Inauguracja papieża Franciszka na żywo w Jedynce

Jedynka
Marlena Borawska 19.03.2013
Papież Franciszek
Papież Franciszek , foto: PAP/EPA

Trwa msza święta inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka - słuchaj transmisji w radiowej Jedynce.

Homilia papieża Franciszka podczas Mszy Św. inaugurującej jego pontyfikat >>>

Przejazd papieża Franciszka był anonsowany na godzinę 9:00, jednak Franciszek odwiedził wiernych na placu już o kwadrans wcześniej. Papież jeździł przez ponad 20 minut.

Odkryty wóz papieski, eskortowany przez ochronę objechał wszystkie rzędy na placu. Franiciszek dwukrotnie zatrzymał się. Za pierwszym razem papież zszedł z jego platformy i podszedł do barierki. Dotknął i pozdrowił osobę sparaliżowaną przez chorobę. Później zatrzymał się ponownie. Tym razem papież Franciszek pozdrowił i dotknął podane mu przez ochronę małe dzieci.

Papież
Papież Franciszek
Papież Franciszek jest 266. papieżem w historii Kościoła, pierwszym z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą oraz pierwszym, który przyjął imię Franciszek.

Papież
Papież Franciszek błogosławi dziecku

Na placu zgromadziły się tłumy wiernych. Dużo jest flag z Argentyny skąd pochodzi kardynał Bergoglio, a także z innych państw Ameryki Łacińskiej. Są także flagi z wielu państw innych kontynentów, w tym z Polski. W inauguracji pontyfikatu uczestniczą też 132 delegacje państw i organizacji międzynarodowych. Polskę reprentuję prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Herb, Pierścień Rybaka, Święty Piotr - symbolika pontyfikatu papieża Franciszka >>

Papież
Papież Franciszek

Dawniej ceremonię nazywano “intronizacją”, obecnie przyjęto inne określenie, nie kojarzące się z monarchią i panowaniem; "Inizio del ministero petrino del vescovo di Roma”, początek posługi Piotrowej biskupa Rzymu. Jak zwrócił uwagę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, nie ma w tym określeniu słowa “papież”, którego Franciszek nie użył zresztą do tej pory ani razu.

Papież Franciszek: Bóg nigdy nie znuży się przebaczaniem nam >>>

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja] >>>

W całej włoskiej stolicy w stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie służby i siły porządkowe, których wzmocnione patrole czuwać będą w rejonie Watykanu oraz eleganckiej Via Veneto, gdzie mieszkać będzie większość przedstawicieli rodzin królewskich, szefowie państw i rządów z całego świata. W Watykanie wprowadzono już zamknięte strefy bezpieczeństwa. Na dachach w rejonie alei znanej z filmu "Dolce vita" Felliniego czuwać będą snajperzy, a saperzy przeczesują każdy metr chodnika.

Franciszek - wybrano papieża spoza układów >>>

Papież Franciszek i junta. Współpracował czy pomagał prześladowanym? >>>

Pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Następcę Świętego Piotra 13 marca, w piątym głosowaniu. W konklawe uczestniczyło 115 kardynałów. Było to pierwsze takie zgromadzenie kardynałów od siedmiuset lat, zwołane za życia poprzedniego papieża. Benedykt XVI złożył rezygnację 28 lutego, po niespełna ośmiu latach pontyfikatu.

Franciszek jest pierwszym następcą świętego Piotra spoza Europy od ponad 1200 lat.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

(źr. PAP)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
06:09 - 07:00SYGNAŁY DNIA Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Podziemne Radio Solidarność

Polecamy:

Bądź z nami w kontakcie: