"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu

Jedynka
Andrzej Gralewski 26.02.2014
Karol Kus
Karol Kus, foto: Wojciech Kusiński/PR

Ta piosenka w kilka dni zrobiła oszałamiającą karierę. Wielokrotnie zabrzmiała na kijowskim Majdanie. O kulisach jej powstania opowiada w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus, lider zespołu Taraka.

Karol Kus wspomina w radiowej Jedynce, że piosenka miała być o spotkaniu dwóch Słowian, którzy żyją blisko siebie. Po wydarzeniach na Majdanie zespół postanowił szybko zmienić tekst, bo był pewien, że rzewna melodia spodoba się zarówno Ukraińcom, jak i Polakom. Kus wymyślił akcję polegającą na tym, że piosenka zabrzmi w tym samym czasie w Polsce i na kijowskim Majdanie.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Utwór "Podaj rękę Ukrainie" został odegrany 2 lutego dla wszystkich zgromadzonych na Majdanie osób. Wydarzenie okazało się na tyle interesujące dla tamtejszych mediów, że wielka ukraińska telewizja informacyjna Espreso TV przerwała swoją audycję, aby nadać materiał, który widziało wówczas ok.10 mln widzów. Po fali publikacji w polskich i ukraińskich mediach 9 lutego zespół Taraka z Karolem Kusem na czele wystąpił na kijowskim placu.

- Po raz pierwszy poczułem coś niewiarygodnego. Doznałem pięknego spełnienia mojej roli w muzyce. Kiedy 150-tysięczny tłum na Majdanie zaśpiewał piosenkę wspólnie z nami, byłem wzruszony, pełen pokory i wiedziałem, że wszystkie słowa, które wypowiadam ze sceny, są szalenie istotne, trafiają w serce - mówi Karol Kus w "Muzycznej Jedynce".
Kiedy przyjechali do Kijowa, protestujący pytali, czy Europa ich słyszy, czy wie o nich. Dlatego płyta zawiera piosenki śpiewane w trzech językach, żeby jej sprzedażą wspomóc rodziny ofiar na Majdanie. Nagranie angielskie miało na celu większe zainteresowanie Europy wydarzeniami na Ukrainie. To się udało, bo już BBC kręciła zzdjęcia do reportażu o tej piosence. Płyta ukaże się na rynku 4 marca.
Taraka jest zespołem polsko-ukraińskim, a dokładniej poznańsko-lwowskim. Kus bywał na Ukrainie wielokrotnie i zauważa, że choć współpraca na polu artystycznym układała się wzorowo, to nie zawsze tak było w stereotypach społecznych.

Album "Podaj rękę Ukrainie” jest objęty patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku od godz. 13 do 15.

ag/jp

sortuj
liczba komentarzy: 1
  1. szeleszczyciel
    2014-02-27 10:31
    Piękna piosenka, wspaniałoduszny i serdeczny o d r u c h, ale... nie mogę podać ręki tym, którzy powiewają czerwono czarnymi flagami. To tak, jakbym się bratał z Niemcami powiewającymi flagami z czarną swastyką na białym i czerwonym tle.
10:09 - 11:00LENIWA NIEDZIELASłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Najstarsze drzewo w Polsce to nie dąb

Najstarsze drzewo w Polsce to nie dąb

Najsłynniejsze polskie drzewo, dąb Bartek, wcale nie jest najbardziej wiekowym. Najstarszy okaz w naszym kraju "pamięta" czasy Mieszka I. I nie jest to dąb.

Bądź z nami w kontakcie: