Jedynka

Paczka dla Ukrainy. Żenia Klimakin: dziękuję Polakom

17.03.2014 18:42
- Dziękuję wszystkim Polakom, że wasze serce jest tak ogromne - mówił w Jedycne Ukrainiec Żenia Klimakin, dziennikarz Polskiego Radia od czterech lat mieszkający w Polsce.
Majdan w Kijowie
Majdan w KijowieFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Posłuchaj
17'57 Żenia Klimakin: dziękuję Polakom za pomoc (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

- Nie mam prawa moralnego mówić o tym, żeby wysyłać pieniądze czy paczki, bo wiem jak wygląda sytuacja w Polsce. Jak wiele osób żyje w naprawdę trudnej sytuacji finansowej - podkreślił gość "Czterech pór roku".

Tymczasem Poczta Polska uruchomiła akcję "Paczka dla Ukrainy". Wysłanie paczki ważącej do 20 kg jest bezpłatne. - Napisałem na Facebooku o akcji, otrzymałem adres, pod który można wysłać paczkę, później drugi trzeci, czwarty, piąty i szósty. Teraz jestem łącznikiem, dostaję od swoich przyjaciół informacje, które przekazuję dalej, w taki sposób pomagają Polacy. Wiele osób chce systematycznie wysyłać paczki – powiedział dziennikarz.

Żenia Klimakin zwrócił również uwagę na fakt, że poza pomocą materialną, bardzo istotne jest także wsparcie moralne. - Te słowa, że jesteśmy razem - zaznaczył.

Gość Jedynki mówił także o tym, jak Polacy reagują na wydarzenia na Majdanie i jak obecnie postrzegają Ukraińców. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

to, pg

Zobacz więcej na temat: pomoc Rosja Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
Skallesny2014-03-19 19:47 Zgłoś
Paczka z polski z wdowiego grosza, a miliarder Achmetow się nie poczuwa, pani Tymoszenko sama mogłaby przez rok utrzymać całą Ojczyzne ale nie ona nie poto kradła i siedziala w tiurmie żeby teraz rozdawać złoto.
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Gesty solidarności z Ukrainą mają znaczenie

22.02.2014 08:33
W piątek w wielu oknach zapłonęły świece, a w sobotę Amnesty International organizuje maraton pisania listów do władz Ukrainy z apelem o zaprzestanie przemocy i listy z wyrazami solidarności do Ukraińców.
Pogrzeb jednej z ofiar śmiertelnych zajść na Majdanie
Pogrzeb jednej z ofiar śmiertelnych zajść na MajdanieFoto: PAP/EPA/STRINGER
Posłuchaj
14'54 Draginja Nadażdin i Tomasz Czuwara o pomocy dla Ukraińców (Sygnały dnia/Jedynka)
03'59 Patryk Michalski o tym, jak Polacy pomagają Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Amnesty International i Fundacja "Otwarty Dialog" o pomocy dla Ukraińców (Sygnały dnia/Jedynka)

