Jedynka

Mela Koteluk "Wielkie nieba"

08.07.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 9 lipca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Mela Koteluk  Wielkie nieba
Foto: Honorata Karapuda

Piosenka "Wielkie nieba” jest zapowiedzią nowego albumu Meli Koteluk. 18 czerwca  odbyła się premiera tego singla i teledysku. Teledysk w ciągu pierwszego tygodnia wyświetlono na YouTube aż 90 tysięcy razy!

Mela Koteluk, wokalistka i autorka tekstów. Śpiewała w chórkach u Gabrieli Kulki oraz w zespole Scorpions (wystąpiła z nimi m.in. w Royal Albert Hall na 80-tych urodzinach Michaiła Gorbaczowa).

W 2012 r. wydała swoją pierwszą płytę pt. "Spadochron”, którą okrzyknięto jednym z najgłośniejszych debiutów zeszłego roku.

Muzyka Meli wypada z szufladek, jest poetycko, ale zadziornie, lirycznie i rockowo. Pierwszy album, "Spadochron”, zawiera dwanaście autorskich kompozycji z pogranicza popu i brzmień alternatywnych, łobuzersko puszczających oko do eklektycznych konwencji. Wciągający i oryginalny klimat płyty budują przestrzenne instrumenty i bezpretensjonalna narracja Meli.

Piosenki "Melodia ulotna", "Wolna", "Działać bez działania" zyskały dużą popularność będąc rozgrywane w wielu stacjach radiowych. Piosenki cieszą się na YouTube ponad milionowymi odtworzeniami.

Podczas jesiennej i wiosennej trasy promującej album "Spadochron" zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów w większych i mniejszych miastach w całej Polsce, szczelnie wypełniając sale koncertowe.

W 2013 r. Mela w duecie z Czesławem Mozilem nagrała "Pieśń o szczęściu" – utwór promujący film "Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.

Mela jest również inicjatorką akcji wspierającej żywe granie "Nie bądź dźwiękoszczelny", a także laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i plebiscytu "Ale Sztuka". Mela zdobyła dwa Fryderyki 2013 w kategoriach Debiut i Artysta Roku.

Zobacz więcej na temat: piosenka Piosenka dnia Jedynki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natalia Przybysz "Niebieski"

13.06.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać w piątek, 14 czerwca, na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Natalia Przybysz. Artystka wystąpi na koncercie w Krakowie inaugurującym Męskie Granie 2013
Natalia Przybysz. Artystka wystąpi na koncercie w Krakowie inaugurującym Męskie Granie 2013Foto: mat. promocyjne

Piątkowa Piosenka Dnia Jedynki to kolejna propozycja z najnowszej płyty Natalii "Natu" Przybysz.
Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, znana z grupy Sistars i nagrań solowych, składa hołd jednej z największych legend i charyzmatycznych postaci w historii muzyki - Janis Joplin.
Album, który wyprodukowali Janek Komar, Andrzej Giegiel i gitarzysta zespołu towarzyszącego Natu, Jurek Zagórski, zawiera 13 piosenek. Tuzin z nich to interpretacje utworów niezapomnianej Janis Joplin, w tym "Move Over", "Try", "Me And Bobby McGee", a także "Kozmic Blues", "One Night Stand", "Tell Mamma", "Last Time", "Maybe", "Half Moon".
"Jest to miękka wersja tych piosenek, na pewno bardziej soulowa niż rockowa, ale wspólnym mianownikiem pozostaje blues" - tłumaczy Natu. "Kontakt z tymi piosenkami na zawsze zmienił mnie jako wokalistkę i liderkę zespołu".
Zestaw uzupełnia autorski utwór Natalii z muzyką wspomnianego Jurka Zagórskiego, zatytułowany "Niebieski".

Utwór premierowo był grany w Jedynce na Dzień Matki - przeczytaj jak powstawał teledysk >>>

Zobacz więcej na temat: piosenka Piosenka dnia Jedynki

Czytaj także

Dido "End of Night"

14.06.2013 19:08
Piosenki będzie można posłuchać w poniedziałek, 17 czerwca, na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Dido End of Night
Foto: mat. promocyjne

