Jedynka

Zespół L.Stadt wrócił ze Stanów Zjednoczonych z nową energią

09.12.2013 18:00
- Wiedzieliśmy, że publiczność, która wcześniej nas nie znała, musimy kupić pierwszymi dźwiękami. Wstępowała w nas dzika energia, którą ze sobą przywieźliśmy - powiedział w radiowej Jedynce o koncertach w USA Łukasz Lach, wokalista zespołu L.Stadt.
Koncert zespołu L. Stadt
Koncert zespołu L. StadtFoto: PAP/Archiwum/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
07'30 Łukasz Lach i Andrzej Sieczkowski o nowej płycie zespołu L.Stadt (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Łukasz Lach i Andrzej Sieczkowski w "Muzycznej Jedynce"

Zespół L.Stadt wydał ostatnio minialbum "You Gotta Move". To trzeci krążek w ich dyskografii. Inspirowany jest Ameryką, jest ukłonem w stronę tamtejszych artystów. Zresztą grupa L.Stadt i jej wokalista Łukasz Lach nigdy nie kryli swojej fascynacji Teksasem i południową części Stanów Zjednoczonych. - Chcieliśmy złożyć hołd miejscu, które naprawdę bardzo nas zainspirowała i zmieniło zespół - wyjaśnił w "Muzycznej Jedynce" Łukasz Lach.

Na albumie znalazły się m.in. covery kompozycji sześciu amerykańskich artystów z repertuaru m.in. Townesa Van Zandta i Roya Orbisona. Pierwszym singlem promującym album jest piosenka U.F.O. - Płyta powstawał w obecności rdzennych Teksańczyków. Osób, które bywały na koncertach artystów, których piosenki nagrywaliśmy. Czuliśmy się pod ostrzałem amerykańskiej publiczności. Te osoby przyczyniły się do tego, że ten album brzmi bardzo autentycznie - dodał Lach w rozmowie ze Zbigniewem Zeglerem. W Teksasie została też nagrana większość wokali do płyty "You Gotta Move". Natomiast jest postprodukcja odbyła się już w Polsce.

L.Stadt grają też w USA bardzo dużo koncertów. Podczas pierwszego pobytu w USA wystąpili aż trzynaście razy. - Za każdym razem wracamy z nowymi pomysłami i jeszcze prostszym podejściem do grania - potwierdził z kolei Andrzej Sieczkowski, perkusista zespołu. Jego zdaniem amerykańscy muzycy bywają świetnie wyszkoleni, ale przede wszystkim oddają serce muzyce.

Premiera albumu "You Gotta Move" odbyła się dwa miesiące temu. Jeszcze w tym tygodniu zostanie on wydany na płycie winylowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Zobacz więcej na temat: muzyka USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Andrzej Bachleda: nie jest łatwo wyśpiewać polski język

04.12.2013 13:47
- Pracuję już nad nową płytą, ale robię to w dwóch językach i chcę się dobrze przygotować wokalnie. Przejście z francuskiego na polski nie jest dla mnie łatwe - powiedział w Jedynce Andrzej Bachleda. W grudniu muzyk z polsko-francuskim zespołem wystąpi na koncertach w Polsce.
Andrzej Bachleda
Andrzej BachledaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
09'30 Andrzej Bachleda o koncertach w Polsce i pracy nad nową płytą (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Andrzej Bachleda zapowiada nową płytę (Muzyczna Jedynka)

Mistrz Polski w narciarstwie alpejskim po zakończeniu kariery sportowej skupił się na realizacji swej drugiej pasji - muzyki. Andrzej Bachleda jest wnukiem śpiewaka operowego. Sam kocha jazz, gra na gitarze, a w jego twórczości wyraźnie słychać inspiracje muzyką francuską - kraju, w którym się wychował i mieszka. - Gram z doskonałym skrzypkiem Karolem Dobrowolskim, który mieszka w Paryżu. Dużo tam gramy i staramy się równać do paryskiego poziomu. Żyjemy we francuskim folklorze - mówił w rozmowie z Izą Żukowską.

Andrzej Bachleda koncertuje także w Polsce. Podczas grudniowych spotkań z publicznością zaprezentuje materiał zarówno z ostatniego krążka "Balanga", jak i kolejnej płyty, nad którą pracuje.

Andrzej Bachleda w Paryżu słynie z... balangi >>>

- Na nowej płycie utrzymam swój styl, tę mieszankę, którą noszę w sobie. Będzie jazz i folk amerykański, w którym dobrze się czuję - zapowiedział.

