Jedynka

"Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta"

16.05.2012 14:20
Żyrafy Suri i Hana zapłaciły życiem za chuligański wybryk do jakiego doszło ostatnio w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Zabił je stres. Jak powinniśmy się zachowywać, obcując z dzikimi zwierzętami - mówiła w Jedynce Agata Borucka z warszawskiego ZOO.
Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
10'28 "Pamiętajmy, że w zoo mieszkają dzikie zwierzęta"
więcej

Do bulwersujących wydarzeń doszło w nocy z soboty na niedzielę. Wandale, którzy wdarli się na teren łódzkiego ogrodu zoologicznego zniszczyli tablice informacyjne, a także obrzucili fragmentami ławek i koszami na śmieci część wybiegów dla zwierząt. Dewastacji dopuścili się m.in. w pobliżu żyrafiarni. Dla Suri i Hany stres był tak duży, że pękły im serca.

- Pamiętajmy, że to są dzikie zwierzęta, nawet jeśli od wielu pokoleń rozmnażają się w warunkach ogrodów zoologicznych. Oczywiście, są przyzwyczajone do ludzi, bo przecież ludzie im sprzątają, karmią i przede wszystkim je oglądają. Z drugie strony znają też rytm dnia. One doskonale wiedzą, że zwiedzający są np. od 9 do 17. To co się natomiast wydarzyło, wydarzyło się w nocy, wtedy kiedy zwierzęta powinny mieć spokój. Zostały zupełnie zaskoczone, instynkt zadziałał i pewnie kazał im uciekać. A że nie było gdzie, ten ogromny stres okazał się tak wielki, że nie wytrzymały tego napięcia - tłumaczyła w "Czterech porach roku" Agata Borucka.

Przedstawicielka warszawskiego ogrodu zoologicznego dodała, że zwierzęta roślinożerne, jak Suri i Hana są bardziej narażone na stres niż drapieżniki, "które ze swej natury są przyzwyczajone do ataku, do walki".

Jak zachowywać się podczas wizyty w zoo - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Zobacz więcej na temat: Łódź mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrówki lubią sobie poleniuchować

Na dzisiejszym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jak ciekawymi stworzeniami są mrówki. W namiotach nr 67 i 68 swoje stanowisko będzie miał Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
Posłuchaj
05'33 Mrówki lubią sobie poleniuchować
więcej

Od godziny 9 w "Czterech porach roku" trwa audycja na żywo z 16. Pikniku Naukowego. Studio, które ulokowane jest w namiocie nr 5 na terenie warszawskiego Parku Marszałka Rydza Śmigłego, prowadzą Małgorzata Raducha i Roman Czejarek. Ich pierwszymi gośćmi były Alicja Puścian i Anna Szczuka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

Temat rozmowy zdominowały... mrówki. Jak podkreślała Anna Szczuka, są to bardzo pożyteczne stworzenia. - Bez nich lasy wyglądały by strasznie. To jest siła, która blokuje rozwój bardzo wielu szkodliwych owadów, sprząta ogromną ilość padliny - mówiła.

Mrówki często są synonimem pracowitości i wytężonej pracy. Okazuje się, że to niecała prawda o tych stworzeniach. - Jeżeli trzeba, to mrówki są bardzo pracowite. Jeżeli jest sytuacja, że nagle potrzeba dużo więcej wysiłku, potrafią kilkakrotnie go zdwoić i pacować bardzo sprawnie. Jeżeli natomiast akurat jest taki moment, że nie mają nic do roboty, to również lubią leniuchować - zauważyła Anna Szczuka.

Na stoisku Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN czekać będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. Szczegóły w nagraniu audycji.

/

 

pg

Czytaj także

Dobre zioła to własne zioła

Bazylia, mięta, lubczyk, oregano czy tymianek - każde z tych ziół możemy sami wyhodować. Gdzie? - Na parapecie, na balkonie albo w ogrodzie - mówiła w Jedynce Barbara Siedlicka, opiekunka zieleni na Uniwersytecie Warszawskim.
Posłuchaj
04'50 Rozmowa z Barbarą Siedlicką
07'23 część 2. rozmowy z Barbarą Siedlicką
więcej

- To jest wspaniała zabawa i samo zdrowie – zachęcał gość "Czterech pór roku".

Jak wyhodować bazylię o smaku cytrynynowym i inne ciekawe gatunki ziół, gdzie zaopatrywać się w nasiona i sadzonki - dowiesz się z nagrania audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: bazylia

Czytaj także

Puszcza Kozienicka stolicą polskiej niezapominajki

15.05.2012 09:36
Święto Niezapominajki jest nierozerwalnie połączone z Andrzejem Zalewskim - twórcą legendarnego Ekoradia w radiowej Jedynce, który zmarł w 2011 roku.
Puszcza Kozienicka stolicą polskiej niezapominajki
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
04'16 Rozmowa z Mariuszem Turczykiem
08'13 cz. 2. rozmowy z Mariuszem Turczykiem
więcej

W niedzielę 20 maja w Ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisku obchodzone będzie Święto Niezapominajki. Dzięki staraniom Andrzeja Zalewskiego Święto Niezapominajki obchodzone jest już od 11 lat. - Kiedyś w Polsce to była bardzo popularna i bardzo piękna tradycja. Osoby, które kochamy i szanujemy, o których chcemy pamiętać były obdarowywanie niezapominajkami. Te kwiaty symbolizowały pamięć, szacunek i tęsknotę. Dzięki Andrzejowi Zalewskiego ta tradycja wróciła - mówił w "Czterech porach roku" Mariusz Turczyk, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Co roku stolicą polskiej niezapominajki staje się Jedlnia-Letnisko, gdzie znajduje się Ośrodek Lasów Państwowych. W tym roku otrzyma on imię Andrzeja Zalewskiego. Zostanie także odsłonięta specjalna tablica upamiętniająca zmarłego w lipcu 2011 roku twórcę Ekoradia.

Stanie się to w niedzielę 20 maja podczas tradycyjnego już pikniku rodzinnego z okazji Święta Niezapominajki.

Jakich atrakcji można spodziewać się w Jedlni-Letnisku - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg