Jedynka

Wyprawa "Szpik na Szczyt" na ostatniej (i najtrudniejszej) prostej

20.01.2014 13:22
- Dziś wyruszyliśmy z obozu Karanga, który jest położony na wysokości 3 930 metrów. Grupa jest zwarta, idzie się dobrze. Przed nami atak szczytowy - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
Uczestnicy wyprawy Szpik na szczyt już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek Kilimandżaro
Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" już wkrótce rozpoczną atak na wierzchołek KilimandżaroFoto: Tomasz Kobielski/www.Adventure24.pl
Posłuchaj
04'30 Nina Karczmarewicz relacjonuje szósty dzień wyprawy "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro

W środę 15 stycznia ponad dwudziestoosobowa grupa biorców i dawców szpiku oraz lekarzy transplantologów z Polski wyruszyła na Kilimandżaro. Celem wyprawy jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na Szczyt" - relacja pierwsza >>>

Jednym z sześciorga biorców szpiku, którzy uczestniczą w wyprawie "Szpik na Szczyt" jest Marcin. Co skłoniło go, żeby zdobyć Kilimandżaro? - Nie chodziło mi o to, żeby się sprawdzić. Bardziej o to, żeby pokazać ludziom na oddziałach onkologii i hematologii, że po przeszczepie szpiku da się żyć normalnie, a każdy cel, który sobie postawimy jest realny. Jak to będzie z wejściem na sam szczyt zobaczymy. Ja swoje Kilimandżaro już zdobyłem. Góra jako taka to dla mnie już tylko formalność - podkreślał.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

W poniedziałek uczestnicy wyprawy dotrą do ostatniego już obozu (blisko 4 600 m n.p.m.) skąd rozpoczną atak szczytowy. - W obozie czeka nas lunch i regeneracja. Musimy dużo wypić i maksymalnie odpocząć, a przede wszystkim pozytywnie nastawić się na noc. Będzie ona na pewno długa i zimna. Po wschodzie słońca będzie już lepiej, cieplej. Mam nadzieję, że po około 9-10 godzinach staniemy na samym wierzchołku Kilimandżaro - tłumaczył Tomasz Kobielski, lider wyprawy.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym wyprawy "Szpik na Szczyt". Jej przebieg relacjonuje codziennie w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz (od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątek po godz. 9.00).

pg/asz

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro

16.01.2014 07:00
15 stycznia wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Radiowa Jedynka patronuje temu niezwykłemu przedsięwzięciu.
Ekipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porterami
Ekipa Szpik na szczyt na pożegnalnym zdjęciu z przewodnikami i porteramiFoto: Andrzej Chmielowski/Tomasz Kobielski/Adventure24.pl
Posłuchaj
20'22 Anna Czerwińska i Monika Sankowska o wyprawie na Kilimandżaro osób po przeszczepie szpiku kostnego (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Wyprawę "Szpik na Szczyt" oganizuje Fundacja Przeciwko Leukemii. Ponad dwudziestoosobowej grupie przewodzi Tomasz Kobielski. Pomysłodawczynią akcji jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która jest również dawczynią szpiku kostnego. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Kilimandżaro zdobyte >>>

- Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego - mówiła w "Czterech porach roku" Monika Sankowska, prezes Fundacji Przeciwko Leukemii. Jak zapewniała, pięć lat po przeszczepie szpiku pacjenci są zupełnie zdrowi i mogą podjąć się trudu takiej wyprawy, jak też normalnie pracować.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>
Anna Czerwińska wyjaśniła, że kiedy oddała szpik nieznanej sobie osobie to pomyślała, że warto by było zabrać ją na wyprawę w góry. Pomysł nie wypalił, bo pacjentka ma małe dziecko, a poza tym nie czuła miłości do gór. Ale pomysł pozostał.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Monika
Monika Sankowska (L), prezes Fundacji Przeciwko Leukemii i Anna Czerwińska (P), pomysłodawczyni akcji, himalaistka

Wyprawa "Szpik na szczyt" - Szczęście, wzruszenie i łzy

Na Kilimandżaro wchodzić wspólnie będzie sześciu biorców, sześciu dawców, sześciu lekarzy i czterech wolontariuszy. Anna Czerwińska drogę wejścia wybrała wspólnie z Tomkiem Kobielskim, tak jak ona  zdobywcą korony Ziemi, który na Kilimandżaro był 30 razy.

/

- Wybraliśmy taką drogę, która nie narazi uczestników na konflikt z wysokością - podkreślała himalaistka. Bo brama parku jest na wysokości ponad 2 tysiący metrów, a szczyt na prawie sześciu tysiącach. Ponieważ będzie to łagodne wejście, więc będą wdrapywali się pięć dni.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. - Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w "Czterech porach roku" redaktor naczelna "National Geographic".

Podsumowanie wyprawy "Szpik na szczyt" - to była "pestka" >>>

Martyna
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie "Szpik na szczyt"

W wyprawie "Szpik na Szczyt" uczestniczyła dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz. Jej relacji można było słuchać w "Czterech porach roku" .

ag,pg

/

Czytaj także

Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata

13.01.2014 15:48
- Choć ci ludzie przeszli tak trudną drogę, zdobyli znacznie większą górę niż Kilimandżaro, to wciąż mają siłę podjąć się takiego wyzwania. Bardzo trzymam za nich kciuki - mówiła w radiowej Jedynce redaktor naczelna "National Geographic", który razem z Pierwszym Programem Polskiego Radia patronuje akcji "Szpik na Szczyt".
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie Szpik na szczyt
Martyna Wojciechowska patronuje wyprawie "Szpik na szczyt"Foto: Polskie Radio
Posłuchaj
14'42 Martyna Wojciechowska o magazynie "National Geographoc" i wyprawie "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

15 stycznia wyruszy pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Ponad dwudziestoosobowej grupie będzie przewodzić wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która jest również dawczynią szpiku kostnego.

Wyprawę "Szpik na Szczyt" oganizuje Fundacja Przeciwko Leukemii. Celem jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. - Wiele osób myśli, że Kilimandżaro to prosta wędrówka pod górę, a tymczasem tylko 25 procent z tych, którzy atakują szczyt, dochodzi na wierzchołek. Jestem jednak przekonana, że nawet jeśli uczestnicy wyprawy nie dotrą na szczyt, to sam fakt podjęcia walki o swoje marzenie jest już wielkim wyczynem - podkreślała w "Czterech porach roku" Martyna Wojciechowska.

Relację z wyprawy będzie można przeczytać w "National Geographic Travaler". Od 2010 roku tytuł ten z dwumiesięcznika stał się miesięcznikiem. Zmiana nastąpiła już za kadencji Martyny Wojciechowskiej na stanowisku redaktor naczelnej obu wychodzących w Polsce magazynów National Geographic. - Nasza edycja, choć nie największa, jest jedną z bardziej aktywnych spośród 38, które istnieją na świecie. Wielokrotnie byliśmy nagradzani za najlepszy materiał, za najlepszą okładkę czy akcję, którą udało się nam przeprowadzić. Jest to dostrzegane przez naszych kolegów ze Stanów Zjednoczonych - przyznała Martyna Wojciechowska.

Radiową Jedynkę w wyprawie "Szpik na Szczyt" reprezentować będzie Nina Karczmarewicz. Oprócz Pierwszego Programu Polskiego Radia i "National Geographic" akcji patronuje również Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Relacji Niny Karczmarewicz słuchaj w "Czterech porach roku" od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątki po godz. 9.00.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg

Zobacz więcej na temat: Kilimandżaro patronat zdrowie

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na Szczyt" już na wysokości 3 600 metrów!

17.01.2014 19:34
- Zostało nam około 200 metrów do drugiej bazy. To mniej więcej godzina-dwie marszu - mówiła w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt".
Po wyjściu z drugiego obozu uczestnicy wyprawy Szpik na Szczyt mijać będą Shirę, trzeci najwyższy wierzchołek Kilimandżaro
Po wyjściu z drugiego obozu uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" mijać będą Shirę, trzeci najwyższy wierzchołek Kilimandżaro Foto: Tomasz Kobielski/www.Adventure24.pl
Posłuchaj
02'41 Nina Karczmarewicz relacjonuje trzeci dzień wyprawy "Szpik na Szczyt" (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

W środę 15 stycznia ponad dwudziestoosobowa grupa biorców i dawców szpiku oraz lekarzy transplantologów z Polski wyruszyła na Kilimandżaro. Celem wyprawy jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

"Szpik na Szczyt" - pierwsza taka wyprawa na Kilimandżaro >>>

- Dziś idzie się dobrze. Być może wynika to z tego, że zamiast po schodach jak wczoraj idziemy po kamieniach i skałach. Jest około 15 stopni Celsjusza, więc część z nas idzie w polarach, a część w kurtkach - relacjonowała na antenie Jedynki Nina Karczmarewicz .

W piątek po godzinie 11 czasu polskiego uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" znajdowali się na wysokości ok. 3 600 m n.p.m. - Wokół mnie przefruwają chmury, więc to jest taka wysokość. Widok jest teraz całkowicie zasłonięty, nic nie widać. Jeszcze kilka metrów niżej roztaczał się obłędnie bajkowy, magiczny widok - emocjonowała się dziennikarka.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

Osoby po przeszczepie szpiku kondycyjnie nie ustępują pozostałym uczestnikom wyprawy. - W czwartek biorca szpiku, który 16 lat temu miał przeszczep, szedł w czołówce, nadawał tempo. Aż musieliśmy krzyczeć do niego "wolniej, wolniej!" - śmiała się Nina Karczmarewicz.

Radiowa Jedynka jest patronem medialnym wyprawy "Szpik na Szczyt" . Jej przebieg relacjonować będzie codziennie w "Czterech porach roku" Nina Karczmarewicz (od poniedziałku do czwartku po godz. 11, a w piątek po godz. 9.00).

pg/asz

/