Jedynka

Szpik na Szczyt - wyprawa na Kilimandżaro to była "pestka"

30.01.2014 16:55
Chcieli udowodnić, że ludzie po przeszczepie szpiku kostnego mogą normalnie funkcjonować i narazić się na wysiłek fizyczny tak, jak osoby zdrowe. Dlatego postanowili zdobyć najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. I zdobyli. W "Czterech porach roku" podsumowaliśmy wyprawę, której patronowała radiowa Jedynka.
Uczestnicy wyprawy Szpik na Szczyt
Uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt"Foto: Tomasz Kobielski/www.adventure24
Posłuchaj
59'24 "Szpik na Szczyt" - podsumowanie wyprawy (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro
"Szpik na Szczyt" - w drodze na Kilimandżaro

15 stycznia pod patronatem radiowej Jedynki wyruszyła pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której udział wzięły osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Wyprawę zorganizowała Fundacja Przeciwko Leukemii.

Uczestnicy wspinaczki mówili, że dla nich wejście na Kilimandżaro to był przysłowiowa "pestka". Wędrówka miała swój początek i jasno określony koniec, a wspinaczkę zawsze można było przerwać. W chorobie nie jest tak łatwo , gdyż choroba to droga w nieznane i nie można powiedzieć "stop". - W chorobie nie ma przerw na łapanie oddechu po iluś krokach - podkreślali członkowie ekipy.

/

Pomysłodawczynią wyprawy była wybitna himalaistka Anna Czerwińska , która jest również dawczynią szpiku kostnego. W radiowej Jedynce wyjaśniała, że chciała na wyprawę w góry zabrać osobę, której oddała szpik, ale było to niemożliwe. Pomysł jednak pozostał i udało się go zrealizować w tym roku z grupą w składzie: sześciu biorców, sześciu dawców, sześciu lekarzy i czterech wolontariuszy.

Wyprawa "Szpik na szczyt". Dach Afryki zdobyty >>>

Himalaistka przyznała, że wybrano niezbyt trudne technicznie podejście, co nie oznacza, że wyprawa była łatwa, nawet dla niej. - Wybraliśmy taką drogę, która nie narażała uczestników na konflikt z wysokością - podkreślała himalaistka. W ciągu pięciu dni uczestnicy wyprawa przeszli z wysokości około 2 tysięcy metrów na prawie sześć. Na szczyt nie weszły tylko trzy osoby z całego zespołu.

Wyprawę poprowadził Tomasz Kobielski, który na "dachu Afryki" stanął już po raz 24. - Ale dla mnie ta wyprawa wyjątkowa - mówi alpinista. Widział, że uczestnicy wyprawy są ze sobą zżyci, pomagają sobie i cieszą się z możliwości wędrówki. Przyznał, że uważnie obserwował uczestników wspinaczki, bo wiedział, że są to osoby chore. Jednocześnie nie chciał dać im tego odczuć. Wiedział też, że stawianie nawet trudnych zadań powoduje u ludzi mobilizację.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacje uczestników po zdobyciu szczytu >>>
Wyprawie towarzyszyła i na szczyt również weszła Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki. W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o tym, jak przebiegała cała ekspedycja, co przeżywali jej uczestnicy w drodze i zdobywając szczyt. Posłuchaj całej audycji, która prowadziła Małgorzata Raducha.

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka , kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska .

(ag/asz)

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro

21.01.2014 11:13
W wyjątkowej ekspedycji brały udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.
Wyprawa Szpik na szczyt zakończona sukcesem
Wyprawa "Szpik na szczyt" zakończona sukcesem!Foto: Tomasz Kobielski/www.adventure24.pl
Posłuchaj
03'18 Nina Karczmarewicz, dziennikarka radiowej Jedynki i uczestniczka wyprawy "Szpik na Szczyt" (Jedynka/Cztery pory roku)
więcej

W wyprawie brała też udział dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz, która znalazła się  w ekipie zdobywców Kilimandżaro.

Karczmarewicz wyjaśniła w rozmowie z Karoliną Rożej, że atak góry rozpoczął się w poniedziałek przed północą. - Było bardzo ciężko, szliśmy całą noc. Odczuwalna temperatura wynosiła ok. minus 15 stopni Celsjusza. Na szczęście nie było wiatru - powiedziała wyczerpana wspinaczką, ale szczęśliwa Karczmarewicz.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Zdobywcy Kilimandżaro zeszli już do obozu położonego na wysokości 4550 metrów. Mają dla siebie dwie godziny snu. Następnie czeka ich zejście do kolejnego obozu. Dopiero tam będą świętować sukces wyprawy.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Jej celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. Cała ekspedycja ma się zakończyć 26 stycznia.

/

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro

Czytaj także

Wyprawa "Szpik na szczyt". Szczęście, wzruszenie i łzy

22.01.2014 13:09
W rozmowie z dziennikarką radiowej Jedynki Niną Karczmarewicz zdobywcy Kilimandżaro nie ukrywali emocji, które towarzyszyły im podczas ataku dachu Afryki.
Uczestnicy wyprawy na szczycie Kilimandżaro
Uczestnicy wyprawy na szczycie KilimandżaroFoto: Tomasz Kobielski/Adventure24.pl
Posłuchaj
03'29 Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" o zdobyciu dachu Afryki. Relacja niny Karczmarewicz (Jedynka/Cztery pory roku)
więcej

Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" przebywają teraz w obozie Millenium na wysokości 3790  metrów n.p.m. Udało im się trochę odpocząć. - Spodziewałem się objawów choroby wysokościowej jednak znacznie więcej problemów po drodze przysporzyły nam dolegliwości żołądkowo-jelitowe - powiedział uczestnik wyprawy prof. Krzysztof Kałwak. Lekarz zapewnił, że cała grupa zeszła ze szczytu zdrowa. Podkreślił też, że na górze był bardzo wzruszony. - Łzy ciekły mi strumieniami. To było coś niezwykłego - podsumował Kałwak.

Wyprawa "Szpik na szczyt". Dach Afryki zdobyty >>>

Kilimanadżaro zdobyła też Iza Malicka, która trzy lata temu przeszła przeszczep szpiku. - Nie ukrywam, że bardzo ciężko było wejść. Udało się jednak, jestem szczęśliwa - powiedziała. Jej również na szczycie Kilimandżaro towarzyszyło ogromne wzruszenie. - Nie wiem, czy byłam bardziej szczęśliwa, czy zmęczona - wyjaśniała.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Z kolei dawca szpiku Krzysztof Kacprowski podkreślał, że w drodze na Kilimandżaro wielokrotnie przechodził kryzys, a dzień przed atakiem praktycznie nie spał. - Natomiast gdy osiągnąłem cel, to marzyłem, by zrobić sobie zdjęcie przed tablicą z nazwą góry. Tym bardziej, że znalazłem się na nim w dniu moich 30 urodzin. Lepiej być nie mogło - zapewnił Kacprowski.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

W wyjątkowej ekspedycji biorą udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Celem ekspedycji, która ma się zakończyć 26 stycznia, było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę.

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj/ag

Zobacz więcej na temat: Afryka Kilimandżaro zdrowie