Jakiej muzyki Andrzej Bachleda słucha na co dzień? Kiedy ukaże się nowy krążek? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: Francja Jazz muzyka

Czytaj także

Kari: blizna czyni nas szlachetniejszymi

04.12.2013 14:50
- Projekt "Wounds and Bruises" mocno różni się od mojego debiutu. To nie jest kontynuacja wizji, tylko krok w inne rejony, inne przestrzenie muzyczne. To moje bardzo osobiste przeżycia - mówiła w Jedynce artystka, która wydała swoją drugą płytę.
Kari
KariFoto: Anna Blomy
Posłuchaj
07'04 Kari o płycie "Wounds and Bruises" (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Kari Amirian o płycie "Wounds and Bruises" (Muzyczna Jedynka)

Po wydaniu pierwszej płyty "Daddy Says I’m Special" otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Krytycy podkreślali artystyczną dojrzałość wokalistki, niezwykłe muzyczne połaczenie melancholii i chłodu. Po koncercie, na który wyjechała do Wielkiej Brytanii, nie wróciła do kraju, a przystąpiła do pracy nad nowym materiałem... i postanowiła dalej tworzyć jako KARI.

- Otworzyłam się na zupełnie nowe inspiracje i na drugiego człowieka. Gdy poznałam Jona Headley'a i zaczęliśmy improwizować poczułam, że na tę osobę czekałam, że muzycznie mnie dopełnia. Do tej pory byłam Zosią Samosią, wszystko chciałam sama - mówiła w rozmowie z Izą Żukowską.

Kari czyta "Żywe trupy" w Jedynce >>>

Kari wyjaśniła, że tytuł nowej płyty symbolizuje doświadczenia, które były inspiracją do napisania nowych utworów. - Nie chciałabym się tutaj skupiać na cierpieniu, ale na tym, że blizna czyni nas szlachetniejszymi, to rodzaj historii, która w nas jest i która sprawia, że jesteśmy silniejsi - wyjaśniła. Dodała jednak, że płyta powstawała pod wpływem ogromnych emocji.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Kiedy będzie można usłyszeć Kari na zywo z nowym materiałem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: Kari Amirian muzyka

Czytaj także

Pablopavo: małe ojczyzny powinno się szanować

05.12.2013 16:38
Z Vavamuffin koncertuje, w ramach projektu Pablopavo i Ludziki nagrywa nową płytę. Bardzo zapracowany Paweł Sołtys zjawił się w radiowej Jedynce, by opowiedzieć o muzyce i Warszawie oraz zaprosić na koncert.
Pablopavo Paweł Sołtys
Pablopavo Paweł Sołtys Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
08'43 Pablopavo o nowej płycie, Warszawie i Agnieszce Osieckiej (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Pablopavo zapowiada nową płytę (Muzyczna Jedynka)

- Jestem z Warszawy, tu się urodziłem i wychowałem. Niech to nie zabrzmi górnolotnie, ale darzę to miasto dużym uczuciem. Uważam, że o ile nie przeradza się to w żaden szowinizm, to małe ojczyzny powinno się szanować i lubić - powiedział Paweł Sołtys w Jedynce.

Pablopavo przyznał, że "warszawskość" wyraźnie czuć w jego tekstach. Po przeprowadzce na Saską Kępę dodatkowego znaczenia nabiera dla niego twórczość słynnej mieszkanki tego osiedla. - Jeśli by wymienić trzech najlepszych autorów piosenek w historii polskiej muzyki, to Agnieszka Osiecka z pewnością wśród nich jest - mówił w "Muzycznej Jedynce".

Muzyk zaangażowany jest w wiele projektów, to jeden z pierwszych wokalistów śpiewających po polsku raggamuffin. - Zaczynałem od tej techniki wokalnej, którą wymyślono na Jamajce w latach 70. XX wieku. To rodzaj melodeklamacji, z naciskiem na melo - wyjaśnił. Jak to brzmi będzie mozna usłyszeć już  10 grudnia podczas warszawskiego koncertu Vavamuffin, na który Pablopavo zaprosił słuchaczy Jedynki.

A początek nowego roku przyniesie radość fanom projektu Pablopavo i Ludziki. - Chcielibyśmy, by jeszcze przed Świętami nowy singiel pojawił się w radio i w sieci, a płyta 25 stycznia na pewno będzie w sklepach - zapewnił.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: muzyka Pablopavo Vavamuffin