Jedynka

Skrzyżowanie Kultur. Wpadnij w trans w rytm muzyki z Madagaskaru i nie tylko

04.09.2014 15:19
- Słyszałem ostatnio, że folk, muzyka świata, muzyka korzeni – zwał jak zwał – to muzyka przyszłości. To stwierdzenie idealnie potwierdza się w czasie naszego festiwalu - mówił w Jedynce Andrzej Matusiak, pomysłodawca Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Senegalski muzyk Youssou NDour (L) podczas koncertu galowego otwierającego Festiwal Skrzyżowanie Kultur w 2009 roku
Senegalski muzyk Youssou N'Dour (L) podczas koncertu galowego otwierającego Festiwal Skrzyżowanie Kultur w 2009 rokuFoto: PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
09'58 Andrzej Matusiak o 10. Festiwalu Skrzyżowane Kultur (Muzyczna Jedynka)
więcej

Impreza odbędzie się w Warszawie w dniach 24 - 28 września pod hasłem "Legendy i odkrycia". Podczas jubileuszowej, 10. edycji można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko, co jest znakiem rozpoznawczym festiwalu: znakomitych muzyków, oryginalny, niekomercyjny repertuar i opowieści o świecie, w którym tradycja jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

- To będzie święto różnorodności, święto różnych kultur etnicznych i muzycznych. Mamy to szczęście, że udaje się nam od lat zapraszać wielkie gwiazdy z nurtu muzyki świata. To artyści absolutnie wyjątkowi, czasem też niezwykle egzotyczni. Ich obecność powoduje, że warszawiacy gromadzą się bardzo licznie w naszym namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Matusiak.

Wśród wykonawców tegorocznego festiwalu będą m.in. trębacz Hugh Masekela - pochodzący z RPA mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion, brazylijski zespół Barbatuques, którego członkowie jako instrumentów używają własnych ciał oraz Claude Teta - utalentowany gitarzysta i piosenkarz z Madagaskaru.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

- To muzyka trudna odbiorze, ale trzeba się w nią zagłębiać. Takie są inne kultury, dla tamtych narodów świetnie przecież zrozumiałe. Dlaczego my mielibyśmy tego poznawać, nie chłonąć i nie uczyć się? - podkreślał dyrektor Stołecznej Estrady, która organizuje wydarzenie.

Patronem medialnym 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest radiowa Jedynka.

Andrzej Matusiak mówił również o spektaklu z udziałem polskich artystów opartym na muzyce Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w słynnym amfiteatrze Arena di Verona. Szczegóły w nagraniu audycji.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-09-04 19:20 Zgłoś
Hmm... Ja teraz mieszkam w Murzynowie, czyli we Francji, skrzywania kultur mam pod takim dostatkiem, że kiedy tylko mogę, to do Kraju wracam. Tu, nad Odrą, jeszcze swojsko jest i niech tak pozostanie, oby nam Tusk nie zaszkodził i nie nawpuszczał do Polski rozmaitych "kultur"!

Czytaj także

Maria Pomianowska: Skrzyżowanie Kultur to świat w pigułce

04.08.2014 09:30
Skrzyżowanie Kultur to najważniejszy festiwal muzyki świata, który odbywa się w tej części Europy. Tegoroczna, 10. edycja rozpocznie się 24 września. Wystąpią artyści z Madagaskaru, RPA, Korei, Etiopii, Brazylii, Iranu, Włoch i Republiki Zielonego Przylądka.
Festiwal Skrzyżowanie Kultur ma już 10 lat. Tegoroczna edycja to występy legend world music i wschodzących gwiazd
Festiwal Skrzyżowanie Kultur ma już 10 lat. Tegoroczna edycja to występy legend world music i wschodzących gwiazdFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
23'50 Maria Pomianowska opowiada o tegorocznej edycji Skrzyżowania Kultur (Czwórka/Folk Off)
więcej

- Hasło tegorocznej edycji brzmi "Legendy i Odkrycia". Tak też jest skonstruowany line-up całego festiwalu - opowiada dyrektor artystyczna festiwalu, Maria Pomianowska. - Każdego dnia publiczności zaprezentują się uznani artyści oraz ci, którzy dopiero mają szansę zaistnieć w świadomości fanów brzmienia world music. Do tego grona należy m. in. Teta. Pochodzący z Madagaskaru, niesamowicie utalentowany gitarzysta i piosenkarz wystąpi na koncercie inauguracyjnym, 24 września.

Plakat
Plakat festiwalu

Zgodnie z założeniami organizatorów Skrzyżowanie Kultur ma otworzyć warszawiaków i gości stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata, a podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych jak zwykle zostanie wzbogacona o warsztaty prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

- Po raz pierwszy takie zajęcia odbyły się podczas drugiej edycji festiwalu. Formuła się sprawdziła i jest z nami do dziś - mówi gość Maćka Szajkowskiego. - Zależy nam, żeby obok sceny głównej, na której odbywają się koncerty, była też scena edukacyjna. Stawiamy na to bardzo duży nacisk, zwłaszcza, że zainteresowanie publiczności tą formą spotkań z artystami jest z roku na rok coraz większe.

 

Maria Pomianowska gościła w audycji "Folk Off" u Maćka Szajkowskiego. Posłuchaj rozmowy - dowiesz się więcej o programie tegorocznej edycji Skrzyżowania Kultur.

(kul/asz)

Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur: naucz się, jak zrobić orkiestrę z własnego ciała!

29.08.2014 16:00
- Szef brazylijskiego zespołu Barbatuques Fernando Barba od prawie dwudziestu lat odnajduje we w ludzkim ciele kolejne instrumenty. W Warszawie grupa nie tylko da koncert, lecz również poprowadzi warsztaty - zapraszała Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur (24-28 września).
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu "Skrzyżowanie Kultur"Foto: EPA/WAEL HAMZEH
Posłuchaj
13'36 Maria Pomianowska zaprasza na Skrzyżowanie Kultur (Źródła/Dwójka)
więcej

Wedle słów gościa magazynu "Źródła" wśród artystów zaproszonych na 10. edycję imprezy znajdą się także znany na całym świecie cieśla z Wysp Zielonego Przylądka oraz "etiopski Presley". A hasło przewodnie festiwalu brzmi: "Legendy i odkrycia". - Każdego dnia festiwalu na scenie w namiocie pod pałacem kultury dojdzie do spotkania ikony world music z utalentowanym, świetnie rokującym młodym artystą, który prawdopodobnie również stanie się wkrótce gwiazdą - wyjaśniała pomysł Maria Pomianowska.

Szczególny - symboliczny - charakter owo spotkanie będzie miała pierwszego dnia. Wówczas w Warszawie wystąpi Hugh Masekela - żywa legenda muzyki południowoafrykańskiej i ofiara apartheidu, zmuszona do ucieczki do USA w latach 70. Żoną artysty była Miriam Makeba, słynna śpiewaczka i działaczka społeczna. W jednym z filmów o Nelsonie Mandeli w rolę "Mama Africa" wcieliła się współczesna śpiewaczka Nomfusi. I właśnie ona wystąpi u boku Masekeli w Warszawie.

Spośród niezwykłych gości Skrzyżowania Kultur warto także wymienić włoski zespół Mascarimiri, który łączy tradycyjną tarantellę z nowoczesną elektroniką oraz Zé Luisa, czyli wiekowego już artystę z Republiki Zielonego Przylądka, który całe życie śpiewał dla przyjemności, a zadebiutował fonograficznie dopiero w 2013 roku i od razu odniósł międzynarodowy sukces.

Maria Pomianowska zapraszała gorąca także na drugi - po zeszłorocznym - koncert "Sounds Like Poland". To rodzaj prezentacji najciekawszych młodych zespołów polskiej sceny folkowej, skierowanej do zaproszonych specjalnie dziennikarzy, producentów i animatorów sceny world music z całego globu. - Mamy sygnały, że poprzedni koncert zaowocował już zaproszeniami do Pakistanu czy Kanady - podkreślała dyrektor artystyczna festiwalu. W w tym roku usłyszymy grupy: Dagadana, Mosaik, Kapela Maliszów, Chłopcy Kontra Basia, Sutari, Hańba!, Studium Instrumentów Etnicznych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z magazynu "Źródła", który poprowadziła Anna Szewczuk.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: folk Warszawa