Konkurs o segregowaniu odpadów

Jedynka
migrator migrator 25.01.2010

Wykonanie rzeźb ze śmieci, stworzenie komiksu lub filmu dotyczącego segregacji odpadów - to zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów...

Prace wykonane przez dzieci wezmą udział w konkursie, który ogłosiło Ministerstwo Środowiska. Kamil Olak sprawdził jakie pomysły mają najmłodsi na powtórne wykorzystanie odpadów.

- Jak zużyję jakiś baniak po wodzie, to mogę z niego zrobić ludzika, który zaprasza wszystkich do segregowania odpadów.

Dominik Marszał – nauczyciel przyrody SP nr 158 w Warszawie: - Można nauczyć dzieci, że śmiecie to coś, co można jeszcze w jakiś sposób użyć. Tutaj dla zabawy, ale w przyszłości zanim coś wyrzucimy, zastanówmy się, czy można to użyć w inny sposób.

Anna Kierońska z Ministerstwa Środowiska: - Ten konkurs dla najmłodszych pod hasłem „Wesołe śmieci” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i polega na stworzeniu rzeźby, maskotki z materiałów wtórnych: butelek, papieru, reklamówek.

- Myślałam, żeby stworzyć człowieka trzymającego zaśmieconą kulę ziemską, ze zużytych gazet, materiałów.
- Ja myślałam, żeby zrobić psa-ekologa z torbą śmieci.

Anna Kierońska: - Drugi konkurs „Twórczość z kosza” jest to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów gimnazjów. Zespoły mają za zadanie stworzyć komiksy lub nakręcić film edukacyjny od 5 do 15 minut na temat segregowania odpadów oraz zapobiegania ich powstawaniu.

Dominik Marszał: - Złamie nam się jakaś część, wydaje nam się to już bezużyteczne, a jednak może służyć za podpórkę. Wiaderka po farbach można użyć do transportu wody, płyny zamiast wiadra specjalnie do tego dedykowanego. Przetwory na zimę przygotowujemy w słoiki czy butelki, które już były raz użyte.

- Moim pomysłem było, żeby zrobić robota-ekologa, będzie trzeba parę koszy, np. na szkło, papier i tam wrzucać odpady.
- Ja chciałbym zrobić projekt globusa, na którym byłoby namalowane ilość zanieczyszczeń w każdym miejscu na ziemi.

Dominik Marszał: - Dzieci bawiąc się pokazują, że można w gospodarstwie domowym jakoś inaczej tymi śmieciami się gospodarzyć.

Anna Kierońska: - Dzieci będąc ambasadorami właściwej gospodarki odpadami, zarażają swoją ekologiczną postawą członków rodzin, przyjaciół.

Na najlepszych autorów prac czekają aparaty fotograficzne i odtwarzacze mp3, a laptopy dla szkół, w których uczą się laureaci. Więcej informacji i regulamin konkursu, finansowanego ze środków unijnych, są dostępne na stronie internetowej: www.mos.gov.pl

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

09:00 - 12:00CZTERY PORY ROKUSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Ostatnie takie tango Budki Suflera

Ostatnie takie tango Budki Suflera

Zespół zapowiedział, że koncert w katowickim spodku w niedzielę 19 będzie ich ostatnim telewizyjnym koncertem. Budka Suflera zagra oczywiście swój wielki przebój "Takie tango".

Już 13. raz wystartowały Choinki Jedynki

Już 13. raz wystartowały "Choinki Jedynki"

Choć za oknem Złota Polska Jesień to wystartowała nasza świąteczna akcja "Choinki Jedynki". I choć do Bożego Narodzenia ponad dwa miesiące, to akcję rozpoczynamy teraz, aby zachęcić dzieci do wzięcia udziały w konkursie, a także by dać im czas, na stworzenie pracy i przesłanie jej do nas.

Gluten może być groźny

Gluten może być groźny

Gluten, który jest w pszenicy, może powodować już nie tylko celiakię i alergie, ale u każdego, a nie tylko u osób uczulonych na gluten, może powodować stany zapalne. Warto więc ograniczyć jego spożycie.