Jedynka

Opieka nad niepełnosprawnymi. Pomoc potrzebna od teraz

19.01.2016 15:00
- Najważniejszą chwilą, którą pamiętam, jest ta, kiedy pojawiła się niepełnosprawność. W tym momencie pomocy potrzebował nie mój syn, ale ja – wspomina ojciec niepełnosprawnego Kuby.
Starzeją się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale ich opiekunowie. Jak zatem zapewnić konieczną opiekę?
Starzeją się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale ich opiekunowie. Jak zatem zapewnić konieczną opiekę?Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
38'11 Jak zmienia się sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych? (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Prezes Stowarzyszenia Dobra Wola ocenia jednym z problemów polskiego sytemu opieki nad niepełnosprawnymi jest jego ogromne rozczłonkowanie. - Nie ma systemowego planu dotyczącego osoby niepełnosprawnej. On nie tylko powinien być, ale także mieć początek, środek i koniec. Niezależnie czy chodzi o dziecko, które urodziło się niepełnosprawne czy o osobę, która stała się niepełnosprawną w wyniku wypadku w pewnym momencie swojego życia – podkreśla Jacek Zalewski.

Czytaj i słuchaj także >>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

Jak podkreśla Jacek Zalewski, a także słuchacze dzwoniący do Jedynki dużym problemem jest dysproporcja między sytuacją opiekunów dzieci niepełnosprawnych, a niepełnosprawnych dorosłych. Czy w ostatnich latach pojawiły się pozytywne zmiany? Jakie? Gdzie opiekunowie mogą szukać pomocy?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Karolina RożejBogdan Sawicki

Gość: Jacek Zalewski (prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, ojciec niepełnosprawnego 17-letniego Kuby)

Data emisji: 19.01.2016

Godzina emisji: 10.11

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Trudna walka o prawa rodzicielskie

12.01.2016 16:08
W wyniku rozwodu rodziców najbardziej cierpią dzieci. Często poszkodowany jest również ten rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki nad potomkiem. Czy w tego typu sprawach ojcowie mogą czuć się dyskryminowani?
Według danych KRS w Polsce jest ponad 300 tysięcy osób, które nie płacą alimentów na swoje dzieci.
Według danych KRS w Polsce jest ponad 300 tysięcy osób, które nie płacą alimentów na swoje dzieci.Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
37'22 Audycja z cyklu "Głos za głos" poświęcona walce o prawa rodzicielskie (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

- Jestem ojcem, któremu odebrano dziecko poprzez mechanizm niebieskiej karty. Moja żona jest psychopatką, ma zaburzenia osobowości i dano jej bezwzględnie wiarę, niszcząc mnie jako ojca. Sąd nawet nie nagrywał rozprawy, kpił ze mnie i nie pozwala mi widzieć się z synem - to telefon od jednego ze słuchaczy. - Będąc rodzicem dochodzącym, nie mam w ogóle praw rodzicielskich, choć sąd przyznał mi ich pełnię - skarży się inny. W dyskusji pojawiło się również kilka głosów kobiet, które po rozwodzie utraciły możliwość kontaktu z dziećmi.

Wszystkim poszkodowanym w podobnego typu sprawach mecenas Eliza Kuna przypomina o ważnej nowelizacji w Kodeksie rodzinnym. - Została wprowadzono możliwość egzekucji kontaktów. W sytuacji, gdy jedno z rodziców nie przestrzega prawa drugiego do kontaktu z dzieckiem, może on wystąpić o zagrożenie ukaraniem takiego rodzica grzywną, a potem o jej egzekucję - tłumaczy adwokat.

O czym warto pamiętać składając wniosek o ukaranie byłego partnera grzywną za utrudnianie kontaktu z dzieckiem i co w kwestii walki o prawa rodzicielskie mają do zaoferowania punkty bezpłatnej pomocy prawnej, które uruchomiono w 2016 roku, dowiesz się z nagrania audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Eliza Kuna (mecenas)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 10.12

pg/gs

Czytaj także

Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?

13.01.2016 16:12
Podatek bankowy i od supermarketów, od posiadania psów, a do tego janosikowe, opłaty targowe, miejscowe, klimatyczne... Jakie koszty ponosimy wskutek podatków nałożonych na innych oraz przyznanych ulg i zasiłków?
Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych?
Foto: Depositphotos
Posłuchaj
39'34 Podatki i zasiłki. Komu zabrać, by mieć dla innych? (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Z wypowiedzi słuchaczy Jedynki wynika, że wielu Polaków obawia się podwyżek cen i ponoszenia finansowej odpowiedzialności decyzji urzędników. Wprowadzenie podatku od supermarketów może odbić się na dostawcach i klientach, przyznanie 500 złotych na dziecko obciąży także bezdzietnych. Słuchacze są też zdania, że "janosikowe" rozpieszcza włodarzy gmin i powiatów, a owe 500 złotych na dziecko sprawi, że pracodawcom trudniej będzie znaleźć pracowników.

Słuchaj i czytaj więcej 
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

- Podatki muszą być, bo państwo musi jakoś funkcjonować w realiach solidarnej odpowiedzialności społecznej. Ci, którzy sobie słabiej radzą, muszą być wspomagani, ale pytaniem jest czy powinniśmy dociążać tych, którzy mogą płacić więcej - mówi Robert Łaniewski. Zdaniem eksperta finansowego większy wysiłek w Polsce powinien być wkładany w uszczelnienie systemu podatkowego oraz zachęcanie obywateli do wychodzenia z szarej strefy.

Natomiast słuchacze proponują inne niż pieniężne formy wspierania.

A może państwo nie powinno dawać, a jedynie jak najmniej zabierać? W audycji wyjaśniamy też czym jest fiskalizacja online i które rozwiązania podatkowe naszych sąsiadów warto zastosować w Polsce? O tym także w nagraniu audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Małgorzata RaduchaRoman Czejarek

Gość: Robert Łaniewski (ekspert finansowy, Forum Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 10.12

asz/ag

Czytaj także

Alkohol i kobiety. "Piją więcej i szybciej się uzależniają"

18.01.2016 14:30
- Kobiety piją od zawsze, ale robią to coraz częściej. To kwestia czasów. Kobiety czują się coraz bardziej równouprawnione i odważne - uważa terapeutka Karina Stasiak.
Statystki są bezwzględne - kobiety, które piją, żyją 15 lat krócej. Mimo to przybywa Polek z problemem alkoholowym
Statystki są bezwzględne - kobiety, które piją, żyją 15 lat krócej. Mimo to przybywa Polek z problemem alkoholowymFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
18'25 O tym, jak piją kobiety i dlaczego alkohol jest dla nich większym zagrożeniem niż dla mężczyzn opowiadają terapeutka uzależnień Karina Stasiak i psychiatra dr Sławomir Wolniak (Cztery Pory Roku/Jedynka)
więcej

Z badań wynika, że kobiety też łatwiej uzależniają się od picia niż mężczyźni. - Mają mniejszą zawartość wody w organizmie, więc alkohol jest dla nich bardziej toksyczny - wyjaśnia psychiatra dr Sławomir Wolniak. - Kobiety też częściej chorują na depresję i nerwice, a to skłania do sięgnięcia po kieliszek albo leki nasenne.

Zmieniają się także granice wieku kobiet, które sięgają po alkohol. Okazuje się, że ten problem dotyczy nie tylko coraz młodszych dziewcząt, ale ma też związek z syndromem opuszczonego gniazda u kobiet w wieku średnim. Zaproszeni do studia eksperci tłumaczą, jak rozpoznać pierwsze objawy alkoholowego uzależnienia i wyjaśniają, na czym polega ryzykowne picie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: mgr Karina Stasiak (terapeutka uzależnień), dr Sławomir Wolniak (psychiatra)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 11.20

kul/asz