Jedynka

Presley na festiwalu w Ciechocinku

24.07.2013 15:06
Na Festiwalu Operowo-operetkowym w Ciechocinku zabrzmią nie tylko arie. Będzie też rock i piosenki Elvisa Presleya.
Kazimierz Kowalski
Kazimierz KowalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'46 Kazimierz Kowalski zaprasza na Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku (Muzyczna Jedynka)
więcej

W tym roku festiwal odbędzie się po raz 16. Radiowa Jedynka, która jest patronem medialnym festiwalu, jest na imprezie od początku.
Szef festiwalu Kazimierz Kowalski zapowiada, że muzyka Elvisa Presleya zabrzmi w Ciechocinku. - Mirosław Niewiadomski to nie tylko artysta operowy, ale również świetny piosenkarz, który fantastycznie śpiewa przeboje z repertuaru Elvisa Presleya - zachwala gość radiowej Jedynki.
Będą wspaniali artyści, którzy po raz pierwszy wystąpią w Ciechocinku. Będą to Aleksandra Drzewicka, Monika Sadłowska, Edyta Piasecka, Aleksandra Olczyk i młody, utalentowany tenor Łukasz Załęski.
Festiwal rozpoczyna się w piątek 9 sierpnia wystawieniem opery "Krakowiacy i górale" w amfiteatrze w Parku Zdrojowym.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Najsłynniejsze duety świata w Ciechocinku

14.08.2012 14:52
Na XV Festiwalu Operowo – Operetkowy we wtorek nie lada gratka. Zabrzmi m.in. wesele Figara.
Najsłynniejsze duety świata w Ciechocinku
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
02'47 Kazimierz Kowalski o atrakcjach festiwalu
więcej

Pogoda uczestników festiwalu nie rozpieszczała. Rozpoczęliśmy pechowo, bo strasznie lało, ale później było lepiej – mówił w radiowej Jedynce Kazimierz Kowalski, dyrektor festiwalu.
Wtorkowy wieczór w Ciechocinku upłynie pod znakiem przebojów. - W Teatrze Letnim zabrzmią najpiękniejsze, operowe duety świata. Będzie m.in. "Wesele Figara” – zachęca dyrektor.
 A w środę, a zakończenie festiwalu koncert finałowy. - To będzie wielki dzień, bo zabrzmią przeboje znane z radiowej Jedynki - zapowiedział Kazimierz Kowalski.  

Rozmawiała Iza Żukowsk.

Zobacz więcej na temat: ciechocinek Muzyczna Jedynka

Czytaj także

Uzdrowiska pod skrzydła samorządów

19.09.2012 09:27
Były centralne, będą lokalne - rząd zamierza oddać uzdrowiska samorządom. W środę w Ministerstwie Skarbu Państwa odbędzie się w tej sprawie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Pijalnia wód
Pijalnia wódFoto: Krzysztof Burghardt/Wikimedia Commons

To pokłosie tego, że plany prywatyzacji uzdrowisk nie spodobały się samorządowcom, związkom zawodowym czy społecznościom lokalnym i w trakcie konsultacji zostały oprotestowane.

Dlatego też MSP zaoferuje województwom możliwość przejęcia tych obiektów. I jeżeli ostatecznie nie będą zainteresowane, to realna stanie się ich prywatyzacja.
Chodzi o 10 uzdrowisk: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec.
Jak wylicza "DGP", realny termin zmiany właściciela uzdrowiska to zapewne przyszły rok, bo zgodę na przejęcie muszą wyrazić sejmiki poszczególnych województw.

Czytaj także

Rabka i Wysowa tajną bronią biznesową Małopolski

01.10.2012 10:51
- Nasze uzdrowiska mogą być perełkami, na nich da się zarobić – mówił w "Rozmowie dnia” w radiowej Jedynce Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Tężnia solankowa w Rabce Zdroju
Tężnia solankowa w Rabce Zdroju Foto: Wikipedia/CC/Mach240390
Posłuchaj
11'38 Gościem radiowej Jedynki był Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego
więcej

Do końca września województwa, które chcą komercjalizacji uzdrowisk, miały wysłać pisma intencyjne  w tej sprawie. Ministerstwo Skarbu Państwa planowało sprzedaż obiektów m.in. w Ciechocinku, Rymanowie i Świnoujściu, ale to się nie udało.

Samorząd Małopolski zainteresowany jest przejęciem uzdrowisk w Rabce Zdrój i Wysowej Zdrój. Małopolska gotowa jest - jak deklarował gość "Rozmowy dnia" - poszerzyć ich ofertę.  - W Rabce, która ma unikalny mikroklimat, mogłaby lepiej działać rehabilitacja pulmonologiczna i kardiologiczna. W obu miejscowościach mamy też zasoby wód mineralnych. To są perełki, o które warto wystąpić i województwo ma na to pomysł – mówił Wojciech Kozak.

Skąd władze Małopolski zamierzają wziąć fundusze na inwestycje? – Przed sobą mamy kolejny etap przyznawania środków europejskich. To bardzo istotne źródło. Poza tym, jeżeli chodzi o działalność leczniczą, to w tej chwili w uzdrowiskach klientów komercyjnych jest około 30 proc. I ta oferta powinna wyjść nie tylko poza Małopolskę, ale i poza Polskę. Powiem kolokwialnie, ale z tego można żyć – mówił wicemarszałek.
O funduszach unijnych czytaj w serwisie specjalnym radiowej Jedynki

Gość radiowej Jedynki przyznał, że samorząd obawia się spadku dochodów z podatku CIT, ale nie powinien to być spadek katastrofalny. - Wpływy nieco zmalały, ale w wieloletnich planach inwestycyjnych mamy jeszcze moc, żeby umieścić uzdrowiska. Obie miejscowości mają ambitne plany, a robiąc z nich perełki przyciągniemy więcej komercyjnych klientów - dodał.

Jakie nowości mogą jeszcze pojawić się w Rabce i Wysowej i co zrobi samorząd, jeśli zgłoszą się spadkobiercy tych obiektów? Między innymi o tym słuchaj w nagraniu audycji.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

ei

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy