Konkurs o segregowaniu odpadów

Jedynka
migrator migrator 25.01.2010

Wykonanie rzeźb ze śmieci, stworzenie komiksu lub filmu dotyczącego segregacji odpadów - to zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów...

Prace wykonane przez dzieci wezmą udział w konkursie, który ogłosiło Ministerstwo Środowiska. Kamil Olak sprawdził jakie pomysły mają najmłodsi na powtórne wykorzystanie odpadów.

- Jak zużyję jakiś baniak po wodzie, to mogę z niego zrobić ludzika, który zaprasza wszystkich do segregowania odpadów.

Dominik Marszał – nauczyciel przyrody SP nr 158 w Warszawie: - Można nauczyć dzieci, że śmiecie to coś, co można jeszcze w jakiś sposób użyć. Tutaj dla zabawy, ale w przyszłości zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się, czy można to użyć w inny sposób.

Anna Kierońska z Ministerstwa Środowiska: - Ten konkurs dla najmłodszych pod hasłem „Wesołe śmieci” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i polega na stworzeniu rzeźby, maskotki z materiałów wtórnych: butelek, papieru, reklamówek.

- Myślałam, żeby stworzyć człowieka trzymającego zaśmieconą kulę ziemską, ze zużytych gazet, materiałów.
- Ja myślałam, żeby zrobić psa-ekologa z torbą śmieci.

Anna Kierońska: - Drugi konkurs „Twórczość z kosza” jest to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów gimnazjów. Zespoły mają za zadanie stworzyć komiksy lub nakręcić film edukacyjny od 5 do 15 minut na temat segregowania odpadów oraz zapobiegania ich powstawaniu.

Dominik Marszał: - Złamie nam się jakaś część, wydaje nam się to już bezużyteczne, a jednak może służyć za podpórkę. Wiaderka po farbach można użyć do transportu wody, płyny zamiast wiadra specjalnie do tego dedykowanego. Przetwory na zimę przygotowujemy w słoiki czy butelki, które już były raz użyte.

- Moim pomysłem było, żeby zrobić robota-ekologa, będzie trzeba parę koszy, np. na szkło, papier i tam wrzucać odpady.
- Ja chciałbym zrobić projekt globusa, na którym byłoby namalowane ilość zanieczyszczeń w każdym miejscu na ziemi.

Dominik Marszał: - Dzieci bawiąc się pokazują, że można w gospodarstwie domowym jakoś inaczej tymi śmieciami się gospodarzyć.

Anna Kierońska: - Dzieci będąc ambasadorami właściwej gospodarki odpadami, zarażają swoją ekologiczną postawą członków rodzin, przyjaciół.

Na najlepszych autorów prac czekają aparaty fotograficzne i odtwarzacze mp3, a laptopy dla szkół, w których uczą się laureaci. Więcej informacji i regulamin konkursu, finansowanego ze środków unijnych, są dostępne na stronie internetowej: www.mos.gov.pl

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
17:10 - 18:00Słuchowisko w JedynceSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Podziemne Radio Solidarność

Polecamy:

Bądź z nami w kontakcie: