Jedynka

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu

26.02.2014 15:50
Ta piosenka w kilka dni zrobiła oszałamiającą karierę. Wielokrotnie zabrzmiała na kijowskim Majdanie. O kulisach jej powstania opowiada w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus, lider zespołu Taraka.
Karol Kus
Karol KusFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
05'39 Karol Kus o piosence "Podaj rękę Ukrainie" (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Karol Kus z zespołu Taraka opowiada o kulisach powstania nieformalnego hymnu kijowskiego Majdanu (Muzyczna Jedynka)

Karol Kus wspomina w radiowej Jedynce, że piosenka miała być o spotkaniu dwóch Słowian, którzy żyją blisko siebie. Po wydarzeniach na Majdanie zespół postanowił szybko zmienić tekst, bo był pewien, że rzewna melodia spodoba się zarówno Ukraińcom, jak i Polakom. Kus wymyślił akcję polegającą na tym, że piosenka zabrzmi w tym samym czasie w Polsce i na kijowskim Majdanie.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Utwór "Podaj rękę Ukrainie" został odegrany 2 lutego dla wszystkich zgromadzonych na Majdanie osób. Wydarzenie okazało się na tyle interesujące dla tamtejszych mediów, że wielka ukraińska telewizja informacyjna Espreso TV przerwała swoją audycję, aby nadać materiał, który widziało wówczas ok.10 mln widzów. Po fali publikacji w polskich i ukraińskich mediach 9 lutego zespół Taraka z Karolem Kusem na czele wystąpił na kijowskim placu.

- Po raz pierwszy poczułem coś niewiarygodnego. Doznałem pięknego spełnienia mojej roli w muzyce. Kiedy 150-tysięczny tłum na Majdanie zaśpiewał piosenkę wspólnie z nami, byłem wzruszony, pełen pokory i wiedziałem, że wszystkie słowa, które wypowiadam ze sceny, są szalenie istotne, trafiają w serce - mówi Karol Kus w "Muzycznej Jedynce".
Kiedy przyjechali do Kijowa, protestujący pytali, czy Europa ich słyszy, czy wie o nich. Dlatego płyta zawiera piosenki śpiewane w trzech językach, żeby jej sprzedażą wspomóc rodziny ofiar na Majdanie. Nagranie angielskie miało na celu większe zainteresowanie Europy wydarzeniami na Ukrainie. To się udało, bo już BBC kręciła zzdjęcia do reportażu o tej piosence. Płyta ukaże się na rynku 4 marca.
Taraka jest zespołem polsko-ukraińskim, a dokładniej poznańsko-lwowskim. Kus bywał na Ukrainie wielokrotnie i zauważa, że choć współpraca na polu artystycznym układała się wzorowo, to nie zawsze tak było w stereotypach społecznych.

Album "Podaj rękę Ukrainie” jest objęty patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku od godz. 13 do 15.

ag/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-02-27 10:31 Zgłoś
Piękna piosenka, wspaniałoduszny i serdeczny o d r u c h, ale... nie mogę podać ręki tym, którzy powiewają czerwono czarnymi flagami. To tak, jakbym się bratał z Niemcami powiewającymi flagami z czarną swastyką na białym i czerwonym tle.
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Rusłana zaprasza Polaków na kijowski majdan

26.11.2013 16:13
Ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka a w wolnych chwilach polityk prosi Polaków, by pomogli swoim wschodnim sąsiadom w integracji z Unią Europejską.
Rusłana zaprasza Polaków na kijowski majdan
Rusłana zaprasza Polaków na kijowski majdanFoto: www.ruslana.ua
Posłuchaj
00'51 Rusłana zaprasza Polaków na kijowski majdan. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
więcej

Rusłana przebywa na placu Niepodległości od kilku dni, zarówno w dzień i w nocy. Wspiera i rozgrzewa protestujących śpiewając im piosenki i zachęcając do tańca. Co pewien czas wygłasza krótkie apele do obcokrajowców. W poniedziałek robiła to po angielsku.

We wtorek zwróciła się do Polaków: - Przyjeżdżajcie do nas na majdan! Wspierajcie Ukrainę! Chcemy dołączyć do Europy! Dajcie nam szanse na lepsze życie!

Od czwartku na Ukrainie trwają demonstracje. Najliczniejsze odbywają się we Lwowie i w Kijowie. We wtorek po południu do manifestantów w stolicy dołączyli studenci dwóch najważniejszych ukraińskich uczelni: Akademii Kijowsko - Mohylańskiej i Uniwersytetu imienia Szewczenki, którzy ogłosili strajk.

Demonstracje opozycji mają trwać w Kijowie do piątku, czyli do zakończenia szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, który zaczyna się dzień wcześniej. Protestujący liczą, że mimo wszystko, uda się zmusić władze do podpisania tam umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

- Ukraina nie odmawia podpisania umowy stowarzyszeniowej. Mówimy jedynie o wstrzymaniu procesu podpisania, ponieważ na dzień dzisiejszy, 25 listopada, żadna ze stron - ani Ukraina, ani UE - nie jest gotowa do takiego aktu - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara. Dodał, że prezydent Wiktor Janukowycz wybiera się do Wilna na obrady Partnerstwa Wschodniego.

- Realizowane przez nas reformy są potwierdzeniem tego, że idziemy europejską drogą rozwoju.Nigdy nie uczynię żadnego kroku, który mógłby zaszkodzić Ukrainie i jej narodowi - mówił w poniedziałek Janukowycz.

IAR/asop

Czytaj także

Ulubione piosenki Ukraińców. Nie ma wśród nich muzyki z Zachodu...

15.01.2014 10:07
Ukraińcy są oddani muzyce rosyjskiej i ukraińskiej. Zespoły z Zachodu są na szarym końcu w rankingu popularności przygotowanym przez pracownię Rating.
Okean Elzy na jednym z koncertów
Okean Elzy na jednym z koncertów Foto: Reactor691/CC/Wikipedia
Posłuchaj
00'54 Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): jakiej muzyki słuchają Ukraińcy?
więcej

Żadna zachodnia piosenka nie znalazła się w pierwszej 30 najpopularniejszych utworów. W rankingu 30 wykonawców, ostatnie miejsce zajął zespół The Beatles - jedyny wykonawca spoza byłego ZSRR.

Pracownia Rating zapytała Ukraińców, jakie trzy piosenki lubią najbardziej. Na pierwszym miejscu znalazła się "Czerwona ruta", a na dalszych także inne piosenki inspirowane twórczością ludową. Oprócz tego są tam też dwa utwory Ałły Pugaczowej. Ta radziecka i rosyjska gwiazda estrady jest też na drugim miejscu wśród najpopularniejszych wykonawców. Na pierwszym miejscu jest pochodząca z ukraińskiej Bukowiny Sofija Rotaru. Trzecie miejsce zajmuje wyjątkowo popularny w byłym ZSRR rosyjski piosenkarz estradowy Staś Michajłow, który jest antybohaterem krytyków muzycznym. Za nim plasuje się ukraińska grupa rockowa Okean Elzy.

Agencja Rating wskazuje też na różnice regionalne. Na zachodzie chętniej słuchana jest muzyka folk i ukraińscy wykonawcy. W centrum pojawiają się już rosyjskie piosenki, a na wschodzie i na południu właściwie tylko taka twórczość. W Zagłębiu Donieckim wyjątkowo popularni są wykonawcy tak zwanego "błatniaka", czyli piosenek o ciężkim losie przestępców.

***

Niżej: jedna z nielicznych nowoczesnych grup muzycznych w zestawieniu, bardzo popularny na Białorusi Okean Elzy (utwór, który nazywa się równiez hymnem Euromajdanu):

Numer jeden w zestawieniu, czyli ludowa piosenka "Czerwona ruta"

 

 

Sondaż agencji Rating >>>

Zobacz więcej na temat: muzyka Rosja Ukraina

Czytaj także

Zespół Depeche Mode odwołał zaplanowany koncert na Ukrainie

25.02.2014 06:39
W poniedziałek brytyjska grupa wystąpiła w Łodzi. Kolejnym przystankiem na trasie miał być Kijów.
Depeche Mode
Depeche ModeFoto: mat. prasowe/Sony Music

/

Muzycy mieli wystąpić w środę w Międzynarodowym Centrum Wystawowym. We wtorek wieczorem na profilu Depeche Mode w serwisie społecznościowym Facebook pojawiła się informacja, że koncert został odwołany. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, priorytetem jest bezpieczeństwo zespołu, ekipy technicznej i fanów. "W zaistniałych okolicznościach nie możemy tego zapewnić" - napisano.
O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Artyści obiecują zwrot pieniędzy za bilety i zapowiadają, że zagrają u naszych wschodnich sąsiadów w innym, dogodnym terminie. Na razie nie wiadomo kiedy, ale w oświadczeniu możemy przeczytać, że zespół "nie może się już doczekać kolejnej okazji do występu dla swoich fanów w Kijowie i na Ukrainie". Muzycy zapewniają, że są myślami z Ukraińcami w trudnym dla nich czasie.

Depeche Mode to brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu. Powstała w 1980 roku w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa zespołu nawiązuje do tytułu francuskiego magazynu mody. W jego skład wchodzą obecnie David Gahan, Andrew Fletcher i Martin Lee Gore. Grupa ma wielu fanów na całym świecie, także w Polsce, gdzie tworzą oni dość charakterystyczną subkulturę.

Koncert Depeche Mode w Łodzi:
x-news.pl, TVN24
Protesty na Ukrainie

Parlament Ukrainy w weekend odsunął od władzy dotychczasowego prezydenta kraju Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa. Frakcja parlamentarna Partii Regionów obarczyła go całkowitą odpowiedzialnością za wydarzenia w kraju od początku protestów antyrządowych w listopadzie 2013 roku. W starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło kilkadziesiąt osób.
Funkcję p.o. prezydenta pełni obecnie stojący na czele Rady Najwyższej deputowany Batkiwszczyny (partii byłej premier Julii Tymoszenko) Ołeksandr Turczynow. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła, że 25 lutego ruszy w sposób automatyczny kampania przed planowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi.
Zobacz kalendarium protestu na Ukrainie>>>

21 listopada 2013 roku ukraiński rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej i umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z Unią Europejską, decyzję tłumacząc tym, że umowa nie zrekompensowałaby Ukrainie wynikających z tego strat gospodarczych w handlu z Rosją. Umowa miała zostać podpisana kilka dni później, na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. To wydarzenie spowodowało, że na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, rozpoczęły się protesty niezadowolonych z decyzji obywateli.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''