Jedynka

"Miłości mojego życia" czyta Krzysztof Wakuliński

07.02.2012 14:16
Wspomnienia reżysera filmowego Stanisława Jędryki nie tylko o kobietach jego życia, lecz także o pracy nad filmami.
Krzysztof Wakuliński czyta Miłości mojego życia
Krzysztof Wakuliński czyta "Miłości mojego życia" Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
07'31 "Miłości mojego życia" - odcinek 1.
06'24 "Miłości mojego życia" - odcinek 2.
06'50 "Miłości mojego życia" - odcinek 3.
06'24 "Miłości mojego życia" - odcinek 4.
05'05 "Miłości mojego życia" - odcinek 5
07'54 "Miłości mojego życia" - odcinek 6.
04'11 "Miłości mojego życia" - odcinek 7.
05'08 "Miłości mojego życia" - odcinek 8.
więcej

Stanisław Jędryka to reżyser m.in. kultowych seriali "Wakacje z duchami' czy "Podróż za jeden uśmiech".

Dr

W autobiograficznej opowieść zawarł opis poruszających przeżyć z młodości, ludzi filmu, z którymi spotykał się przez lata, kobiet, własnych doświadczeń. Wspomina również, co działo się w Polsce i na świecie, a przede wszystkim jak zaważył na jego życiu fakt posiadania dwóch matek.

Na kartach książki można spotkać całe grono osób, które kreowały powojenny wizerunek artystyczny i intelektualny Polski: gwiazdy z obu stron kamery, literatów, krytyków i zwyczajnych ludzi, którzy czasem nawet nieświadomie wpłynęli na losy polskiego kina.

Stanisław Jędryka (ur. 1933 w Sosnowcu) - reżyser i scenarzysta filmowy. Pierwszy jego głośny serial telewizyjny to "Do przerwy 0:1" (1969), seriale "Wakacje z duchami" oraz "Podróż za jeden uśmiech" przeszły do klasyki filmu polskiego, a jego film fabularny "Koniec wakacji" (1974) otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Jury Dziecięcego IX MFF Dziecięcych (Moskwa 1975) oraz Nagrodę XI MFF Dziecięcych (Teheran 1976). Wyreżyserował także seriale: "Stawiam na Tolka Banana" (1973) oraz "Szaleństwo Majki Skowron" (1975). W 1982 roku powstał film "Do góry nogami", za który był nominowany do nagrody filmowej Złote Lwy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Marzena Trybała czyta "Farsę pani Heni"

To przezabawna opowieść autorstwa Marii Rodziewiczówny o uroczej siedemnastolatce marzącej o karierze na wielkich scenach operowych Europy.
Posłuchaj
05'25 Farsa pani Heni - odcinek 1.
05'49 Farsa pani Heni - odcinek 2.
05'09 Farsa pani Heni - odcinek 3.
07'42 Farsa pani Heni - odcinek 4.
04'48 Farsa pani Heni - odcinek 5.
06'43 Farsa pani Heni - odcinek 6.
05'51 Farsa pani Heni - odcinek 7.
06'46 Farsa pani Heni - odcinek 8.
08'13 Farsa pani Heni - odcinek 9.
07'56 Farsa pani Heni - odcinek 10.
więcej

Młoda śpiewaczka musi jednak, by rozpocząć wymarzoną karierę, wyrwać się spod kurateli stryja. Wolność Heni Dobrzyńskiej może zapewnić tylko mąż, ale taki, który małżeństwo potraktuje równie fikcyjnie jak i ona. Fortel się udaje i dziewczyna rusza w pogoń za sławą. Problem pojawia się w chwili, kiedy formalny mąż, Tytus Chojecki, który stał się w międzyczasie poważnym magnatem, dochodzi do wniosku, że przyszedł czas, by założyć rodzinę. Łatwo niegdyś nałożone więzi zaczynają uwierać, a rozwód nie jest sprawą ani łatwą, ani oczywistą. Tytus wyrusza do Paryża…

Większość utworów Rodziewiczówny powstało, kiedy Polska była jeszcze pod zaborami, nic więc dziwnego, że głównym tematem moralizatorskich powieści pozostaje przede wszystkim walka o uratowanie majątku ziemskiego przed obcymi, choćby kosztem osobistego szczęścia, co automatycznie wiąże się z zachowaniem języka, kultury i religii. Jednak w kręgu zainteresowań pisarki była też emancypacja kobiet.

/

Fragmentów powieści wydanej przez wydawnictwo MG w interpretacji Marzeny Trybały można było słuchać w radiowej Jedynce w "Lekturach przed połnocą".

Powieści Rodziewiczówny nie były również romansami w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż miłość tam przedstawiona nie stanowiła nadrzędnej wartości: niemal zawsze osiągano ją właściwie siłą woli, nie trzeba było pokonywać także żadnych przeszkód, które stają na drodze; klęskę ponoszą raczej ci, którzy sprzeciwiają się rodzinie i tradycji.

Zobacz więcej na temat: Europa Polska

Czytaj także

"Chciwość jest dobra" czyta Krzysztof Banaszyk

03.02.2012 07:54
Sensacyjna powieść Zbigniewa Machowskiego w radiowej Jedynce. Posłuchaj fragmentów książki napisanej w stylu amerykańskich mistrzów gatunku.
Krzysztof Banaszczyk
Krzysztof BanaszczykFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'22 "Chciwość jest dobra" - odcinek 1.
06'20 "Chciwość jest dobra" - odcinek 2.
06'54 "Chciwość jest dobra" - odcinek 3.
05'05 "Chciwość jest dobra" - odcinek 4.
07'49 "Chciwość jest dobra" - odcinek 5.
06'35 "Chciwość jest dobra" - odcinek 6.
06'15 "Chciwość jest dobra" - odcinek 7.
04'31 "Chciwość jest dobra" - odcinek 8.
05'08 "Chciwość jest dobra" - odcinek 9.
04'55 "Chciwość jest dobra" - odcinek 10.
więcej

Trwa światowy kryzys finansowy i gospodarczy. Tymczasem wokół Rosji, przede wszystkim w Polsce, odkryto wielkie, nowe pokłady gazu.

/

Niezmierzone zasoby surowca mogą uniezależnić Polskę i innych odbiorców rosyjskiego gazu od Moskwy, odciąć Rosji główne źródło dochodów, pozbawić ją wpływów politycznych. Rosji zagrozi bankructwo i wewnętrzny chaos. A wtedy kolos na glinianych nogach runie w gruzy. Na to elita polityczno-finansowa Rosji nie może pozwolić. Do akcji wchodzą tajne służby...

Zapraszamy do Jedynki o godz. 23:50.