X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Jedynka

Już nie trzeba się zwalniać, żeby mieć emeryturę

13.11.2012
0 0 0
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracyFoto: PAP/Paweł Supernak
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawa zasadnicza przepisy, które od 1 stycznia 2011 roku uzależniały wypłatę emerytury od rozwiązania umowy o pracę.
Posłuchaj
07'03 W radiowej jedynce o wyroku TK w sprawie emerytur

Od początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Nowelizacja objęła także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały przepisy, obowiązujące do końca 2010 roku.
Nowelizacja została zaskarżona przez grupę senatorów. Według nich, osoby, którym nakazano zwolnić się z pracy, nabyły prawo do emerytury bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
- Na sprawę można spojrzeć z dwóch stron - mówi Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z jednej strony osoby te płaciły składki, więc emerytury im się należały. W kapitałowym systemie  emerytalnym nie byłoby wątpliwości.

Ale ZUS nie działa na zasadach kapitałowych, a korzysta z dotacji państwowych. Więc osoby, które nabyły prawo do emerytury i dalej pracują są finansowane z podatków przez nasz wszystkich. - Ale jeśli chodzi o prawa nabyte, to z prawnego punktu widzenia Trybunał miał słuszność - podkreśla ekspert w radiowej Jedynce.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można się dowiedzieć, czy osoby, które musiały się zwolnić mogą dochodzić odszkodowania.
Rozmawiała Halina Lichocka.
(ag)

0 0 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Wybory prezydenckie 2015 - najnowsze informacje

Czytaj także

Polak nie odkłada na emeryturę. Nie ma z czego

17.08.2012
0 0 0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Nie wyrobiliśmy sobie nawyku oszczędzania. Jesteśmy najmniej skłonni do tego z 15 krajów objętych badaniem jednej z doradczych firm - informuje "Puls Biznesu".

Statystyczny Polak przez ostatni rok odłożył jedynie 260 złotych. To jeden z najmniejszych rocznych przyrostów od początku transformacji.

Powodów jest kilka. W związku z kryzysem w strefie euro spadły indeksy giełdowe, skurczyły się zatem oszczędności lokowane w OFE czy funduszach emerytalnych.

Nasze płace nie wzrosły, podobnie jak zatrudnienie. Tymczasem konsumujemy po staremu. Zatem te konsumpcję finansujemy z oszczędności.

Poza tym, jak pisze 'Puls Biznesu", obniżenie od dwie trzecie od 2011 roku składki do OFE, także skutkuje zmniejszeniem oszczędności.

tj

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

0 0 0

Czytaj także

ZUS ma sposób na wyłudzających zwolnienia

09.10.2012
0 0 0
ZUS ma sposób na wyłudzających zwolnienia
Foto: Glow Images/East News
- 12 procent wszystkich zwolnień lekarskich jest przez nas kwestionowanych - mówił w radiowej Jedynce prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk.
Posłuchaj
13'28 Sygnały Dnia
02'29 Alicja Dusza o wyłudzaniu zwolnień lekarskich
Obejrzyj
Zbigniew Derdziuk w Sygnałach Dnia

Gość "Sygnałów dnia" mówił głównie o "Dniach ubezpieczonego", które w ZUS trwać będą do 12 października. Prezes powiedział, że z tej okazji można - po odebraniu hasła w jednostce ZUS - zalogować się do swojego profilu na stronie ZUS, dzięki któremu dowiemy się o wysokości płaconych składek, czy wyliczymy jakie będziemy mieli emerytury.

Jak powiedział prezes, to że dopiero teraz - 13 lat po reformie emerytalnej - tworzy się scenariusze dla zarządzania OFE, to nic dziwnego. - Wcześniej trwał czas zbierania pieniędzy - powiedział.

O L-4

- Niestety, nie wszystkie się potwierdzają; około 12 procent tych zwolnień jest kwestionowanych przez ZUS - mówił o zwolnieniach lekarskich. Zapewnił, że ZUS potrafi je skontrolować. Od przyszłego roku będą elektroniczne zwolnienia i ZUS będzie na bieżąco mógł śledzić i zlecać tę kontrolę w każdym czasie - zapowiedział Zbigniew Derdziuk.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(sg)

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

0 0 0

Czytaj także

Świadczenia emerytalne wypłacane przez KRUS

23.10.2012
0 0 0
Świadczenia emerytalne wypłacane przez KRUS
Foto: Glow Images/East News
Nowelizacja powszechnego systemu emerytalnego.
Posłuchaj
03'53 Świadczenia emerytalne


O świadczeniach emerytalnych wypłacanych przez KRUS

z Marią Lewandowską z KRUS rozmawia Hanna Uszyńska.

Zobacz więcej na temat: KRUS
0 0 0