Jedynka

Inauguracja papieża Franciszka na żywo w Jedynce

19.03.2013 09:50
Trwa msza święta inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka - słuchaj transmisji w radiowej Jedynce.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: PAP/EPA
Posłuchaj
14'24 Papież Franciszek rozpoczyna pontyfikat - w radiowej Jedynce komentują: o. Wacław Oszajca, Wojciech Cegielski, ks. Wojciech Mikulski i Krzysztof Bronk
01'19 Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka - symbolika herbu
00'51 Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka - jedność Wschodu i Zachodu
01'22 Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka - pod znakiem Świętego Piotra
03'47 - Pieśń słoneczna Św. Franciszka z Asyżu nadała ton kazaniu papieża - wyjaśnia o. Wacław Oszajca
05'27 - Papież Franciszek wyczuł, czego potrzebuje Kościół i jego zwyczajne zachowanie ludzi zachwyca - o. Wacław Oszajca (Jedynka)
03'23 - Na wzór realisty Św. Józefa mamy szukać konkretnych odpowiedzi i sposobów usuwania biedy tego świata - o. Wacław Oszajca (Jedynka)
więcej
Konklawe. Dzień pierwszy
Konklawe. Dzień pierwszy
Papież Franciszek zaczyna pontyfikat
Papież Franciszek zaczyna pontyfikat

Homilia papieża Franciszka podczas Mszy Św. inaugurującej jego pontyfikat >>>

Przejazd papieża Franciszka był anonsowany na godzinę 9:00, jednak Franciszek odwiedził wiernych na placu już o kwadrans wcześniej. Papież jeździł przez ponad 20 minut.

Odkryty wóz papieski, eskortowany przez ochronę objechał wszystkie rzędy na placu. Franiciszek dwukrotnie zatrzymał się. Za pierwszym razem papież zszedł z jego platformy i podszedł do barierki. Dotknął i pozdrowił osobę sparaliżowaną przez chorobę. Później zatrzymał się ponownie. Tym razem papież Franciszek pozdrowił i dotknął podane mu przez ochronę małe dzieci.

Papież
Papież Franciszek
Papież Franciszek jest 266. papieżem w historii Kościoła, pierwszym z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą oraz pierwszym, który przyjął imię Franciszek.

Papież
Papież Franciszek błogosławi dziecku

Na placu zgromadziły się tłumy wiernych. Dużo jest flag z Argentyny skąd pochodzi kardynał Bergoglio, a także z innych państw Ameryki Łacińskiej. Są także flagi z wielu państw innych kontynentów, w tym z Polski. W inauguracji pontyfikatu uczestniczą też 132 delegacje państw i organizacji międzynarodowych. Polskę reprentuję prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Herb, Pierścień Rybaka, Święty Piotr - symbolika pontyfikatu papieża Franciszka >>

Papież
Papież Franciszek

Dawniej ceremonię nazywano “intronizacją”, obecnie przyjęto inne określenie, nie kojarzące się z monarchią i panowaniem; "Inizio del ministero petrino del vescovo di Roma”, początek posługi Piotrowej biskupa Rzymu. Jak zwrócił uwagę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, nie ma w tym określeniu słowa “papież”, którego Franciszek nie użył zresztą do tej pory ani razu.

Papież Franciszek: Bóg nigdy nie znuży się przebaczaniem nam >>>

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja] >>>

W całej włoskiej stolicy w stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie służby i siły porządkowe, których wzmocnione patrole czuwać będą w rejonie Watykanu oraz eleganckiej Via Veneto, gdzie mieszkać będzie większość przedstawicieli rodzin królewskich, szefowie państw i rządów z całego świata. W Watykanie wprowadzono już zamknięte strefy bezpieczeństwa. Na dachach w rejonie alei znanej z filmu "Dolce vita" Felliniego czuwać będą snajperzy, a saperzy przeczesują każdy metr chodnika.

