Jedynka

Naucz swego psa przynosić kapcie do łóżka

07.11.2012 14:59
Pies Alex ze znanego serialu, który robi niemal wszystko to nie jest jakiś ewenement. Każdego psa można wszystkiego nauczyć. Nie podziału na psy mniej czy bardziej inteligentne, choć każdy pies jest w czymś lepszy lub gorszy.
Naucz swego psa przynosić kapcie do łóżka
Foto: fot. Pocketbeagle /Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
13'15 Rozmowa z Anetą Awtoniuk
więcej

Aneta Awtoniuk, trenerka psów zwraca uwagę, że każdy pies jest dobry w czymś. Więc jeśli chcemy go czegoś nauczyć warto wykorzystać te jego predyspozycje i naturalną skłonność do tego czegoś.

Aneta
Aneta Awtoniuk

Daje przykład psów gończych i myśliwskich, dla których najważniejszy jest świat zapachów. - Kiedy szkolimy takiego psa to wiadomo, że dla niego nagrodą będzie możliwość powąchania czegoś nowego, niezwykłego oraz zwolnienie go z linki pozwolenie na zapędzenie się za super zapachem. To będzie nagroda  - radzi trenerka w radiowej Jedynce.
Przestrzega, że biorąc psa należy się zastanowić. Bo jeśli mieszkamy w bloku to nie powinniśmy brać psa, który potrzebuje dziennie przebiec 15-20 kilometrów. Chyba, że sami z nim biegamy. Trzeba wiedzieć, że z owczarka nie zrobi się kanapowca, który z nami będzie oglądał program telewizyjny, bo w tej roli sprawdzi się mops. - Ale z mopsa nie zrobimy biegacza - przestrzega gość "Czterech pór roku".
Aneta Awtoniuk daje praktyczne rady co zrobić, żeby pies aportował, jak oduczyć psa brudzenia w domu, jak postępować z psem, kiedy zmieniamy np. mieszkanie na inne.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadzi Roman Czejarek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: bieganie mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Psy cenimy za... głupotę

17.05.2012 13:17
Stanley Coren, autor książki "Inteligencja psów" przebadał wszystkie 119 oficjalnie uznanych ras tych czworonogów. Do jakich wniosków doszedł - mówił w Jedynce Łukasz Załuski z pisma "Sekrety Nauki".
Psy cenimy za... głupotę
Foto: sxc.hu/cc
Posłuchaj
07'17 Inteligentny pies to problem dla właściciela?
więcej

Najmniej inteligentną rasą według Corena jest chart afgański. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast owczarek niemiecki, pudel i border collie.

Autor książki "Inteligencja psów" dzieli się ze swymi czytelnikami jeszcze jednym wnioskiem. - Uważa on, że inteligencja nie jest najbardziej pożądaną cechą u psów. Wraz z ilorazem inteligencji rośnie też spryt zwierząt i mogą nas, jako właścicieli, przechytrzyć, dążąc do zamierzonego celu - wyjaśnił w "Czterech porach roku" Łukasz Załuski.

O ciekawostkach związanych z kotami, pawianami i ... biedronkami dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Zobacz więcej na temat: inteligencja stanley

Czytaj także

Jak dbać o zwierzaki latem

23.05.2012 12:30
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim upały. Upały, które często najdotkliwiej odczuwają zwierzęta.
Jak dbać o zwierzaki latem
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
08'41 Posłuchaj rozmowy z Dorotą Szulc-Wojtasik, która mówi o tym jak opiekować się zwierzakami w upały
więcej

Podstawową zasadą jest to, aby miska z wodą naszego pupila była zawsze pełna. Najlepiej, gdyby wodę podawać zwierzakom w metalowym naczyniu, ponieważ dłużej trzyma zimno.

Niektórzy dorzucają do wody kostki lodu. Zdaniem Doroty Szulc-Wojtasik, red. naczelnej miesięcznika "Cztery Łapy” to nienajlepszy pomysł. – Zdecydowanie odradzam, bo każde działania w okresie upału, które są gwałtowne i powodują gwałtowną różnice temperatur nie są dobre. Pies może się rozchorować na gardło - uprzedza ekspert.

Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę na strzyżenie i golenie psów latem. – Absolutnie nie można golić psa do skóry, bo narażamy go na oparzenia. Przecież zwierzęta ewolucyjnie mają swoją naturalną osłonę termiczną w postaci sierści – tłumaczy Szulc-Wojtasik.

>>>Więcej na temat tego jak dbać o psy latem, kiedy jest szczególnie gorąco i co robić, gdy chcemy wyjechać na wakacje i nie mamy co zrobić ze swoim zwierzakiem dowiesz się słuchając całej rozmowy z Dorotą Szulc–Wojtasik.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(mb)

Zobacz więcej na temat: Karolina Rożej oparzenie

Czytaj także

Psy zagryzają dziką zwierzynę. "Będą odstrzeliwane"

29.08.2012 21:37
Tatrzański Park Narodowy zapowiada ostrą walkę z psami atakującymi dziką zwierzynę w Tatrach.
Psy zagryzają dziką zwierzynę. Będą odstrzeliwane
Foto: Marcin Białek/ Wikipedia
Posłuchaj
00'48 Paweł Skawiński, dyrektor TPN
więcej

Kilka dni temu duży pies zagryzł świstaka na Hali Gąsienicowej, niedawno horda bezpańskich psów zagryzła kozicę w rejonie Czerwonych Wierchów i sarnę w Dolnie Kościelskiej.

Paweł Skawiński, dyrektor TPN ostrzega, że w podobnych sytuacjach leśnicy i straż parku będą mogli użyć broni.

- Przypominam, że na teren Parku Narodowego nie wolno wprowadzać psów, nawet ze smyczą, czy z kagańcem. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją kiedy to są psy, które nie są prowadzone przez człowieka. Takie psy wolno nam odstrzelić, choć zdajemy sobie sprawę, że jest to drastyczny krok - zaznaczył dyrekotr TPN.

Skawiński dodał, iż nadrzędną wartością na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są gatunki objęte ochroną.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, mr

Zobacz więcej na temat: IAR Tatry