Jedynka

Dyrektor Jedynki odpowiadał na pytania w sprawie hymnu

05.01.2016 11:57
1 stycznia o godz. 5 w radiowej Jedynce została wprowadzona akcja polegająca na odgrywaniu co godzinę na zmianę hymnu narodowego i "Ody do radości". Dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia wyjaśniał słuchaczom powody tej decyzji.
Dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa
Dyrektor radiowej Jedynki Kamil DąbrowaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
38'23 Dyrektor Kamil Dąbrowa odpowiada na pytania słuchaczy w sprawie grania hymnu Polski i hymnu Europy (Głos za głos/Jedynka)
więcej

- Mogę sobie wyobrazić, że niektórzy słuchacze czują się niedoinformowani, bo nie wszystkie informacje do każdego docierają - mówił Kamil Dąbrowa. Zwrócił on uwagę, że wokół akcji powstał szum informacyjny, że radiowa Jedynka protestuje lub strajkuje. Dlatego zdecydował się na rozmowę ze słuchaczami.

- Nie strajkujemy, proszę państwa, nie protestujemy, tylko zwracamy uwagę. To jest akcja specjalna radiowej Jedynki, polegająca właśnie na graniu hymnu Polski i hymnu Europy, żeby zwrócić uwagę na pewne problemy, które się pojawiły - wyjaśnia Kamil Dąbrowa. Według jego słów, problemy te pojawiły się w związku z nowelizacją ustawy medialnej.  

Posłuchaj opinii słuchaczy o akcji oraz odpowiedzi dyrektora radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzili: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Kamil Dąbrowa (dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 10.08

ag/pg

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
grace 0002016-02-27 00:26 Zgłoś
...smiac sie czy!? plakac,ale koltunstwo w Tym moim Kraju...najlepiej zgascie wszystko co sie jeszcze pali...i czym predzej goncie kazdy w swoja strone!!!...narod Was rozliczy wczesniej czy pozniej i tych z lewa,prawa i srodkowych tez!!!
grace 0002016-02-27 00:19 Zgłoś
...to radio kocha moja mama i ja tez Was kochalam!?...tyle uzdolnionych ludzi da sie manipulowac???...nie wierze!!!..nie dajcie sie zwariowac...bedzie nowa wladza i nowe rozdanie kart...blagam, nie badzcie tendencyjni... aCi normalni wsrod Was zachowajcie twarz!!!
bkhandel@bb.onet.pl2016-01-07 14:02 Zgłoś
Gratuluję pomysłu ! Słuchałam audycji i choć dotychczas byłam raczej fanką ''Trójki " z dużym szacunkiem odnoszę się do odważnej jak na dzisiejsze czasy akcji. Jedynka jest jedyną znaną mi publiczną rozgłośnią, która zdecydowała się w tak kulturalny acz dobitny sposób zasygnalizować niepokój o przyszłość mediów publicznych. Media publiczne , jak sama nazwa wskazuje , są własnością publiczną i winny być apolityczne niezależnie od wyników wyborów. Upolitycznione media mieliśmy za czasów PRL-u , ale teraz żyjemy w wolnej Polsce, w kraju demokratycznym i ja jako obywatel nie godzę się na "zatykanie " ust dziennikarzom mediów, które dla mnie są symbolem profesjonalizmu i rzetelności przekazu. Pamiętajmy, że PIS otrzymało większość wyborczą głosów, a to wcale nie znaczy, ze większość społeczeństwa polskiego powierzyło im rządy krajem na następną kadencję ! Ci co głosowali na inne partie i ugrupowania oraz obywatele, którzy z różnych powodów do wyborów nie poszli stanowią zdecydowaną większość , która coraz bardziej sprzeciwia się dążeniom PIS do stworzenia rządu totalitarnego. Dziękuję Panu Kamilowi Dąbrowie oraz zespołowi Jedynki za odwagę obywatelską ! Pozdrawiam serdecznie.
slovann2016-01-07 13:22 Zgłoś
Jeśli nie zostanie zakończone nadawanie fragmentu hymnu Polski co 2 h w rzekomo niezależnym publicznym (nie ma niezależnego są tylko zawłaszczone) radiu a więc zawłaszczonym przez byłą ekipę czyli PO-PSL ( i prosze sie nie podpierać niezależnymi konkursami bo takich w Polsce w instytucjach publicznych nie ma w praktyce ) to złożę wniosek do Prokuratury na Dyrektora Polskiego Radia o nadużywanie polskich symboli narodowych a takim jest symbol dźwiękowy w postaci Mazurka Dąbrowskiego !!! Nie przekonało mnie też wystąpienie prof. nazwisa nie pamiętam sprzed poł h o tym ,że wg niego jest dopuszczalna forma taka protestu bo to nie on póki co jest wyrocznią dla Prokuratury póki co jeszcze. Dlaczego hymn nie był grany co 2 h na znak protestu gdy Premier Kopacz publicznie sprzeniewierzała sie polskiej racji stanu,pomijajac juz to że dokładnie przeorała 1,5 m wgłąb ziemi wokół katastrofy samolotu albo gdy Premier Tusk oddał śledztwo smoleńskie Rosjanom wg Konwencji nie tej co powinien i mógł zrobić albo kiedy Rząd zrobił zamach na 150 mld złotych zabierając je obywatelom z obowiazkowych OFE ? Dyrektor wykorzystuje swoje stanowisko do prywatnych zawodowych interesów i własnego stołka wykorzystując do tego hymn państwowy aby utrzymać się tylko na tym stołku czyli robiąc prywatny folwark ,to jest nikczemne i karygodne !!!
Kamilia22016-01-06 20:49 Zgłoś
Kiedy ten "pochodzący z konkursu" dyrektor PR1 przestanie grać te hymny, już nie mogę tego słuchać!!!
mr-bad2016-01-06 00:18 Zgłoś
Słuchałem tej audycji, choć może nie od początku... Bardzo ładnie, że dziennikarze troszczą się o poziom programu Jedynki. Choć nie wiem, czy pomysł z Hymnem Polski był trafiony... Pracuję w nocy i zawsze o północy staję na baczność, kiedy jest grany Hymn. A tu... co dwie godziny i czasami naprawdę, nie wiem, jak mam się zachować... Można było wybrać inny utwór... bo tak to trochę stanem wojennym zalatuje... Ogólnie jestem dobrej myśli... Dobrzy redaktorzy byli, są i będą... A że kilku nadętych redaktorków i prezesów z Bożej Łaski wyleci... Cóż, co innego obrzydliwa poprawność polityczna a co innego kultura i przyzwoitość. No i może czasem odrobina skromności i świadomość swoich korzeni, swojego startu... Pozdrawiam Jedynkę, której słucham od ponad 40 lat. Będzie dobrze, jak mówi Wiesio Molak :) Z wyrazami szacunku, Mr Bad
alaala2016-01-06 00:12 Zgłoś
A więc bronicie demokracji... Głosowałam na PIS - czyli wygrałam wybory, jednak obawiam się że histeria medialna na forum polskim i zagranicznym wywróci mój rząd. Różni ''opozycjoniści'' na stanowiskach jak dyrektor Polskiego Radia czy naczelny Newsweek mają znacznie większą siłę rażenia niż ja, hymn mogę sobie puścić w domu gryząc paznokcie. Myślę że DEMOKRACJA JEST ZAGROŻONA - przez jej rzekomych obrońców. Mam na nich taką prywatną nazwę : KNEBLARZE. Pozdro Ala
Poznań'56

Czytaj także

Serduszko WOŚP nr 90 wręczone zwycięzcy licytacji

29.01.2015 09:55
Jerzy Owsiak i dyrektor radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa wręczyli serduszko nr 90 wraz z certyfikatem zwycięzcy licytacji, która odbyła się na antenie Jedynki podczas XXIII Finału WOŚP 11 stycznia.
Od lewej: dyr. radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa, Bogdan Trocewicz - zwycięzca licytacji i Jerzy Owsiak z serduszkiem WOŚP nr 90
Od lewej: dyr. radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa, Bogdan Trocewicz - zwycięzca licytacji i Jerzy Owsiak z serduszkiem WOŚP nr 90Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'26 Wręczenie serduszka WOŚP nr 90 zwycięzcy licytacji Bogdanowi Trocewiczowi (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

Numer serduszka nie jest przypadkowy - w tym roku przypada również jubileusz 90-lecia Polskiego Radia. Serduszko wygrał pan Bogdan Trocewicz z Warszawy kwotą 37 440 zł.
- Sam jestem zaskoczony swoją postawą i tym, co się stało - przyznaje zwycięzca licytacji. Przypomina, że licytacja rozpoczęła się od sumy 90 złotych. - Myślałem 3 tysiące, 4 tysiące, no może 7 - dodał.

WOŚP w Jedynce. Złote serduszko nr 90 wylicytowane >>>
Bogdan Trocewicz wspominał, że z Radiem, jako słuchacz, jest związany od 1957 roku, kiedy ojciec kupił odbiornik radiowy na baterie, bo nie mieli w domu wówczas prądu. Przyznał, że od tego czasu Radio go wspiera, wychowuje i uczy.
Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że wziął udział w licytacji, bo postanowił się podzielić tym, co ma z innymi, nie tylko z rodziną.
- Zaniemówiłem - przyznał Jerzy Owsiak. Dodał, że wielokrotnie zdarzało mu się wręczać serduszka i ludzie różnie opowiadają o powodach, dlaczego są związani z akcją WOŚP. - Ty wniosłeś coś nowego, uczuciowego, pięknego, bo tak pięknie opowiadasz o Radiu i o tym, jacy my jesteśmy jako słuchacze - mówił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Bogdan Trocewicz zrewanżował się komplementem. - Uważam, że to, co robisz jest tak wspaniałe i tak ciekawe w sensie wydarzenia, że jest to poziom ogólnoświatowy, a może i coś więcej - mówi. - A może i coś więcej, to bardzo ciekawie powiedziane. Może wyrzeźbimy to w kamieniu - odpowiedział Owsiak.
Licytacja serduszka to nie jedyna akcja radiowej Jedynki, którą wspierał Bogdan Trocewicz. Brał również udział w grudniowej aukcji prac Choinki Jedynki. - To właśnie jest ta rodzina radiowej Jedynki. Mam wrażenie, że są to osoby które są z nami zawsze. Przez cały rok - mówił dyrektor Pierwszego Programu Kamil Dąbrowa. Przypomniał tu panią Teresę, która zaciekle licytowała.
Zwycięzca licytacji dostał również torbę i kubek z logo radiowej Jedynki, a także kubek i kalendarz WOŚP.