Jedynka

Naukowa lista przebojów 2009

09.01.2010 20:10
Lista dziesięciu najważniejszych osiągnięć naukowych według amerykańskiego tygodnika "Science".

Autorzy w "Science" za najważniejsze osiągnięcie minionego roku uznali opis Ardipithecusa ramidusa. Jest to wymarłe zwierzę, które było pra...przodkiem człowieka. Żyło  na terenach Afryki około 4,4 milionów lat.

Na drugim miejscu uznano odkrycie nowych pulsarów, zachowujących się trochę inaczej niż dotychczas znane pulsary.

W audycji o badaniach w dziedzinach:

Astronomii. Prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznegu UW mówi o nowych pulsarach,

ale również o wodzie na Księżycu;

Fizyki. Prof. Henryk Szymczak - fizyk z PAN mówi o grafenie. To nanostruktura o grubości atomu o cudownych właściwościach - lepiej przewodzi prąd niż miedź, jest twardsza niż diament i cieńsza niż papier. Wcześniej czy później za to odkrycie będzie przyznana nagroda Nobla.

Nanotechnologiach na Podlasiu. Prof. Joanicjusz Nazarko - koordynator Projektu - Foresight technologiczny "NT FOR PODLASKIE 2020" i prof. Andrzej Maziewski - Dyrektor Zakładu Fizyki Magnetyków Uniwersytetu w Białymstoku.

>>> Przeczytaj: Ardi odkryciem roku

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Ludzie Nauki: „Powroty/Homing”

Krzysztof Michalski rozmawia o badaniach i naukowych planach na przyszłość z dr Eweliną Knapską i dr Karolem Kowalskim.
Posłuchaj
14'56 „Powroty/Homing”
więcej

„Powroty/Homing” to program Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Ma on ułatwić młodym polskim naukowcom powrót z zagranicznych staży.

Zobacz więcej na temat: nauka Polska

Czytaj także

"DGP": Polska to naukowa prowincja

Tylko dwa polskie uniwersytety - Warszawski i Jagielloński - znalazły się na liście 500 najlepszych uczelni świata.

Tylko dwa polskie uniwersytety - Warszawski i Jagielloński - znalazły się na liście 500 najlepszych uczelni świata. "Dziennik-Gazeta Prawna" podaje wyniki najnowszego prestiżowego rankingu przygotowanego przez Uniwersytet Shanghai Jiao Tong.

Nasze najlepsze uczelnie zajęły jednak miejsca w czwartej setce. To dowód, że Polska to naukowa prowincja - pisze gazeta i podkreśla, że wykładowcy nie znają języka angielskiego i nie publikują w nim, uczelnie nagradzane są nie za wyniki naukowe tylko za liczbę profesorów i liczbę chętnych na jedno miejsce studentów, brak jest liczących się na świecie badań naukowych.

Efekt: czołowe polskie uczelnie o wielowiekowych tradycjach w rankingu sąsiadują z takimi szkołami jak Uniwersytet w Kansas, Politechnika w Montanie czy Uniwersytet z Witwaterstand w Republice Południowej Afryki. "To ogromny wstyd, szczególnie, że to właśnie na podstawie tej listy wyrabiana jest powszechna opinia o stanie szkolnictwa wyższego poszczególnych państw" - cytuje gazeta słowa byłego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, profesora Krzysztofa Rybińskiego.

Czytaj także

Ludzie Nauki: Focus

O projekcie FOCUS rozmawia Krzysztof Michalski z prof. Maciejem Żyliczem
Posłuchaj
15'11
więcej

FOCUS to kolejny program Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Przeznaczony jest dla młodych naukowców tworzących własne zespoły badawcze.  Na temat możliwości tego projektu Krzysztof Michalski rozmawia z prof. Maciejem Żyliczem.

Ludzie nauki, Piątek, 25 lipca 2008, PR1

Zobacz więcej na temat: nauka Polska

Czytaj także

Naukowe odkrycie: przez geny ojca pożyjesz krócej

Uczeni dowiedli, że geny, które otrzymujemy po linii ojca znacznie – bo o około jedną trzecią – skracają życie.

Uczeni dowiedli, że geny, które otrzymujemy po linii ojca znacznie – bo o około jedną trzecią – skracają życie.

Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy, którzy badali myszy. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Human Reproduction.

Badacze przypuszczają, że właśnie taką przyczyną można wyjaśnić to, że statystyczna średnia długości życia kobiet przewyższa o kilka lat średnią długości życia mężczyzn. Podobne tendencje zaobserwowano u innych ssaków.

Naukowcy pod kierownictwem profesora Tomohiro Kono z uniwersytetu w Tokio hodowała dwie grupy myszy. Jedna pojawiła się na świecie tradycyjnie – połączenia żeńskiej i męskiej komórki, drugą grupę myszy wyhodowano sztucznie tylko z żeńskich chromosomów (miały geny dwóch mam i nie mały żadnych genów ojca).

Po długotrwałej obserwacji okazało się, że normalne myszy żyły przeciętnie 655 dni a myszy z genami dwóch mam ponad 840 dni. Przy czym najstarsza z normalnych myszy żyła 996 dni, a najstarsza ze zmanipulowanych genetycznie aż 1045 dni. Okazało się też, że zwierzęta z drugiej grupy były mniejsze i lżejsze oraz miały silniejszy system immunologiczny.

Autorzy publikacji w Human Reproduction uważają , że wyniki badań wpisują się w modelowe wyobrażenia o strategii reprodukcyjnej ssaków, gdzie istotnym  aspektem rozwoju samców jest duży rozmiar i większa siła, co jednak wpływa na skrócenie życia.

ak,Ria Novosti , humrep.oxfordjournals.org

Zobacz więcej na temat: nauka Tokio