominikę Dragan-Berestecką z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

- Brak PIT-a 11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z podatku. Trzeba samemu wyliczyć potrzebne dane. Można to zrobić na kilka sposobów – radzi Dominika Dragan-Berestecka.

Najłatwiej wyliczeń dokonać na podstawie comiesięcznych pasków płacowych. Tam znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Jednak nie zawsze mamy takie dokumenty. W takim przypadku trzeba radzić sobie inaczej.

- Przychód możemy oszacować na podstawie umowy o pracę. Dużym problemem jest natomiast  określenie pobranych zaliczek oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – ostrzega  specjalistka.

Niestety i tak należy postarać się oszacować te dane i wypełnić PIT. Warto także do rozliczenia dołączyć informację, że mimo obowiązku jaki ciąży na pracodawcy nie otrzymaliśmy PIT-u 11. Wtedy możliwe, że urząd wezwie nas do skorygowania wyliczeń, ale nie powinniśmy być obciążeni konsekwencjami ewentualnych nieścisłości.

W audycji "Biznes w Jedynce" również o tym jakie konsekwencje dla rynku lekow ma nowa ustawa refundacyjna.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wypełniasz PIT? Oto najczęstsze błędy

Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach.

Podatnicy nie wiedzą lub nie pamiętają, że wraz z nowelizacją przepisów podatkowych zmieniają się druki zeznań. Część pozycji w formularzu jest likwidowana, a w zamian pojawiają się nowe, dodatkowe pola. W konsekwencji składają zeznania podatkowe na nieaktualnych formularzach, pochodzących z lat ubiegłych. Dla rozliczeń za 2010 rok resort finansów przygotował nowe PIT-y.

Najczęstszym, a zarazem najpoważniejszym błędem jest właśnie brak podpisu - czytamy w "Dzienniku Polskim". Bez niego PIT jest nieważny. Podatnicy zapominają o zaznaczaniu kratek, w których wskazują wybrane opcje rozliczenia podatkowego (np. czy jest to zeznanie indywidualne, czy wspólne z małżonkiem albo czy jest to zeznanie pierwotne czy też korekta).

Błędy popełniamy także przy korzystaniu z popularnej ulgi internetowej. Odliczanie wydatków na zakup modemu, instalacji czy brak faktury - oto częste błędy spotykane przy odliczaniu tej ulgi.

tk

Zobacz więcej na temat: Dziennik Polski finanse pit

Czytaj także

Prostytucja w picie?

Darowizna, spadek i wieloletnie oszczędności - to najpopularniejsze powody wyjaśnienia pochodzenia dodatkowych dochodów podatników. Coraz rzadziej tłumaczą się prostytucją.

Z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną" w Izbach Skarbowych wynika, że coraz mniej obywateli tłumaczy się czerpaniem korzyści z prostytucji.

Nadal często - choć już nie jako główny powód - pojawiają się tłumaczenia o czerpaniu dodatkowych dochodów z prostytucji. W praktyce okazuje się często, że pochodzą one z pracy na czarno bądź z zaniżania dochodów, a nie świadczenia usług seksualnych.

Kolejne powody to między innymi pożyczka od rodziny, dochody zagraniczne czy trafne inwestycje giełdowe. W przypadku kontroli wydatków na budowę domu podatnicy najczęściej przekonują, że jest ona prowadzona systemem gospodarczym, a więc bez fachowców z firm budowlanych.

IAR/tk

Czytaj także

Pracodawco śpiesz się!

28.02.2012 10:24
Pracodawcy mają jeszcze tylko dwa dni na wydanie pracownikom formularza PIT 11, czyli zestawienia ubiegłorocznych dochodów i pobranych zaliczek.
Pracodawco śpiesz się
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
00'16 Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów (IAR)
00'24 Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów (IAR)
więcej

Rozliczenie pracownicy powinni dostać do końca lutego. Wiesława Dróżdż z ministerstwa finansów radzi przypomnieć pracodawcom o ich obowiązku, bo niewystawienie PIT-a 11 nie zwalnia pracownika z konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym. Bez tego formularza będzie to jednak zdecydowanie trudniejsze, bo wówczas pracownik sam będzie musiał obliczyć wysokość dochodu w 2011 roku i sumę zaliczek pobranych na rzecz podatku. Pracodawcy, który nie obliczy dla pracownika wysokości dochodów i zaliczek na rzecz podatku, grozi kara grzywny od 150 do 3 tysięcy złotych.

Osobom, które dostaną PIT 11, Wiesława Dróżdż radzi możliwie jak najszybsze wypełnienie rozliczenia z podatku zapłaconego w ubiegłym roku. Jak wyjaśnia - wcześniejsze rozliczenie oznacza wcześniejszy zwrot nadpłaconego podatku, natomiast osoby, które fiskusowi muszą dopłacić, mogą to zrobić do końca kwietnia.