Festiwal "Dwa Teatry". Grand Prix dla "Mewy" i "Tanga"!

Jedynka
Piotr Grabka 03.06.2013
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013, foto: mat. prasowe

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" dobiegł końca. Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego zdobyło słuchowisko "Mewa" Borysa Akunina w reż. Igora Gorzkowskiego, a "Tango" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego uznano za najlepszy spektakl Teatru Telewizji.

Przez trzy festiwalowe dni, od 1 do 3 czerwca, zaprezentowano 17 słuchowisk oraz 15 spektakli. 3 czerwca wieczorem, na uroczystej gali, nagrodzono autorów najlepszych produkcji radiowych i telewizyjnych.

Najlepsze słuchowiska

Jury w składzie: Magdalena Zawadzka – przewodnicząca, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer, Józef Opalski, przyznało następujące nagrody:

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska – "Mewie" Borysa Akunina: za adaptację i reżyserię – Igorowi Gorzkowskiemu; za realizację akustyczną – Andrzejowi Brzosce; za muzykę – Piotrowi Tabakiernikowi.

Słuchowisko "Mewa" w Teatrze Polskiego Radia >>>

Grand Prix ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Słuchowisko zostało zgłoszone przez radiową Dwójkę i to na jej antenie zabrzmi już w sobotę 8 czerwca o godz. 22.00.

• Nagrodę za reżyserię słuchowiska "Prorok Ilja" według dramatu Tadeusza Słobodzianka – Pawłowi Łysakowi (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

• Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Powrót do Breitenheide" w reż. Marka Markiewicza – Włodzimierzowi Kowalewskiemu (zgłoszenie Polskiego Radia Olsztyn).

Nagrodę ufundowała Grupa Lotos S.A.

• Nagrodę za scenariusz będący adaptacją ex aequo: Darkowi Błaszczykowi za "Wszystko płynie" według powieści Wasilija Grossmana (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia) oraz Maciejowi Wojtyszce za "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary" według komedii Aleksandra Fredry (zgłoszenie Radiowej Jedynki).

Nagrodę ufundował Dziennik "Rzeczpospolita".

• Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska "Zabić motyla" w reż. Jana Warenyci – Pawłowi Szalińskiemu (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia).

Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk S.A.

• Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczneJerzemu Derflowi za muzykę oryginalną w słuchowisku "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary".

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

• Nagrodę aktorską za rolę kobiecą ex aequo: Soni Bohosiewicz za rolę Żony w słuchowisku "Ich czworo" w reż. Jerzego Stuhra (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków) oraz Halinie Skoczyńskiej za rolę Iriny Nikołajewny Arkadiny w słuchowisku "Mewa".

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

• Nagrodę aktorską za rolę męskąHenrykowi Talarowi za role: Proroka Ilji w słuchowisku "Prorok Ilja" oraz Jewgienija Siergiejewicza Dorna w słuchowisku "Mewa".

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa >>>

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

• Nagrodę aktorską za rolę drugoplanowąMai Ostaszewskiej za postać Anny w słuchowisku "Wszystko płynie" w reż. Darka Błaszczyka. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla Krzysztofa Orzechowskiego za rolę Narratora w słuchowisku "Wesele (akt II)" w reż. Andrzeja Seweryna (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków.

Nagrodę ufundowała Poczta Polska S.A.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności, otrzymało słuchowisko "Wszystko płynie" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia).

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk przyznano Polskiemu Radiu Kraków „za powrót słuchowisk na antenę oraz pielęgnowanie szlachetnej tradycji spektaklu radiowego z udziałem publiczności”.

Najlepsze spektakle Teatru Telewizji

Jury w składzie: Barbara Borys-Damięcka – przewodnicząca, Jacek Cieślak, Michał Komar, Paweł Łysak, Kinga Preis, przyznało następujące nagrody:

Grand Prix dla najlepszego spektaklu – "Tangu" Sławomira Mrożka: za reżyserię dla Jerzego Jarockiego; za scenografię dla Jerzego Juka-Kowarskiego; za muzykę dla Stanisława Radwana; dla Marcina Hycnara za rolę Artura; dla Ewy Wiśniewskiej za rolę Eugenii; dla Jana Frycza za rolę Stomila; dla Katarzyny Gniewkowskiej za rolę Eleonory; dla Jana Englerta za rolę Eugeniusza; dla Grzegorza Małeckiego za rolę Edka; dla Kamilli Baar za rolę Ali.

Nagrodę ufundował Prezes Zarządu TVP S.A.

• Nagrodę za reżyserię spektaklu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej dla Marcina Wrony. Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

• Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną za utwór „Bezdech” dla Andrzeja Barta. Nagroda została ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

• Nagrodę za zdjęcia do spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony dla Jana Holoubka.

Nagrodę ufundował Bank Millennium S.A.

• Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego dla Zbigniewa Wichłacza za spektakle: "Bracia Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i "Tango" w reż. Jerzego Jarockiego.

Nagroda została ufundowana przez Grupę Lotos S.A.

• Nagrodę za scenografię do spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony dla Anny Wunderlich.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

• Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczneZbigniewowi Zbrowskiemu za opracowanie muzyczne spektaklu "Bezdech" w reż. Andrzeja Barta.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

• Nagrodę za montaż spektaklu "Bezdech" dla Mileni Fiedler. Nagroda została ufundowana przez Telewizję Polską S.A.

• Nagrodę aktorską za rolę kobiecąMagdalenie Cieleckiej za rolę Pani Dulskiej w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony.

Nagrodę ufundował Dziennik "Rzeczpospolita".

• Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo: dla Bogusława Lindy za postać Jerzego w spektaklu "Bezdech" oraz dla Łukasza Lewandowskiego za role: Iwana w "Braciach Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i Drugiego mężczyzny w spektaklu "Iluzje" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego przyznano Zespołowi Teatru Telewizji za pomysł i realizację projektu "Trzy razy Fredro".

Ponadto na wniosek Jury przyznano cztery honorowe wyróżnienia aktorskie: dla Jaśminy Polak za rolę Hesi i dla Zofii Wichłacz za rolę Meli w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony oraz dla Arkadiusza Jakubika za rolę Dzidka i dla Dawida Ogrodnika za rolę Patryka w spektaklu "Bezdech" w reż. Andrzeja Barta.

materiały prasowe, pg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

13:00 - 15:00MUZYCZNA JEDYNKASłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Frankofoniada

Polecamy:

Monumentalna powieść Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk

Monumentalna powieść "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk

Nowa książka Olgi Tokarczuk jest wielkim wydarzeniem literackim, na co wpływa nie tylko fakt, że autorka pracowała nad 900-stronicową powieścią pracował przez sześć lat. - Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówi Olga Tokarczuk.