Jedynka

Bank of China w Polsce. Kto na tym skorzysta, a kto straci?

26.03.2012 15:00
KNF dał zielone światło do wejścia na polski rynek jednego z największych chińskich banków oraz brytyjskiemu sprzedawcy kart kredytowych. Jak to zmieni sytuację na rynku?
Bank of China w Polsce. Kto na tym skorzysta, a kto straci?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
05'52 Chińczycy przysłużą się polskiemu klientowi
więcej

Krajowy rynek bankowy jest zdecydowanie zdominowany przez zagranicznych graczy. Do ekspansji szykują się kolejne światowe firmy. W Polsce pojawi się Bank Chiński, którego aktywa dziesięciokrotnie przewyższają kapitalizację całego krajowego sektora bankowego. Ofertę poszerzy także instytucja brytyjska, która specjalizuje się w wydawaniu kart kredytowych osobom zarabiającym poniżej średniej krajowej.

Jak nowi gracze wpłyną na rynek pyta w "Biznesie w Jedynce" Elżbieta Szczerbak Tomasza Jaroszka z portalu Bankier.pl.

- Więcej banków na rynku zwiększa konkurencyjność, zatem klient na tym skorzysta – mówi Tomasz Jaroszek.

Im więcej graczy tym lepsza oferta produktowa. Nowe instytucje pozytywnie wpłyną na rynek, szczególnie, że ostatnio mieliśmy raczej do czynienia z konsolidacją i redukowaniem konkurencji w sektorze bankowym.

- Trudno jednak liczyć na rewolucję produktową – dodaje specjalista.

Obecnie oferta na rynku jest bogata i nowe instytucje raczej nie mają szans nas zaskoczyć.

Warto także dodać, że nowi gracze będą pod ścisłym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która gwarantuje bezpieczeństwo usług bankowych.
W "Biznesie w Jedynce" także o tym, że prezydent chce powołać niezależnego aktuariusza krajowego, który ma analizować wpływ systemu emerytalnego na finanse publiczne.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Klienci mogą stracić na tej fuzji

29.02.2012 12:01
Kredyt Bank i BZ WBK łączą się. Powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce. Co to oznacza dla 3,5 mln klientów? Niestety nic dobrego.
Klienci mogą stracić na tej fuzji
Foto: wikipedia
Posłuchaj
08'35 Informator ekonomiczny 29 lutego 9.30
więcej

Wiktor Legowicz w Informatorze ekonomicznym rozmawia z Bartoszem Marczukem z Rzeczpolitej m.in. o zmianach na rynku bankowym.

Powstanie trzeci co do wielkości po PKO PB i PKO SA bank w Polsce. Klienci odczują zmiany.

- W krótkiej perspektywie bank będzie zachęcał klientów, żeby zostali, a nowi, żeby przyszli. Instytucja będzie chciała wypromować się wizerunkowo – twierdzi Bartosz Marczuk.

Niestety to koniec dobrych wiadomości.

- W dłuższej perspektywie rynek będzie mniej konkrecyjny. Banki zaczną liczyć pieniądze – ostrzega ekspert.

W „Informatorze ekonomicznym” również:

- o tym, że złoty zyska na pomocy dla europejskich banków;

- o rządowym programie Go China;

- o tym, że teraz jest znakomity moment na zakup mieszkania;

- i o nowym pomyśle na ratowanie budżetu, czyli o podatku od napiwków.

Czytaj także

Nasze banki żyją na kredyt

01.03.2012 12:08
Banki udzielają zbyt dużej ilości kredytów w stosunku do zbieranych depozytów. Na razie równowagę w systemie utrzymują finansowanie zewnętrzne. To się może niebawem skończyć.
Nasze banki żyją na kredyt
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'52 Salon Ekonomiczny Trójki i DGP
więcej

Marcin Piasecki wraz z Pawłem Sołtysem w Salonie Ekonomicznym Trójki i Dziennika Gazety Prawnej rozmawiają z Krzysztofem Rosińskim, prezesem Getin Banku o sytuacji krajowej bankowości.

Każdy system bankowy musi bilansować stronę depozytów i kredytów. W Polsce jest wiele banków z kapitałem zagranicznym, które udzieliły pożyczek swoim spółkom córkom, żeby mogły wzmocnić akcję kredytową. Jednak kłopoty w całym systemie europejskim mogą odbić się czkawką w naszym systemie.

- Wiele banków z kapitałem zagranicznym może nagle stanąć przez dużymi trudnościami refinansowania pożyczek od spółek matek – ostrzega Krzysztof Rosiński, prezes Getin Banku.

W praktyce to oznacza, że powstanie luka między wartością depozytów i kredytów, którą trzeba będzie jakoś wypełnić.

- Trzeba będzie ograniczyć konsumpcję, bo banki będą potrzebowały depozytów, które będą równoważyły akcję kredytową. To w konsekwencji odbije się negatywnie na całej gospodarce i na rynku pracy – mówi Rosiński.

Getin Bank nie musi się martwić, bo jest bankiem w 100 procentach z polskim kapitałem, więc ryzyko refinansowania go nie dotyczy.  

W audycji także o alternatywie dla lokat antybelkowej, marżach na ubezpieczenia oraz o tym, że jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o podatki

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji „Salon Ekonomiczny Trójki i Dziennika Gazety Prawnej” !

Czytaj także

Bank of China pojawi się w Polsce

20.03.2012 10:03
Bank of China (BoC) otworzy w kwietniu swój oddział w Warszawie. Wyceniany na 130 mld USD gigant chce rozruszać inwestycje- stwierdza "Puls Biznesu".
Bank of China pojawi się w Polsce
Foto: Glow Images/East News

Jak przypomina Bartosz Komasa, który pomaga założyć BoC w Polsce, prezydentowi Bronisławowi Komorowskiego podczas wizyty w Chinach towarzyszyło wiele firm z top 50 w Polsce, m.in. Orlen, KGHM, Energa czy Enea. "Są zainteresowane współpracą. Chcemy im pomóc ją zrealizować" - mówi.

Szef polskiego oddziału Wenbo Hou mówi, że BoC jako instytucja finansowa nie zajmuje się bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi, ale je ułatwia. "Widzimy ogromne zainteresowanie chińskich firm inwestycjami w Polsce. Z prognoz banku wynika, że liczba firm chińskich, jak i obywateli Chin w Polsce będzie szybko wzrastać. Chcemy stanowić most pomiędzy Polską a Chinami" - podkreśla.