Każdy rolnik będzie mógł być podatnikiem VAT

Jedynka
Krzysztof Rzyman 17.09.2010
Każdy rolnik będzie mógł być podatnikiem VAT
foto: SXC

Podwyżki stawek VAT szczególnie dotkną rolników. Jest jednak mechanizm, pozwalający na to, aby rolnik, odzyskał VAT, zapłacony przy kupnie paliwa lub ciągnika.

Z Krzysztofem Dybą z z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka rozmawia Robert Lidke.

Robert Lidke: Podwyżki stawek VAT szczególnie dotkną rolników. Kupują oni na rynku paliwo, różnego rodzaju maszyny i z pewnością odczują to, że stawki podatku VAT wzrosną z 22 do 23 procent. Jest jednak mechanizm, pozwalający na to, że rolnik, który nie jest podatnikiem VAT-u może w pewien sposób odebrać pieniądze, które wydał w podatku na zakup paliwa, czy ciągnika. Jak ten mechanizm działa?

Krzysztof Dyba: Rolnik ryczałtowy, który nie rozlicza podatku VAT i nie wystawia faktur ma możliwość uzyskania zwrotu podatku, który płaci w cenie nabywanych towarów i usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Otrzymuje taki zwrot od przedsiębiorcy, który kupuje jego produkty i usługi. Przedsiębiorca, kupując od rolnika zboże czy mleko, do ceny którą płaci rolnikowi dolicza w tej chwili 6 procent dodatkowego wynagrodzenia.

RL.: Czyli, jeżeli sprzedaję zboże, jabłka lub coś innego, za kwotę 100 złotych, to dostaję od firmy zwrot 6 złotych. Praktycznie więc sprzedaję ten towar za 106 złotych.

KD.: Tak, ta kwota 6 złotych jest w tym przypadku kwotą doliczaną do faktury po to, żeby zmniejszyć ciężar podatku VAT, który rolnik płaci kupując różnego rodzaju towary jak paliwa czy maszyny rolnicze.

RL.: Od pierwszego stycznia ma wzrosnąć stawka podatku VAT. Co się stanie z tą kwotą, którą firmy zwracają rolnikom? Czy ona się zmieni?

KD.: Planowane jest zwiększenie kwoty zwrotu podatku. Od przyszłego roku ma to być stawka 7 procentowa, co oznacza, że rolnik, który sprzedaje płody rolne warte 100 złotych otrzyma od przedsiębiorcy, który kupuje od niego te płody, nie 106 złotych, a 107 złotych.

RL.: Jest jeszcze jedna dobra informacja. Zgodnie z tym co mówi rząd, stawki podatku VAT, po trzech latach, mają powrócić na obecną wysokość, ale mimo to kwota zwracana rolnikowi będzie nieco wyższa niż w tej chwili.

KD.: To prawda. Od roku 2014 planowane jest wprowadzenie stawki zwrotu podatku w wysokości 6,5 procent, co oznacza, że za trzy lata rolnik sprzedający towary, bądź świadczący usługi warte 100 złotych otrzyma 106 złotych i 50 groszy.

RL.: Niezależnie od tego, rolnik w każdej chwili może zdecydować się na to, żeby zostać podatnikem VAT-u. Może mu się to opłacać, bo wówczas, jeżeli kupuje paliwo, maszyny, urządzenia, czy nawozy, to tego VAT-u, jak każdy inny przedsiębiorca, już nie płaci.

KD.: Zgadza się. Rolnik ryczałtowy, czyli zdecydowana większość rolników w Polsce nie wystawia faktur sprzedając swoje towary lub usługi. Jest to dla nich duże ułatwienie. Wadą tego rozwiązania jest to, że rolnik nie może odliczać VAT-u od zakupów, których dokonuje. Kupując przykładowe paliwo płaci w jego cenie 22 procent podatku, którego nie może odliczyć, czyli przy zakupie paliwa o wartości 100 złotych płaci de facto 122 złote. Gdyby był czynnym czyli pełnoprawnym podatnikiem podatku VAT, ponosiłby tylko koszt 100 złotych, a 22 złote mógłby sobie odliczać.

RL.: W związku z tym Ministerstwo Finansów przygotowało dla rolników miłą niespodziankę. Od przyszłego roku wprowadza zmiany, które mają im ułatwić stanie się podatnikami VAT-u. Nie trzeba będzie spełniać dość wygórowanych kryteriów, które obowiązują obecnie.

KD.: Od przyszłego roku odpada warunek posiadania rocznej sprzedaży na poziomie minimum 20 tysięcy złotych. Bez względu na to ile rolnik sprzedaje będzie mógł zostać podatnikiem VAT. Odpadnie też uciążliwy warunek prowadzenia ewidencji sprzedaży przez trzy poprzedzające miesiące. W zasadzie, według projektowanych zmian, od przyszłego roku, żeby zostać podatnikiem podatku VAT, wystarczy jedynie rejestracja tj. złożenie odpowiedniego wniosku rejestracyjnego w Urzędzie Skarbowym i będzie można korzystać z tych przywilejów, które są przewidziane dla podatników, czyli przede wszystkim możliwości odliczania VAT-u od zakupów.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
17:08 - 18:00POPOŁUDNIE Z JEDYNKĄ Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.

Bądź z nami w kontakcie: