Podatek liniowy, zalety i wady

Jedynka
Andrzej Gralewski 06.04.2011
Podatek liniowy, zalety i wady
foto: fot. east news

Zaletą podatku liniowego jest stała stawka. Ale trzeba skalkulować, kiedy opłaca się wybór tej formy opodatkowania. Bo nie zawsze jest to korzystne.

Dzięki nowelizacji ustawy o PIT osoby, które w tym roku zrezygnują z etatu i pod szyldem własnej działalności gospodarczej zaczną wykonywać te same usługi, co dla dotychczasowego pracodawcy będą mogły wybrać 19-procentowy podatek liniowy już w roku następnym. Do tej pory musiały czekać na to dwa lata.

Zaletą podatku liniowego jest stała stawka. Zapłaci ją zarówno przedsiębiorca, który w ciągu roku zarobił kilkadziesiąt tysięcy, jak i ten, którego zarobi są liczone w milionach. Ale to nie oznacza, że podatek liniowy opłaca się wszystkim.

- Podatek liniowy opłaca sie osobom, które w ciągu roku liczą na dochód powyżej stu tysięcy złotych - mówi Adam Mariuk, doradca podatkowy w firmie Deloitte. A kiedy przedsiębiorca dotychczas rozliczał się np. z żoną, która nie osiąga żadnych dochodów, to dochód powinien wzrosnąć do 200 tysięcy zł.

Mariuk przypomina, że wybór opodatkowania liniowego pozbawia podatnika wielu ulg. Nie można skorzystać z ulgi na dziecko, nie można też rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie ma też ulgi internetowej, nie można również kontynuować ulgi odsetkowej.

Może się zdarzyć, że w jednym roku ktoś pracował na etat, prowadził działalność gospodarczą, obracał akcjami i wynajmował komuś np. lokal. Wtedy musi do urzędu podatkowego wysłać cztery zeznania podatkowe i z każdej działalności zapłacić lub dopłacić podatek.

Adam Mariuk radzi, żeby dobrze skalkulować, czy opłaca się wybór podatku liniowego. Bo jeśli ktoś przez 10 miesięcy rozliczał się na zasadach ogólnych i wspólnie z małżonkiem, to może okazać się, że przychody z działalności opodatkowane podatkiem liniowym są zbyt małe. Warto wtedy zastanowić się, czy nie dociągnąć już do końca roku na starych zasadach, zaś formę opodatkowanie można zmienić w następnym roku. Jest na to czas do 20 stycznia.

Ponieważ w tym roku termin ten minął, to na podatek liniowy mogą zdecydować się ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.

Rozmawiała Izabella Kostyszyn.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Kiedy warto wybrać podatek liniowy?" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
22:32 - 23:00Audycje komitetów wyborczychSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Bądź z nami w kontakcie: