Jedynka

Jąkanie to nie wyrok, można się z tego wyleczyć

22.10.2013 11:00
Ci, którzy widzieli film "Jak zostać królem" pamiętają, jak jąkający się brytyjski król Jerzy VI nie może przemawiać do ludu. Pomocy szuka u niekonwencjonalnego specjalisty od dykcji. Okazuje się, że jąkanie to problem z psychiką, a nie z narządami mowy
Colin Firth and Helena Bonham Carter w filmie Jak zostać królem
Colin Firth and Helena Bonham Carter w filmie "Jak zostać królem"Foto: Wikipedia/CC 2,0
Posłuchaj
18'04 Jak wyleczyć się z jąkania (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Colin Firth tak sugestywnie zagrał Jerzego VI, że dostał za tę rolę Oskara. Specjalista kazał mu robić różne ćwiczenia, dzięki którym król przestał się jąkać.
Dawid Tomaszewski , trener w Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie i autor książki "Światełko w tunelu" przekonuje, że jąknie nie ma związku z narządami mowy. Przyczyny problemu należy szukać w psychice człowieka. - Osoby jąkające się nie mają problemów z artykulacją, czy z narządami mowy - zwraca uwagę w "Czterech porach roku" . Osoby jąkające się mają problem w kontaktami z innymi ludźmi, kiedy dochodzi do rozmowy, kiedy muszą zadać pytanie obcej osobie. Wtedy następuje blokada. Bo w głowie myśli nie jąkają się.
Specjalista zapewnia, że z jąkania można się wyleczyć. - Jąkanie to nie dożywotni wyrok, jak to było dotychczas - mówi gość radiowej Jedynki . Terapia polega na nauczeniu się alternatywnego sposobu mówienia, który pozwoli na płynne wypowiadanie się w sytuacjach stresowych, i w codziennych, i w szkole, i w pracy, i przez telefon.

Zabawy z językiem >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl
Katarzyna Skoczylas , uczestniczka zajęć w centrum, bierze udział w kursach od połowy maja. Po niespełna pół roku mówi już bez jąkania, choć w wolnym tempie. Przyznaje, że cały problem leży w głowie. Bo osoba ma ułożone gładkie zdanie, chce je wypowiedzieć i raptem wpada w panikę. - Stajesz i raptem wszystko się zamyka, nagle blokujesz się w sobie, wszystko się zamyka i nie da się nic powiedzieć - opisuje swe odczucia.
Jej zdaniem, najtrudniejszym momentem na kursie jest konieczność wystąpienia przed grupą i powiedzenia czegoś o sobie. Katarzyna Skoczylas opowiada o tym, jakie zajęcia są prowadzone podczas terapii. W jej opinii, najgorszy jest pierwszy tydzień. Wtedy uczestnicy kursów nic nie mówią, a porozumiewają się pisząc do siebie na kartkach.
Dawid Tomaszewski przyznał, że sam się jąkał i już w pewnym momencie stracił nadzieję, że da się wyleczyć z tej przypadłości. Zapewnia, że wyleczyć z jąkania można kogoś w miesiąc. Ale potem całe życie trzeba ćwiczyć, żeby te sprawność utrzymywać. Centrum zapenia nowoczesna i skuteczną teerapię. Opowiada, że niedawno delegacja placówki była w Londynie. Z zaskoczeniem zobaczyli, że tam nadal jąkanie leczy się ćwiczeniami z wkładanymi do ust kamyczkami. Dokładnie jak w filmie "Jak zostać królem".
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Każde jąkanie można pokonać

22.10.2012 12:00
Wiele osób ma cichą nadzieję, że jąkanie przejdzie. Zdarza się tak rzadko i głównie u dzieci. Zdecydowanie lepiej poddać się terapii, podstawowe leczenie trwa dwa miesiące.
Każde jąkanie można pokonać
Foto: Wikipedia/CC/Hamed Saber from Tehran, Iran
Posłuchaj
12'01 O leczeniu jąkania w "Czterech porach roku"
więcej

Kiedy rodzice zauważą, że mowa dziecka nie jest naturalna, to sygnał, by wybrać się do specjalisty – radzili goście Jedynki, Dawid Tomaszewski z Centrum Terapii w Mikołowie, a także Mirosław Czich, który poddał się terapii w tym ośrodku.

Wiele osób ma cichą nadzieję, że jąkanie przejdzie. Czasami zdarza się, że u dzieci ta przypadłość mija do wieku 4-6 lat, niestety nie zawsze. Niestety, bywa tak, że problem pozostaje, kiedy dziecko idzie do szkoły. Wszyscy uczniowie mówią płynnie, a jąkający się stoi na środku klasy i nie potrafi wypowiedzieć prostego wyrazu.