Kim jest Dido, wie chyba każdy. Jeśli nie, z pewnością wystarczy zanucić fragment z jej największego przeboju „Thank you”  i już będzie wszystko jasne… Brytyjska artystka ma na swoim koncie trzy albumy i ponad 29 milinów sprzedanych płyt - niewątpliwie imponujący wynik. Debiutancki album „No Angel” osiągnął w Polsce status multiplatynowej płyty, także kolejne krążki zdobywały status platynowej płyty.
Po czterech latach Dido wraca na scenę muzyczną za sprawą nowego albumu „Girl Who Got Away” i nie jest przesadą fakt, że jest to prawdopodobnie jej najlepsza płyta w dotychczasowej karierze. Zawarte na albumie piosenki traktują o nadziei, buncie, rozstaniu – ponadczasowe tematy, dzięki którym świat ponownie zakocha się w Dido.
Nagrywając płytę „Girl Who Got Away”, Dido postanowiła nawiązać do debiutu – płyty “No Angel”, która pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się krążków w tym wieku. Dlatego też nowy album obfituje doskonałym brzmieniem elektronicznym okraszonym delikatnym wokalem Dido.  Ciepły, poruszający, ociekający emocjami „Girl Who Got Away” prezentuje to, co Dido ma najlepszego – nowoczesność i ponadczasowość.
Większość utworów na albumie została napisana i wyprodukowana przez Dido i jej brata Rollo Armstrong’a, założyciela grupy Faithless, ale współpracowali z nią również Brian Eno, Jeff Bhasker, Rick Nowels, Greg Kurstin.
“Praca nad tą płytą była czystą przyjemnością. Nie byłam poddawana żadnej presji”, mówi Dido. Materiał powstawał jeszcze w połowie 2011 roku, a nagrania odbyły się już w momencie, gdy  artystka spodziewała się dziecka, stąd na całym albumie słychać tyle optymizmu i pozytywnej energii (szczególnie w utworach: Go Dreaming, No Freedom, Let Us Move On, w którym gościnie rapuje Kendrick Lamar)
A sam tytuł płyty? “To jedna z moich ulubionych piosenek. Uważam, że to takie podsumowanie moich kilku ostatnich lat życia. Nie mogę się doczekać, kiedy wszyscy będą mogli jej posłuchać” – mówi artystka.
Może i  jest to dziewczyna, która na chwilę zniknęła, ale nie mamy złudzeń – Dido powróciła i to w świetnej formie!.

Zobacz więcej na temat: piosenka Piosenka dnia Jedynki

Czytaj także

Krzysztof Kiljański "Zawsze obok mnie"

17.06.2013 18:35
Piosenki będzie można posłuchać we wtorek, 18 czerwca, na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Krzysztof Kiljański
Krzysztof KiljańskiFoto: mat. promocyjne

Utwór "Zawsze obok mnie" został skomponowany przez Artura Lesickiego i samego Krzysztofa Kiljańskiego, a tekst napisała Ewa Andrzejewska. Piosenka promuje najnowszy album Krzysztofa - "Powrót".

"Powrót" już jest dla mnie sukcesem, bo po prostu jest - mówi o płycie w "Muzycznej Jedynce"
Krzysztof Kiljański to wokalista o ciepłej, niskiej barwie głosu. Zawsze elegancki, męski. Bywa nazywany polskim Sinatrą. Powrócił.
Nagrał znakomitą autorską płytę, która 16 kwietnia 2013 roku ukazała się nakładem Kayaxu. Znajdą się na niej  autorskie propozycje muzyczne  Krzysztofa i Jego przyjaciół (m.in. Artura Lesickiego, Marka Napiórkowskiego, Jacka Cygana, Jana Smoczyńskiego). Album z jedenastoma pięknymi piosenkami, z niebanalnymi tekstami, wyłącznie po polsku.


Czytaj także

Hamak Band "Łatwiej, trudniej"

19.06.2013 19:29
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 20 czerwca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Hamak Band
Hamak BandFoto: mat. promocyjne

"Ludzie przestają się bawić nie dlatego, że się starzeją, ale starzeją się, bo przestają się bawić"… tę maksymę Marka Twaina wcielają w życie czterej koledzy. Przy dźwiękach muzyki zarażają nas swoją pozytywną energią.
Zespół HAMAK BAND został powołany do życia spontanicznie przez doświadczonych muzyków, z nieodpartej potrzeby tworzenia gitarowych, bezpretensjonalnych piosenek, z elementami big beatu, rock’n’rolla, rocka i country.

Autorskie, polskie teksty śpiewane przez charyzmatycznego basistę (Miro), energetyczny wokal gitarzysty (Waldiego), intensywna perkusja (Rafa) i multiinstrumentarium (Robiego), doprawione niebanalnymi partiami pedal steel guitar (L. L.)… Oto składniki oryginalnego, elektryzującego brzmienia HAMAK BAND! Oto Anti Age Music!
Zespół gości na trasie "Lata z Radiem". Piosenka "Łatwiej, trudniej" znajduje się również na składance "Lata z Radiem”.
Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

Czytaj także

Tryo "Ladilafé"

26.06.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w środę 26 czerwca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Fragment okładki płyty Ladilaf grupy Tryo
Fragment okładki płyty "Ladilafé" grupy TryoFoto: mat. promocyjne

Czwartkowa Piosenka Dnia Jedynki to tytułowy utwór pochodzący z piątego albumu tego francuskiego zespołu.
Tryo, jeden z obecnie najpopularniejszych popowych zespołów we Francji, gra wyprzedane koncerty w największej paryskiej sali koncertowej - Bercy. Często też występuje w telewizji i gości na antenach stacji radiowych.
Od początku działalności, która datuje się na drugą połowę lat 90. ubiegłego wieku zespół Tryo sprzedał niemal milion płyt, zdobywając popularność w ojczyźnie, frankofońskich prowincjach Kanady, głównie w Quebecu, gdzie regularnie koncertuje, ale i w krajach Ameryki Południowej.

Zobacz więcej na temat: piosenka Piosenka dnia Jedynki

Czytaj także

Sheryl Crow "Easy"

01.07.2013 17:50
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 2 lipca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Sheryl Crow
Sheryl CrowFoto: mat. promocyjne

Wtorkowa Piosenka Dnia Jedynki zapowiada kolejny album tej artystki.
"Feels Like Home" – taki tytuł wybrała dla swojej ósmej, studyjnej płyty wspaniała amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i gitarzystka, Sheryl Crow. Krążka dziewięciokrotnie nagrodzonej Grammy artystki należy się spodziewać pod koniec lata 2013.
Dla Sheryl Crow "Feels Like Home" to płyta wyjątkowa. Pierwszy raz w swojej karierze artystka zdecydowała się bowiem na nagranie albumu utrzymanego w całości w stylistyce country! Także po raz pierwszy Sheryl postanowiła zaprosić do współpracy kompozytorów, przy każdej z 12 piosenek z krążka. Wśród gości znalazł się choćby laureat Grammy Brad Paisley, w USA wielka gwiazda country i southern rocka.
Sheryl Crow pracowała nad nowymi piosenkami w swoim studiu nieopodal Nashville, gdzie od lat mieszka. Tytułu albumu nie wybrała przypadkowo. "Dopiero, gdy się tu przeprowadziłam, zdałam sobie sprawę z tego, jak wspaniali muzycy tu żyją" – mówi Amerykanka, urodzona w małej mieścinie w sąsiadującym z Tennessee stanie Missouri. "Brakowało mi takich osób przez całą karierę. Osób, z którymi mogę usiąść przy stole z gitarą i którzy znają na wylot swoje piosenki, jak i piosenki tych artystów, którzy każdego z nas inspirowali. Kiedy tu zamieszkałam, od razu zaczął do mnie wydzwaniać Vince Gill [legenda muzyki country – red.] i prosić, abym nagrała dla niego partie gitary. Pomyślałam wtedy – rany, tutaj jest raj na ziemi!".

Czytaj także

Sylwia Grzeszczak "Pożyczony"

03.07.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 4 lipca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Sylwia Grzeszczak
Sylwia GrzeszczakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Czwartkowa Piosenka Dnia Jedynki pochodzi z nowego albumu zatytułowanego „Komponując siebie”.
O piosence Sylwia opowiada tak: >>Autorem słów do singla "Pożyczony" jest Marcin "Liber" Piotrowski. Utwór opowiada z przymrużeniem oka o "pożyczaniu" chłopaka, o tym, że czasem rozglądamy się za kimś, kto jest fajny, ale niestety zajęty.
W tej historii "pożyczanie" się nie udaje, gdyż On ma przy sobie kobietę, która się tak łatwo nie podda. Myślę, że wiele osób po cichu podkochuje się w kimś, kto trwa we własnym szczęśliwym związku. To taka jednostronna miłość, która się nie spełni… .<<
Autorami tekstów na całej płycie są Maria Sadowska, Karolina Kozak i Marcin "Liber" Piotrowski.
Sylwia Grzeszczak - wokalistka, kompozytor, autorka tekstów - jednym słowem człowiek orkiestra. Szerszej publiczności dała się poznać poprzez współprace z Liberem i ich niezwykły duet – połączenie młodzieńczej siły i doświadczenia, pięknego śpiewu i gry na fortepianie z elektryzującym rapem, który kolejny rok z rzędu podbija serca fanów w całej Polsce.
Dla Sylwii ważną datą roku 2011 stał się 11 października – dzień premiery jej pierwszej solowej płyty pt. "Sen o przyszłości". Album ten jeszcze przed premierą uzyskał status Złotej Płyty, a niecałe dwa tygodnie później, pokrył się platyną. Do dziś płyta sprzedała się w prawie 90-tysiącach egzemplarzy.