Draginja Nadażdin z Amnesty International Polska wyjaśniała, że to nie są puste gesty. - To jest bardzo ważny przekaz dla Ukraińców, że nie zostali zostawieni sami sobie - mówiła w "Sygnałach dnia" . Tym z Polaków, którzy uważają, że nie powinniśmy pomagać Ukraińcom z uwagi na zaszłości historyczne tłumaczyła w radiowej Jedynce , że na Majdanie opcja radykalna, której obawiają się Polacy, to margines. Według niej, większość demonstrantów walczy o lepszą przyszłość.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
W Kijowie są wolontariusze Fundacji "Otwarty Dialog", którzy pracują w szpitalach i rozdzielają pomoc, jaką udało się otrzymać. Przedstawiciel Fundacji Tomasz Czuwara zwracał uwagę, że ta pomoc jest niewystarczająca. Organizacja stara się też dokumentować wszystkie przejawy represji na Ukrainie. Jak mówił, chodzi o to, by ofiary tego konfliktu nie zostały zapomniane. Takie przypadki są natychmiast publikowane w internecie. Do polskiego MSZ-u i do Brukseli przekazano już raport z tego, co działo się w Kijowe 18 i 19 lutego. - To służy temu, żeby później wywierać nacisk na polityków - mówił Tomasz Czuwara w "Sygnałach dnia".
Ponadto zorganizowano pomoc prawną dla osób, które do Polski trafiły z Ukrainy w celu zalegalizowania ich pobytu. AI i Fundacja starają się też dotrzeć do Ukraińców, którym kończą się wizy z informacją, że można przedłużyć ich ważność. Trzeba tylko złożyć dokumenty w urzędzie właściwego wojewody.
Goście radiowej Jedynki wyjaśniają, że teraz najbardziej potrzebne jest wsparcie materialne dla poszkodowanych na Ukrainie. Jak można ich wesprzeć i gdzie przekazać datki dowiemy się na przykład ze strony internetowej "Otwartego Dialogu". Najlepiej przekazać pieniądze, bo są kłopoty z przewozem darów rzeczowych.
Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Czytaj także

Pomoc dla Ukrainy. Caritas przypomina o akcji "Rodzina rodzinie"

12.03.2014 16:46
Do końca marca można bezpłatnie wysyłać paczki z pomocą na Ukrainę, co umożliwia Poczta Polska. Akcja, którą stworzył Caritas odbywa się pod hasłem "Rodzina rodzinie. Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim".
Święta Bożego Narodzenia to czas większej wrażliwości na ludzką biedę
Święta Bożego Narodzenia to czas większej wrażliwości na ludzką biedęFoto: GlowImages/EastNews

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kryzys na Krymie bez rozwiązania [relacja] >>>

Lista kilku tysięcy rodzin ukraińskich będących w potrzebie przygotował Caritas Spes na Ukrainie. Na liście znajdują się osoby różnych wyznań, m.in. grekokatolickiego i prawosławnego.

W akcję pomocy zaangażowane są Caritas diecezjalne w Polsce, do których trafiają kontakty osób potrzebujących. Polscy wierni przygotowują paczki, a następnie wysyłają pod adres uzyskany za pośrednictwem parafii.

>>> Pomoc dla Ukrainy. Plany Unii Europejskiej i NATO >>>

>>> Rodzina rodzinie: pomoc dla Ukrainy >>>

Jak włączyć się w akcję pomocy
Każdy może pomóc, aby to zrobić należy wysłać maila na adres pomocukrainie@caritas.pl , dzięki któremu zgłosi swoją chęć wzięcia udziału w akcji. W wiadomości zwrotnej zostanie wysłana do osoby deklaracja udzielenia pomocy, a także informacje dotyczące przygotowania paczki,a także kontakt do parafii na Ukrainie.
Z powodu ochrony danych osobowych osoba chętna do pomocy nie otrzymuje kontaktu bezpośrednio do rodziny na Ukrainie, ale jej numer identyfikacyjny. Dodatkowo otrzymuje opis rodziny, do której ma trafić wysłana paczka. Trafi ona do odbiorcy za pośrednictwem proboszcza danej parafii.
W instrukcji Caritasu, w której są wytyczne co do przygotowania paczki jest zaznaczone, że osoba, która ją wysyła może również dołączyć list, w celu nawiązania kontaktu z rodziną, której pomaga. Można napisać go po polsku.

Wskazówki dotyczące przygotowania paczki
Paczka powinna ważyć do 20 kg, a jej wartość nie może przekraczać 300 euro. Może ją wysłać każda osoba fizyczna, jednak tylko raz. Żywność jaka ma znaleźć się w paczce musi być fabrycznie zapakowana, a jej waga nie może przekraczać 10 kg. W paczce można również wysłać nowe ubrania.
Aby poprawnie zaadresować przesyłkę, należy napisać na niej imię i nazwisko miejscowego proboszcza oraz adres parafii, a oprócz tego numer identyfikacyjny rodziny, który został przydzielony przez Caritas i dopiski "Dla Ukrainy" oraz "Rodzina Rodzinie"
Dodatkowe informacje o akcji Caritas można znaleźć na stronie www.caritas.pl

>>> Dyrktor Caritas we Lwowie: Ukraińcy są pełni nadziei >>>

(PAP), mw

Czytaj także

Koncert dla Ukrainy. "Oni proszą tylko o prawo do prawa"

16.03.2014 17:00
- Chciałam zobaczyć na własne oczy, z samego serca Majdanu, dokąd naprawdę dążą ci ludzie. Darzę ich absolutnym podziwem - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Olena Leonenko, która zaśpiewa na dobroczynnym koncercie w Filharmonii Narodowej.
Olena Leonenko w studiu radiowej Jedynki
Olena Leonenko w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
13'07 Olena Leonenko o dążeniach kijowskiego Majdanu i brzmieniu Ukrainy (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Olena Leonenko o przygotowaniach do dobroczynnego koncertu dla Ukrainy (Muzyczna Jedynka)

Urodzona w Kijowie aktorka i choreografka, która od ponad 20 lat mieszka w Polsce, w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie uczestniczy w wydarzeniach na Majdanie. Jak podkreśliła w "Muzycznej Jedynce" dopiero bycie tam, na miejscu, pozwala zrozumieć dążenia protestujących ludzi: Ukraińców, Ormian, Białorusinów, Tatarów. - Byłam bardzo szczęśliwa, że mam szansę, okazję i chwilę, by pojechać na Majdan. Darzę tych ludzi absolutnym podziwem, atencją. Minus 26 stopni, a oni od rana do nocy stoją na Majdanie. I o co proszą? O prawo do prawa, to wszystko - mówiła Olena Leonenko w radiowej Jedynce. Zaznaczyła, że do tej pory słowo "demokracja" było na Ukrainie martwe, bo po 1991 roku sposób myślenia i rządzenia pozostał tam radziecki. - Na Majdanie mówią, że po 360 latach niewoli chcą w końcu stanowić o sobie - dodała.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Leonenko w Kijowie czytała wszystkie plakaty i napisy, by zrozumieć przekaz Majdanu. Przez te miesiące moskiewska telewizja pokazywała ukraiński protest jako narodziny faszyzmu, ultranacjonalizmu. - To było niezwykłe, bo ci ludzie przez wiele miesięcy byli prowokowani do agresji, a żadnej agresji tam nie było - dodała w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Kalendarium wydarzeń na Ukrainie >>

Jej zdaniem tej atmosfery nie da się poczuć przez szkło ekranu, ale dobrze, że dzięki telewizji Polacy mogą śledzić wydarzenia na Majdanie, a Ukraińcy zobaczyć różne formy poparcia dla  nich, organizowane przez Polaków. - Zaczęliśmy się wzajemnie słyszeć. Niestety na tym przekazie wielu komentatorów wykonuje mniej lub bardziej uczciwą pracę. I to ludzi już męczy - słowa, kreacja własna. Gdyby był sam obraz, wydaje mi się, że więcej by powiedział - powiedziała.

Olena Leonenko chce przybliżyć Polakom brzmienie Ukrainy. Już w najbliższy poniedziałek, podczas dobroczynnego koncertu na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie, wykona XVIII-wieczną dumę "Płacz niewolnika". - Marzeniem mojego życia było zaśpiewać ten utwór. Przygotowujemy się, by zamknąć koncert w Filharmonii Narodowej surowym, lodowym brzmieniem - wyjaśniła.

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu >>>

Podczas koncertu wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Towarzyszyć im będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego, ale także muzyka filmowa Ennio Morricone.

Koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie odbędzie się w poniedziałek 17 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej . Honorowy Patronat objął Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Nad jakimi projektami artystka pracuje obecnie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Olena Leonenko opowiadała o historii Ukrainy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)