Festiwal "Dwa Teatry". Grand Prix dla "Mewy" i "Tanga"!

Jedynka
Piotr Grabka 03.06.2013
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013, foto: mat. prasowe

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" dobiegł końca. Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego zdobyło słuchowisko "Mewa" Borysa Akunina w reż. Igora Gorzkowskiego, a "Tango" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego uznano za najlepszy spektakl Teatru Telewizji.

Przez trzy festiwalowe dni, od 1 do 3 czerwca, zaprezentowano 17 słuchowisk oraz 15 spektakli. 3 czerwca wieczorem, na uroczystej gali, nagrodzono autorów najlepszych produkcji radiowych i telewizyjnych.

Najlepsze słuchowiska

Jury w składzie: Magdalena Zawadzka – przewodnicząca, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer, Józef Opalski, przyznało następujące nagrody:

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska – "Mewie" Borysa Akunina: za adaptację i reżyserię – Igorowi Gorzkowskiemu; za realizację akustyczną – Andrzejowi Brzosce; za muzykę – Piotrowi Tabakiernikowi.

Słuchowisko "Mewa" w Teatrze Polskiego Radia >>>

Grand Prix ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Słuchowisko zostało zgłoszone przez radiową Dwójkę i to na jej antenie zabrzmi już w sobotę 8 czerwca o godz. 22.00.

• Nagrodę za reżyserię słuchowiska "Prorok Ilja" według dramatu Tadeusza Słobodzianka – Pawłowi Łysakowi (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

• Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Powrót do Breitenheide" w reż. Marka Markiewicza – Włodzimierzowi Kowalewskiemu (zgłoszenie Polskiego Radia Olsztyn).

Nagrodę ufundowała Grupa Lotos S.A.

• Nagrodę za scenariusz będący adaptacją ex aequo: Darkowi Błaszczykowi za "Wszystko płynie" według powieści Wasilija Grossmana (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia) oraz Maciejowi Wojtyszce za "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary" według komedii Aleksandra Fredry (zgłoszenie Radiowej Jedynki).

Nagrodę ufundował Dziennik "Rzeczpospolita".

• Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska "Zabić motyla" w reż. Jana Warenyci – Pawłowi Szalińskiemu (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia).

Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk S.A.

• Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczneJerzemu Derflowi za muzykę oryginalną w słuchowisku "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary".

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

• Nagrodę aktorską za rolę kobiecą ex aequo: Soni Bohosiewicz za rolę Żony w słuchowisku "Ich czworo" w reż. Jerzego Stuhra (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków) oraz Halinie Skoczyńskiej za rolę Iriny Nikołajewny Arkadiny w słuchowisku "Mewa".

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

• Nagrodę aktorską za rolę męskąHenrykowi Talarowi za role: Proroka Ilji w słuchowisku "Prorok Ilja" oraz Jewgienija Siergiejewicza Dorna w słuchowisku "Mewa".

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa >>>

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

• Nagrodę aktorską za rolę drugoplanowąMai Ostaszewskiej za postać Anny w słuchowisku "Wszystko płynie" w reż. Darka Błaszczyka. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla Krzysztofa Orzechowskiego za rolę Narratora w słuchowisku "Wesele (akt II)" w reż. Andrzeja Seweryna (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków.

Nagrodę ufundowała Poczta Polska S.A.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności, otrzymało słuchowisko "Wszystko płynie" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia).

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk przyznano Polskiemu Radiu Kraków „za powrót słuchowisk na antenę oraz pielęgnowanie szlachetnej tradycji spektaklu radiowego z udziałem publiczności”.

Najlepsze spektakle Teatru Telewizji

Jury w składzie: Barbara Borys-Damięcka – przewodnicząca, Jacek Cieślak, Michał Komar, Paweł Łysak, Kinga Preis, przyznało następujące nagrody:

Grand Prix dla najlepszego spektaklu – "Tangu" Sławomira Mrożka: za reżyserię dla Jerzego Jarockiego; za scenografię dla Jerzego Juka-Kowarskiego; za muzykę dla Stanisława Radwana; dla Marcina Hycnara za rolę Artura; dla Ewy Wiśniewskiej za rolę Eugenii; dla Jana Frycza za rolę Stomila; dla Katarzyny Gniewkowskiej za rolę Eleonory; dla Jana Englerta za rolę Eugeniusza; dla Grzegorza Małeckiego za rolę Edka; dla Kamilli Baar za rolę Ali.

Nagrodę ufundował Prezes Zarządu TVP S.A.

• Nagrodę za reżyserię spektaklu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej dla Marcina Wrony. Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

• Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną za utwór „Bezdech” dla Andrzeja Barta. Nagroda została ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

• Nagrodę za zdjęcia do spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony dla Jana Holoubka.

Nagrodę ufundował Bank Millennium S.A.

• Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego dla Zbigniewa Wichłacza za spektakle: "Bracia Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i "Tango" w reż. Jerzego Jarockiego.

Nagroda została ufundowana przez Grupę Lotos S.A.

• Nagrodę za scenografię do spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony dla Anny Wunderlich.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

• Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczneZbigniewowi Zbrowskiemu za opracowanie muzyczne spektaklu "Bezdech" w reż. Andrzeja Barta.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

• Nagrodę za montaż spektaklu "Bezdech" dla Mileni Fiedler. Nagroda została ufundowana przez Telewizję Polską S.A.

• Nagrodę aktorską za rolę kobiecąMagdalenie Cieleckiej za rolę Pani Dulskiej w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony.

Nagrodę ufundował Dziennik "Rzeczpospolita".

• Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo: dla Bogusława Lindy za postać Jerzego w spektaklu "Bezdech" oraz dla Łukasza Lewandowskiego za role: Iwana w "Braciach Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i Drugiego mężczyzny w spektaklu "Iluzje" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego przyznano Zespołowi Teatru Telewizji za pomysł i realizację projektu "Trzy razy Fredro".

Ponadto na wniosek Jury przyznano cztery honorowe wyróżnienia aktorskie: dla Jaśminy Polak za rolę Hesi i dla Zofii Wichłacz za rolę Meli w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony oraz dla Arkadiusza Jakubika za rolę Dzidka i dla Dawida Ogrodnika za rolę Patryka w spektaklu "Bezdech" w reż. Andrzeja Barta.

materiały prasowe, pg

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
00:10 - 01:00MUZYKA NOCĄSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

"Dziennik" Dawida Sierakowiaka. Koszmar getta

Dziennik Dawida Sierakowiaka. Koszmar getta

- Te zapiski to dowód na to, jak nienawiść prowadzi do zagłady. My, współcześni mamy okazję reagować, żeby nigdy więcej nic podobnego nie nastąpiło - mówi współautor polskiego opracowania "Dziennika".

Bądź z nami w kontakcie: