Jedynka

Już nie trzeba się zwalniać, żeby mieć emeryturę

13.11.2012 18:30
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawa zasadnicza przepisy, które od 1 stycznia 2011 roku uzależniały wypłatę emerytury od rozwiązania umowy o pracę.
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracyFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
07'03 W radiowej jedynce o wyroku TK w sprawie emerytur
więcej

Od początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Nowelizacja objęła także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały przepisy, obowiązujące do końca 2010 roku.
Nowelizacja została zaskarżona przez grupę senatorów. Według nich, osoby, którym nakazano zwolnić się z pracy, nabyły prawo do emerytury bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
- Na sprawę można spojrzeć z dwóch stron - mówi Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z jednej strony osoby te płaciły składki, więc emerytury im się należały. W kapitałowym systemie  emerytalnym nie byłoby wątpliwości.

Ale ZUS nie działa na zasadach kapitałowych, a korzysta z dotacji państwowych. Więc osoby, które nabyły prawo do emerytury i dalej pracują są finansowane z podatków przez nasz wszystkich. - Ale jeśli chodzi o prawa nabyte, to z prawnego punktu widzenia Trybunał miał słuszność - podkreśla ekspert w radiowej Jedynce.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można się dowiedzieć, czy osoby, które musiały się zwolnić mogą dochodzić odszkodowania.
Rozmawiała Halina Lichocka.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak nie odkłada na emeryturę. Nie ma z czego

17.08.2012 06:36
Nie wyrobiliśmy sobie nawyku oszczędzania. Jesteśmy najmniej skłonni do tego z 15 krajów objętych badaniem jednej z doradczych firm - informuje "Puls Biznesu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Statystyczny Polak przez ostatni rok odłożył jedynie 260 złotych. To jeden z najmniejszych rocznych przyrostów od początku transformacji.

Powodów jest kilka. W związku z kryzysem w strefie euro spadły indeksy giełdowe, skurczyły się zatem oszczędności lokowane w OFE czy funduszach emerytalnych.

Nasze płace nie wzrosły, podobnie jak zatrudnienie. Tymczasem konsumujemy po staremu. Zatem te konsumpcję finansujemy z oszczędności.

Poza tym, jak pisze 'Puls Biznesu", obniżenie od dwie trzecie od 2011 roku składki do OFE, także skutkuje zmniejszeniem oszczędności.

tj

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj także

ZUS ma sposób na wyłudzających zwolnienia

09.10.2012 08:39
- 12 procent wszystkich zwolnień lekarskich jest przez nas kwestionowanych - mówił w radiowej Jedynce prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk.
ZUS ma sposób na wyłudzających zwolnienia
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
13'28 Sygnały Dnia
02'29 Alicja Dusza o wyłudzaniu zwolnień lekarskich
więcej
Obejrzyj
Zbigniew Derdziuk w Sygnałach Dnia

Gość "Sygnałów dnia" mówił głównie o "Dniach ubezpieczonego", które w ZUS trwać będą do 12 października. Prezes powiedział, że z tej okazji można - po odebraniu hasła w jednostce ZUS - zalogować się do swojego profilu na stronie ZUS, dzięki któremu dowiemy się o wysokości płaconych składek, czy wyliczymy jakie będziemy mieli emerytury.

Jak powiedział prezes, to że dopiero teraz - 13 lat po reformie emerytalnej - tworzy się scenariusze dla zarządzania OFE, to nic dziwnego. - Wcześniej trwał czas zbierania pieniędzy - powiedział.

O L-4

- Niestety, nie wszystkie się potwierdzają; około 12 procent tych zwolnień jest kwestionowanych przez ZUS - mówił o zwolnieniach lekarskich. Zapewnił, że ZUS potrafi je skontrolować. Od przyszłego roku będą elektroniczne zwolnienia i ZUS będzie na bieżąco mógł śledzić i zlecać tę kontrolę w każdym czasie - zapowiedział Zbigniew Derdziuk.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(sg)

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

Czytaj także

Świadczenia emerytalne wypłacane przez KRUS

23.10.2012 11:44
Nowelizacja powszechnego systemu emerytalnego.
Świadczenia emerytalne wypłacane przez KRUS
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'53 Świadczenia emerytalne
więcej


O świadczeniach emerytalnych wypłacanych przez KRUS

z Marią Lewandowską z KRUS rozmawia Hanna Uszyńska.

Zobacz więcej na temat: KRUS