Franciszek - wybrano papieża spoza układów >>>

Papież Franciszek i junta. Współpracował czy pomagał prześladowanym? >>>

Pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Następcę Świętego Piotra 13 marca, w piątym głosowaniu. W konklawe uczestniczyło 115 kardynałów. Było to pierwsze takie zgromadzenie kardynałów od siedmiuset lat, zwołane za życia poprzedniego papieża. Benedykt XVI złożył rezygnację 28 lutego, po niespełna ośmiu latach pontyfikatu.

Franciszek jest pierwszym następcą świętego Piotra spoza Europy od ponad 1200 lat.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

(źr. PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Plany papieża Franciszka na najbliższe dni

14.03.2013 12:48
Wkrótce papież Franciszek spotka się z papieżem emerytem Benedyktem XVI. W sobotę ma porozmawiać z mediami.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ANDREA SOLERO
Posłuchaj
00'57 Plany papieża Franciszka na najbliższe dni: relacja Marka Lehnerta (IAR)
więcej

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

 

Zaraz po wyborze nowy papież rozmawiał telefonicznie ze swym poprzednikiem, który po abdykacji mieszka w Castel Gandolfo pod Rzymem.  - Franciszek uda się tam niebawem, by go odwiedzić"- zapowiedział ksiądz Federico Lombardi, rzecznik Watykanu.  Do Watykanu Benedykt XVI powróci dopiero w końcu kwietnia.

Metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan twierdzi, że do spotkania z Benedyktem dojdzie w czwartek.

W czwartek o godzinie 17 papież Franciszek odprawi mszę dla uczestników konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, która była widownią jego wyboru. W piątek przed południem w Sali Klementyńskiej spotka się z wszystkimi członkami kolegium kardynalskiego, a w sobotę o 11.00 przyjmie pracowników mediów. W niedzielę w południe przewodniczyć będzie po raz pierwszy modlitwie Anioł Pański.

Inauguracja pontyfikatu 265. następcy św. Piotra odbędzie się we wtorek 19 marca, uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła.

IAR/agkm


Zobacz więcej na temat: Benedykt XVI papież Franciszek

Czytaj także

Papież na razie zamieszka w Domu Św. Marty

14.03.2013 11:47
Papież Franciszek będzie czekał przez kilka tygodni na zakończenie remontu papieskich pokoi w Pałacu Apostolskim.
Dom świętej Marty
Dom świętej MartyFoto: Wikipedia/CC/Johannes Müller

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Papież Franciszek przez najbliższe tygodnie będzie mieszkał w Domu Świętej Marty. W specjalnie przeznaczonym dla niego apartamencie numer 201 będzie czekał na zakończenie remontu papieskich pokoi w Pałacu Apostolskim.

W czwartek rano po wizycie w Bazylice Matki Bożej Większej nowy papież pojechał do hotelu duchowieństwa w centrum Rzymu po swoje rzeczy. Do watykańskiego Domu Świętej Marty, gdzie nocował w czasie konklawe, Jorge Mario Bergoglio nie zabrał swych bagaży.
Franciszek pojechał samochodem do "Domus Internationalis Paulus VI" przy via della Scrofa, gdzie zatrzymał się po przyjeździe do Rzymu na konklawe.
Benedykt XVI opuścił apartamenty papieskie w Pałacu Apostolskim po abdykacji 28 lutego.

PAP/agkm

Czytaj także

”Być może nie prowadził frontalnej walki z juntą”

14.03.2013 13:00
- Imię papieża ”Franciszek” ma duże znaczenie. Mówi, że papież, podobnie jak Franciszek z Asyżu, odnowi Kościół dzięki powrotowi do Ewangelii - powiedział ks. Krzysztof Drews.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO
Posłuchaj
14'28 Z kraju i ze świata (14 marca 2013)
więcej

Wykładowca teologii pastoralnej w seminarium duchownym zwrócił uwagę, że ludzie przyjęli papieża z wielkim entuzjazmem i nadzieją. Zauważył, że Franciszek poprosił o błogosławieństwo wiernych, a jest to zwyczaj charakterystyczny dla duchownych Ameryki Południowej. Ks. Drews uważa, że papież będzie pastoralistą, czyli ”proboszczem świata”.

Po raz pierwszy spoza Europy, po raz pierwszy jezuita, po raz pierwszy Franciszek - komentował z kolei Mirosław Ikonowicz, wieloletni korespondent PAP. Dziennikarz zaznaczył, że Ameryka Łacińska to obecnie największy kontynent katolicki. Dodał, że wielu spośród tych katolików przebywa również w Stanach Zjednoczonych. – USA dzisiaj to duży kawał Ameryki Łacińskiej - powiedział. W jego ocenie papież Franciszek, na tle innych hierarchów tego obszaru - w większości skrajnych konserwatystów,  jest konserwatystą umiarkowanym. W postawie duszpasterza uderza Ikonowicza głównie koncentracja na najuboższych. Korespondent powiedział też, że kardynał spotykał się z najbiedniejszymi, nawet żebrakami. Dodał, że papież zapowiedział, iż Rzym będzie ziemią misyjną. Wiele osób odebrało to jako zapowiedź rozprawy z porządkami w Kurii Rzymskiej.

W Argentynie, od 1976 roku do 1983 roku, czyli za rządów junty wojskowej, dopuszczano się rażących naruszeń praw człowieka. Istnieje opinia, że obecny papież nie pomógł wtedy dwóm zakonnikom. On sam zaprzecza, a jego przyjaciel z tamtych czasów, Adolfo Perez Esquivel, laureat nagrody Nobla, twierdzi, że papież nie miał żadnych związków z krwawą dyktaturą.

Ikonowicz skomentował:. - (…) Dwaj jezuici nie przeżyliby, gdyby nie jego wstawiennictwo. Obaj ostatecznie wyjechali. Prawdopodobnie Bergoglio musiał kluczyć i negocjować. To postawa znana polskim biskupom z dawniejszych czasów. Musiał chronić Kościół, być może nie prowadząc frontalnej walki z juntą - zastanawiał się publicysta.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm

Mirosław
Mirosław Ikonowicz fot. Polskie Radio/W. Kusiński

Czytaj także

Argentyńczycy dumni z papieża, ale bardziej jako kibice

14.03.2013 14:15
Wszystkie argentyńskie gazety - bez wyjątku - poświęcają pierwsze strony wyborowi kardynała Bergoglio na papieża.
Suweniry w wizerunkiem nowo wybranego papieża Franciszka są już sprzedawane w Watykanie
Suweniry w wizerunkiem nowo wybranego papieża Franciszka są już sprzedawane w WatykanieFoto: PAP/EPA/GUIDO MONTANI
Posłuchaj
00'57 Tomasz Surdel o reakcjach argentyńskiej prasy na wybór papieża (IAR)
więcej

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Nawet sportowy dziennik "Ole" umieścił na swej czołówce wielkie zdjęcie nowego papieża, tytułując je humorystycznie "Kolejna ręka Boga". Jest to nawiązanie do kontrowersyjnej bramki Diego Maradony z Mundialu w Meksyku. Większość dzienników cytuje samego Maradonę, który na wieść o wyborze papieża, stwierdził z satysfakcją, że po argentyńskim bogu futbolu, czyli nim samym, przyszła kolej na argentyńskiego przedstawiciela Boga na Ziemi, czyli papieża.

Nie bez zaskoczenia argentyńskie dzienniki związane z aktualnym rządem kraju kładą wyraźny nacisk na kontrowersje, związane z rolą argentyńskiego kościołai samego Bergoglio w krwawym okresie wojskowej dyktatury.

Wielki dziennik "La Nacion" zauważa, że większa część Argentyńczyków bardziej manifestowała swoją radość jako kibice niż jako wierni. "Najważniejsze, że pokonaliliśmy Brazylijczyjka" - pisze gazeta.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, sm

Czytaj także

Nycz: dziennikarze z papieżem nie będą mieli lekko

14.03.2013 16:51
- Papież Franciszek przypomina mi trochę Jana Pawła II. Myślę, że będzie działał nieszablonowo – mówił w Jedynce kardynał Kazimierz Nycz.
Kardynał Kazimierz Nycz przekazuje znak pokoju na uroczystej mszy świętej pro eligendo Papa w intencji wyboru papieża
Kardynał Kazimierz Nycz przekazuje znak pokoju na uroczystej mszy świętej "pro eligendo Papa" w intencji wyboru papieżaFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
04'52 Kardynał Kazimierz Nycz o papieżu Franciszku (źródło: Jedynka)
więcej

Kardynał Kazimierz Nycz jest jednym z czterech, polskich kardynałów, którzy głosowali w zakończonym w środę konklawe. Jak przyznał w Jedynce, po wyborze papieża Franciszka jest zaskoczony i czuje się "obdarowany doświadczeniem, którego w najśmielszych marzeniach człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić”. - To doświadczenie odpowiedzialności za Kościół. Bo oto wchodzimy do kaplicy, zamykają nas, modlimy się dużo i wiemy, że jesteśmy świadkami wielkiej historii – mówił kardynał.

Gość Jedynki przyznał, że konklawe wzbudziło u niego "potężne uczucie, bo tam dwa razy składa się przysięgę z powołaniem na sąd ostateczny”. - To niesamowicie mocne stwierdzenie, które stawia człowieka, tak po ludzku, na baczność. Trzeba sobie uświadomić niesamowitą odpowiedzialność – dodał.

Metropolita warszawski był też pod ogromnym wrażeniem tego, jak papież Franciszek przywitał się z wiernymi na placu św. Piotra – Niesamowicie głębokie było to, jak pochylił się w geście prośby o modlitwę i plac się w jednej chwili zupełnie się wyciszył. Przypominało mi to wizyty Jana Pawła II w Polsce – mówił kardynał Nycz.

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Jego zdaniem analogie między papieżem Franciszkiem a papieżem Polakiem, są jak najbardziej uzasadnione. - Jan Paweł II wniósł wiele tego, co wniesie też Franciszek. Już teraz to widzę. Myślę, że nowy papież będzie działał spontanicznie i nieszablonowo. Dziennikarze nie będą mieli łatwo, ale to dobrze. Bo dla Kościoła to będzie dobrze – przyznał kardynał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Wojciecha Cegielskiego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. W niej m.in. opowieść o tym, jak wyglądała pierwsza kolacja dostojników kościelnych z nowym papieżem. (ei)

''

Czytaj także

Papież apeluje: zamiast jechać do Rzymu, pomóż biednym

15.03.2013 18:20
W pierwszym przesłaniu, jakie po swym wyborze papież Franciszek skierował do Argentyńczyków, zachęca ich, by z okazji jego intronizacji, zamiast podróży do Stolicy Piotrowej, wsparli najuboższych.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO
Posłuchaj
00'21 Rosica: papież zadzwonił do nuncjusza w Buenos Aires. Powiedział mu: przekaż biskupom, by powiedzieli ludziom, aby nie przyjeżdżali, bo to sporo kosztuje. Niech przeznaczą te pieniądze na biednych
więcej

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

- Jeszcze tej samej nocy, której został wybrany, papież zadzwonił do nuncjusza w Buenos Aires. Powiedział mu: "przekaż biskupom, by powiedzieli ludziom, aby nie przyjeżdżali, bo to sporo kosztuje. Niech przeznaczą te pieniądze na biednych, znajdą kogoś, kto tych pieniędzy potrzebuje". To przesłanie doskonale pasuje do całego jego życia, pracy i tego, co robił jako arcybiskup - powiedział ksiądz Tomas Rosica z biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
Arcybiskup Emil Paul Tscherrig, nuncjusz apostolski w Argentynie, rozesłał list zaadresowany do wszystkich tamtejszych arcybiskupów i biskupów, w którym zakomunikowano wolę papieża.
Inauguracyjna msza papieża Franciszka planowana jest na wtorek na godz. 9.30 na placu świętego Piotra w Watykanie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP, sm