Najczęstsze przyczyny jąkania to późny rozwój mowy, obciążenia genetyczne, wydarzenia stresujące lub traumatyczne, u dzieci mogą być związane z pójściem do przedszkola. Częściej jąkają się mężczyźni, przypadłość ta dotyka statystycznie jedną kobietę na czterech mężczyzn.

Ile trwa terapia? W Mikołowie po konsultacjach, zaczyna się dziewięciodniowa terapia, to podstawowy program. Według gości Jedynki, już wtedy widać jej efekty. Potem są dwa przyjazdy całotygodniowe. Według zapewnień gości Jedynki, już po dwóch miesiącach mowa powinna się upłynnić, a żeby utrwalić te efekty, potrzeba roku.

22 października przypada Dzień Osób Jąkających się

Gośćmi byli Dawid Tomaszewski z Centrum Terapii w Mikołowie, autor książki "Światełko w tunelu" i Mirosław Czich, który poddał się terapii w tymże ośrodku.

Rozmawiał Roman Czejarek

agkm

Zobacz więcej na temat: dzieci przedszkole rodzice

Czytaj także

Jąkanie to nie wyrok, można je zlikwidować

04.06.2013 14:22
Wiele dzieci - pięcioro na sto - ma problemy z jąkaniem we wczesnym dzieciństwie. U czwórki ten problem minie, ale jeden procent wejdzie z nim w dorosłe życie.
Badanie u lekarza
Badanie u lekarzaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
12'25 Anna Szerszyńska - jąkanie to nie wyrok (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Jąkanie wywołuje wiele przyczyn, choć trzeba mieć też do niego predyspozycje. - Tę nieprawidłowość może rozwinąć wiele czynników - mówi Anna Szerszeńska, logopeda i neurologopeda. Radzi ona rodzicom, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty, jeśli zauważą u dziecka jąkanie. Powinni pójść do eksperta od zaburzeń mowy, a nie do pediatry,

- Są pewne czynniki, które musimy wyeliminować - mówi gość "Czterech pór roku". Specjalista zrobi badanie logopedyczne, przyjrzy się dziecku, zbierze od rodziców informacje. Bo w zwalczaniu jąkania ważne może być nawet to, jak przebiegała ciąża. Anna Szerszyńska sugeruje, by na pierwszą wizytę rodzic przyszedł bez dziecka. Wówczas będzie mógł mówić bardziej otwarcie niż w obecności latorośli.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Bogdan Sawicki.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci zdrowie

Czytaj także

Światowy Dzień Osób Jąkających

22.10.2013 10:48
Szybkie mówienie, powtarzanie głosek lub sylab – jąkanie. W Polsce na to schorzenie cierpi około pół miliona ludzi. 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających. W tym dniu eksperci przypominają, że z tą przypadłością można sobie poradzić.
Światowy Dzień Osób Jąkających
Foto: flickr/McBeths Photography
Posłuchaj
27'56 22.10.13 Tomasz i Ewa Galewscy o Światowym Dniu Osób Jąkających
więcej

Leczenie zaburzeń mowy jest zazwyczaj trudne i długotrwałe. Kluczem do sukcesu, jakim jest płynne wypowiadanie się, jest pozytywne nastawienie.

Tomasz
Tomasz Galewski i Ewa Galewska, foto: PR24/PJ

- Jąkanie można wyleczyć. Grzechem głównym terapeutów pracujących z ludźmi borykającymi się z tym schorzeniem jest odbieranie chorym nadziei na uzdrowienie. My od samego początku mówimy pacjentowi: „Jeśli będziesz chciał się pracować – poradzisz sobie z tym problemem” – wyjaśnił w PR24 Tomasz Galewski, psycholog z Kliniki Leczenia Jąkania.

Jąkanie jest nabytym zaburzeniem aparatu mowy. Jego przyczyny mogą być różne – lęk, poczucie winy, czy stres komunikacyjny. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej terapii możliwe jest pełne wyleczenie schorzenia.

- Każdy mózg można podać ponownej edukacji – proces uczenia trwa do końca życia. Skoro mózg wyuczył się jąkania, to znaczy że może też posiąść umiejętność płynnego mówienia. Jąkanie, wbrew pozorom, nie jest nadaną cechą mózgu – oceniła Ewa Galewska, logopeda z Kliniki Leczenia Jąkania.

PR24/Mateusz Patoła