Jedynka

Tajemnicze historie Pilipiuka na antenie Jedynki

04.01.2014 10:42
"Carska manierka", która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Andrzeja Pilipiuka.
Andrzej Pilipiuk
Andrzej Pilipiuk Foto: PAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
02'40 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 1.
03'25 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 2.
03'45 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 3.
03'14 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 4.
03'26 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 1.
02'56 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 2.
03'19 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 3.
03'53 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 4.
03'05 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 5.
więcej

Fanów twórczości Andrzeja Pilipiuka nie trzeba zachęcać do czytania jego najnowszego zbioru opowiadań. Tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z niesamowitym świtem wykreowanym przez pisarza, "Carska manierka" z pewnością zachęci do sięgnięcia po inne książki jego autorstwa.

/

Posłuchaj też fragmentów książki Andrzeja Pilipiuka z tomu "Trucizna" >>>

Z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i lekkością Pilipiuk miesza, łączy i miksuje autentyczne wydarzenia, które miały miejsce w historii Polski i świata, z tymi, które sam wymyślił. Tak powstają osobliwe światy, w których nie brakuje niezwykłych postaci.

"Carska manierka" to krótkie i barwne historie utkane w niezwykłą kompozycję. Tytułowe opowiadanie jest historią licealisty, który odkrywa tajemnicę pewnego naczynia, co przynosi mu całkiem wymierne korzyści. Drugie opowiadanie nosi tytuł "Na dnie mogiły" i jest swego rodzaju horrorem…

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki "Carska manierka". W "Lekturach Jedynki" czytał Marcin Piejaś.

 

 

(asz/pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk pisze nowego Jakuba

19.07.2012 15:24
Tak, będzie nowy tom przygód Wędrowycza - kłusownika, bimbrownika i egzorcysty amatora. Andrzej Pilipiuk opowiadał w Jedynce także o nowym zbiorze opowiadań "Szewc z Lichtenrade".
Jakub Wedrowycz
Jakub WedrowyczFoto: mat.prasowe
Posłuchaj
29'41 Rozmowy z Andrzejem Pilipiukiem i Justyna Polańska
więcej

Dla wielu czytelników Andrzej Pilipiuk to autor kultowy. W swoich książkach stworzył wiele charakterystycznych postaci, wsród nich kłusownika i bimbrownika Jakuba Wędrowycza. W nowym tomie opowiadań "Szewc z Lichtenrade" Jakub jednak nie pojawia się.

- Ja regularnie dostaję mejle, kiedy będzie nowy Jakub. Będzie nowy Jakub, już go piszę, jeszcze trochę cierpliwości - zapewnia Pilipiuk w radiowej Jedynce. Narzeka też, że postać Jakuba przysłoniła inną jego twórczość, choć też i wypromowała. Czytelnicy, którzy Jakuba polubili sięgnęli po inne książki. Andrzej Pilipiuk mówi również o tomie "Szewc z Lichtenrade".

W audycji również rozmowa z Justyną Polańską, autorką książki "Pod niemieckimi łóżkami. Zapiski polskiej sprzątaczki". Wybrane fragmenty czytała w radiowej Jedynce Julia Kamińska. Można je odsłuchać TUTAJ.

Posłuchaj nagrania całej audycji, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Pilipiuk julia kamińska

Czytaj także

Pilipiuk: nie podoba mi się Stadion Narodowy

18.05.2013 19:24
Andrzejowi Pilipiukowi nie podoba się Stadion Narodowy. Pisarz nie lubi również słuchać audiobooków. W radiowej Jedynce wyjaśnia dlaczego.
Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: Wikipedia/Ejdzej
Posłuchaj
06'05 Andrzej Pilipiuk o Stadionie Narodowym, spotkaniach z czytelnikami i audiobookach (Sobota z radiową Jedynką)
więcej

Stadion Narodowy nie podoba się Andrzejowi Pilipiukowi. - Przede wszystkim jest za drogi i to z moich podatków - mówi w radiowej Jedynce. Dla niego stadion wygląda paskudnie. - Szary, łysy granit, nie wiem gdzie te dwa miliardy złotych widać - ocenia pisarz. Gdyby to od niego zależało to posadzki zrobiłby z kamienia ewentualnie z granitu. A te, które są szybko się poplamią i zostanie to na zawsze. Pilipiuk wie co mówi, bo z wykształcenia jest archeologiem, więc podczas studiów uczył się podstaw budownictwa, a od czasów antycznych wiele pod tym względem nie zmieniło się.
Natomiast jako miejsce targów stadion jest lepszy niż Pałac Kultury i Nauki, bo jest na nim więcej miejsca. Choć wentylacja jest na podobnym poziomie, w domyśle nienajlepsza.

Warszawskie Targi Książki z Polskim Radiem >>>

Autor przez ponad 1,5 godziny podpisywał swoje książki. Ale przyznaje, że woli spotkania z czytelnikami podczas konwentów miłośników fantastyki. Jest tam bardziej kameralnie i można spokojnie porozmawiać.
Najnowszą książką Andrzeja Pilipiuka jest "Wampir z MO". To kontynuacja "Wampira z M3". Choć obie książki można czytać oddzielnie. Druga książka powstała, gdyż prosili o to czytelnicy, a autor miał jeszcze trochę pomysłów na fabułę.
Gość radiowej Jedynki nie lubi słuchać audiobooków. - Jestem przyzwyczajony do obcowania z literkami pisanymi na papierze - zdradza. Poza tym czyta szybciej, niż lektor, który nagrywał audiobooka.
Na targach Andrzej Pilipiuk nie chodził na spotkania z innymi pisarzami, ale kupił trochę książek. - Zostawiłem tu parę stówek - przyznaje.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.
(ag)


Czytaj także

"Lux perpetua" - superprodukcja w radiowej Jedynce

16.11.2013 07:46
Prezentujemy fragmenty wielkiego słuchowiska zrealizowanego przez Janusza Kukułę na podstawie "Lux perpetua", ostatniej części trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.
Anna Dereszowska w studiu nagraniowym Teatru Polskiego Radia
Anna Dereszowska w studiu nagraniowym Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'47 "Lux perpetua" - odcinek 1.
03'59 "Lux perpetua" - odcinek 2.
04'07 "Lux perpetua" - odcinek 3.
04'06 "Lux perpetua" - odcinek 4.
04'13 "Lux perpetua" - odcinek 5.
03'58 "Lux perpetua" - odcinek 6.
03'22 "Lux perpetua" - odcinek 7.
03'25 "Lux perpetua" - odcinek 8.
03'19 "Lux perpetua" - odcinek 9.
03'15 "Lux perpetua" - odcinek 10.
03'09 "Lux perpetua" - odcinek 11.
03'22 "Lux perpetua" - odcinek 12.
03'41 "Lux perpetua" - odcinek 13.
02'41 "Lux perpetua" - odcinek 14.
03'34 "Lux perpetua" - odcinek 15.
więcej

"Lux Perpetua” jest powieścią historyczną z elementami fantasy. To trzecia i ostatnia część Trylogii Husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, w skład której wchodzą "Narrenturm" i "Boży bojownicy"
"Lux perpetua" z języka łacińskiego znaczy dosłownie "nieustające światło" lub skłaniając się do luźnego tłumaczenia zakorzenionego w katolicyzmie "światłość wiekuista".

>>> Janusz Kukuła o realizjacji "Lux perpetua"
Krwawy czas wojen husyckich na Dolnym Śląsku jest tłem przygód młodego Reynevana. Przemierza on ziemie śląskie, czeskie i polskie w poszukiwaniu mordercy swojego brata. Po drodze wplątuje się w intrygi miłosne i polityczne. I gdy odnajduje miłość swojego życia, wybranka jego serca zostaje uprowadzona. Spokojne usposobienie idealisty, zielarza i medyka ustępuje mrocznej stronie jego charakteru. Aby odzyskać ukochaną musi wcielić się w husyckiego szpiega, zabójcę i mściciela. Stawia wszystko na jedną kartę i postanawia uwolnić swoją miłość z rąk porywaczy.
Kontrastowość okrucieństwa wojennego z wątkami miłosnymi podsyca ciekawość jaki będzie finał przygód Reinmara z Bielawy. A będzie zaskakujący jak na Sapkowskiego przystało!
"Lux perpetua" godnie wieńczy wybitne dzieło mistrza powieści fantastycznych i twórcy bohatera "Wiedźmina". Trylogia napisana z rozmachem i z wielką precyzją o każdy detal historyczny, opatrzona specyficznym humorem Sapkowskiego i jego kunsztem pisarskim.
Słuchowisko "Lux perpetua" dotrzymuje kroku wielkiemu dziełu Sapkowskiego. Powieść dźwiękiem pisana ma oprawę na najwyższym poziomie. Wspaniali aktorzy, dzięki którym bohaterowie ożywają i wychodząc z cienia liter, tworzą przestrzenne i prawdziwe rysy charakterologiczne. Efekty dźwiękowe urzeczywistniają fabułę i przenoszą słuchacza w świat znany jedynie w literaturze. Muzyka filmowa Adama Skorupy podsyca atmosferę d-ając dodatkowe doznania estetyczne.

Produkcja "Trylogii Husyckiej" to największa do tej pory produkcja audiobooka w Europie. W części "Boży bojownicy" wystąpiło aż stu siedemdziesięciu aktorów. W nagraniu usłyszymy spektakularne efekty dźwiękowe oraz muzykę skomponowaną przez Adama Skorupę (uznanego przez amerykański portal IGN najlepszym twórcą oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku za oprawę muzyczną gry "Wiedźmin").

W nagraniu wzięło udział 124 aktorów. Wśród nich takie gwiazdy jak Anna Dereszowska, Magdalena Różczka, Adam Ferency, Krzysztof Gosztyła, Artur Barciś, czy Kazimierz Kaczor. Producentami audiobooka są Fonopolis i SuperNOWA, które wspólnie wydały już dwa tomy opowiadań: "Wiedźmin" oraz "Boży bojownicy".

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich odcinków!

Czytaj także

"Nie zapomnij mnie". Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia

29.11.2013 11:20
David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'43 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 1.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 2.
03'52 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 3.
03'55 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 4.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 5.
03'10 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 6.
03'27 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 7.
03'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 8.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 9.
03'58 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 10.
03'53 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 11.
02'50 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 12.
03'48 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 13.
04'02 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 14.
03'38 "Nie zapomnij mnie" - odcinek 15.
więcej

Gretel - jak miliony ludzi w Europie - wskutek Alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny możemy widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha.

/

Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, "ziemskich" cech staje się kimś więcej. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami.

Lektury Jedynki >>>

Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, obsypany nagrodami m. in. nagrodą główną 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie". Czyta Łukasz Lewandowski.

(ag)

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: życie pisze takie scenariusze, jakich nie wymyśliłbym przez sto lat

27.11.2013 21:00
- Na posterunek w Wojsławicach przyjeżdża nowy policjant, a starzy wyjadacze Birski i Rowicki postanawiają go napuścić na Wędrowycza - wątek nowego opowiadania o swoim ulubionym bohaterze zdradził słuchaczom Jedynki Andrzej Pilipiuk. Pisarz opowiadał także o najnowszym zbiorze "Carska manierka".
Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
20'16 Andrzej Pilipiuk o zbiorze "Carska manierka" i mierzeniu się z popularnością (Moje książki/Jedynka)
więcej

Jakub Wędrowycz, skończony ochlapus, bimbrownik i egzorcysta, jest bohaterem już ponad stu opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Wśród czytelników cieszy się takim uwielbieniem, że od kilku lat organizują na cześć bohatera Dni Jakuba Wędrowycza, a nawet doprowadzili do powstania jego pomnika. - Piszę o nim od 1995 roku i coraz trudniej znaleźć dobre pomysły na nowe opowiadania. Choć jest jeszcze ciągle masa wątków i konstrukcji fabularnych, które dadzą się wykorzystać. Sam sie zastanawiam dlaczego do tej pory nie wpadłem na ten pomysł z policjantem - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.

Kultura w radiowej Jedynce >>

Jak zauważyła prowadząca audycję "Moje książki" Magda Mikołajczuk w tomie "Carska manierka" Pilipiuk także naśmiewa się z policji. Bohater większości z opowiadań Robert Storm rozmawia z policjantem, który znajduje się w poważnych tarapatach - w grupie przestępczej umieścił prowokatora, ale po jej złapaniu wszyscy "przestępcy" okazali się podstawieni. Pomysł na te przygody Andrzej Pilipiuk zaczerpnął z... informacji prasowych. - W Niemczech miejscowe służby rozbiły trzyosobową komórkę neonazistów, która składała się z samych prowokatorów. Życie pisze tak fantastyczne scenariusze, że bym sto lat myślał i nie wymyślił - powiedział.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, który ukazał się pod patronatem radiowej Jedynki, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Pisarz przyznaje, że w twórczości czerpie zarówno wykształcenia w dziedzinie archeologii, jak i osobistych doświadczeń. - Damsko-męskie problemy Storma wzorowałem na moich własnych niezbyt udanych kontaktach. Miałem ten sam problem co on, dziewczyny nie chciały oglądać znaczków - powiedział.

O książkach czytaj i słuchaj więcej w serwisie KULTURA >>>>

Szukał jednak, aż znalazł taką, która chciała oglądać znaczki, czego winszujemy nie tylko pisarzowi, ale także wszystkim miłośnikom jego twórczości. Zapytany bowiem o inspiracje Pilipiuk przyznał: - Głównym źródłem pomysłów, poza notesem z moimi własnymi, jest żona, która przeglądając moje opowiadania na etapie redakcji czasem coś podpowie, zasugeruje, dorzuci coś od siebie.

Czy Andrzej Pilipiuk zamierza pisać dla dzieci? Z jakich powodów w "Carskiej manierce" naśmiewa się z... unijnych regulacji? I co ma wspólnego Kolumb z przekleństwami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00
(asz)

Czytaj także

Najnowsza powieść autora "Oskara i pani Róży"

17.12.2013 12:40
"Małżeństwo we troje" to najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, najchętniej czytanego w Polsce francuskiego pisarza. Wybrane fragmenty powieści czytał w Jedynce Mariusz Benoit.
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Grzegorz Śledź/PR

Okładka
Okładka książki "Małżeństwo we troje"/Wyd. Znak

Eric-Emmanuel Schmitt: dzieci nie uciekają od rzeczywistości >>>

Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna. Nowy mężczyzna miał jej pomóc zapomnieć o przeszłości i otworzyć nowy rozdział. Jednak dręcząca myśl o tym, kim był jej poprzedni mąż, nie dawała im jednak spokoju. To ona kładła się cieniem na całym ich wspólnym życiu.

Lektury Jedynki >>>

W swej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt z właściwą sobie wnikliwością i finezją opowiada o głęboko ukrytych uczuciach, niewidocznych znakach wodnych odciskających się na naszych relacjach z najbliższymi.

Wybranych fragmentów powieści "Małżeństwo we troje" można było słuchać w "Lekturach Jedynki".

materiały promocyjne/pg