Jedynka

ZUS dla Ciebie - Dlaczego warto płacić składki

21.12.2009 12:30
Swoimi pieniędzmi większość osób nie lubi się dzielić. Niechętnie płacimy podatki czy składki na ZUS. Ale warto je płacić. Dlaczego?

Do końca nie wszyscy wiemy na co nasze środki trafiają:

"Nie wiem , chyba na nasze emerytury , renty - tak mi się wydaje"

"Nie za bardzo. Idą na nasze emerytury , na zdrowie"

"Na nasze ubezpieczenie...chyba zdrowotne"

"Nie korzystam z publicznej służby zdrowia tylko z prywatnej - tak , że tym bardziej nie do końca wydaje mi się to sensowne "

Warto sobie uzmysłowić co dostajemy w zamian za opłacanie składek, bo niebezpieczeństw czyha na nas wiele - przekonuje Wojciech Andrusiewicz z ZUS.

Wojciech Andrusiewicz:

Są to nie tylko zagrożenia jak wypadek przy pracy, choroba czy też niezdolność do pracy. Takim zagrożeniem jest także nasza śmierć, w przypadku której na przyszłość musimy zadbać o to żeby nasz rodzina miała za co żyć.

Niestety część z nas traktuje opłacanie składek jako dolegliwy obowiązek:

"Wydaje mi się, że każdy niechętnie to płaci - wiadomo nikt nie lubi płacić więc ja nie jestem tutaj wyjątkiem. Ale trzeba"

"Płacę bo nie mam wyjścia, niestety"

"Płacę niechętnie bo niechętnie wydaję pieniądze"

I gdyby każdy z nas miał wybór - płacić czy nie płacić składek sporo osób wybrałoby tę drugą możliwość. Tylko co w sytuacji gdy nagle na przykład stracimy zdolność do pracy ?

Wojciech Andrusiewicz:

Wszyscy solidarnie musimy ponieść jakieś koszty, żeby się zabezpieczyć przed wszelkimi zagrożeniami. Jeżeli byłyby to ubezpieczenia dobrowolne pewnie część naszego społeczeństwa nie przystąpiłaby do nich. Państwo zaś - tak jak i wiele państw europejskich -- działa na zasadzie odpowiedzialności państwa za obywatela. Więc jeżeli którykolwiek z obywateli nie przystąpiłby do tego ubezpieczenia, potem wszyscy ci, którzy do niego przystąpili musieliby ponieść konsekwencje nieprzystąpienia jednego z obywateli systemu ubezpieczeń społecznych"

Czyli za taką osobę płacilibyśmy wszyscy. Oczywiście to, że płacimy składki nie oznacza, że automatycznie skorzystamy z takiego świadczenia. Przecież nie każdy z nas przejdzie na rentę. Ale tak działają praktycznie wszystkie powszechne rodzaje ubezpieczeń.

Wojciech Andrusiewicz:

To jest parwie tak jak z ubezpieczeniami samochodów. Wszyscy się ubezpieczamy bo przecież ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jednak nie każdemu z nas przyjdzie z tego korzystać bo nie każdy ulegnie wypadkowi na drodze, tak jak i nie każdy straci zdrowie szybko. Wszyscy więc płacimy zabezpieczając się na przyszłość.

I jak pokazują przykłady państw z dobrze rozwiniętym systemem ubezpieczeń społecznych - w takich krajach żyje się lepiej.

Wojciech Andrusiewicz:

System ubezpieczeń połecznych nie jest wymysłem Polaków. System zabezpieczenia społecznego obowiązuje w każdym rozwiniętym kraju. W krajach nad wyraz rozwiniętych dobrze działający system zabezpieczenia społecznego jest gwarantem życia na w miarę wysokim poziomie społeczeństwa. Należy też podać przykłady państw, w których systemu zabezpieczenia społecznego nie ma, np. nowe państwo jakim jest Kosowo gdzie system zabezpieczenia społecznego nie funkcjonuje. Nie funcjonuje też system emerutur, rent i zasiłków pogrzebowych. Każda osoba niezdolna do pracy jest na utrzymaniu swojej rodziny.

W Polsce dzięki opłacaniu składek takiej sytuacji unikniemy.

***Audycja powstała we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych***

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń