Ksiądz Mateusz z brytyjskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 20:37
Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek.
Audio
  • Sidney Chambers "Cień śmierci", czyta Bartosz Kasprzykowski - odc. 1
  • Sidney Chambers "Cień śmierci", czyta Bartosz Kasprzykowski - odc. 2
  • Sidney Chambers "Cień śmierci", czyta Bartosz Kasprzykowski - odc. 3
  • Sidney Chambers "Cień śmierci", czyta Bartosz Kasprzykowski - odc. 4
Bartłomiej Kasprzykowski
Bartłomiej KasprzykowskiFoto: PAP/Jan Bogacz

Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać uwagę swoim parafianom, ale skoro parafianie giną w tajemniczych okolicznościach, a wręcz sami popełniają zbrodnie, to nie ma rady.

sidney okładka 326x502.jpg
Okładka książki Sidney'a Chambersa "Cień śmierci" mat. prasowe/Wyd. Marginesy

Morderstwo ekscentrycznego, powszechnie szanowanego arystokraty, zniknięcie niezwykle cennego płótna Holbeina, rzekomo samobójcza śmierć notariusza, zabójstwo młodziutkiej córki właściciela klubu jazzowego, czy krępująca kradzież, do której doszło w gronie przyjaciół - przed anglikańskim księdzem stoją trudne wyzwania.

Towarzyszy mu jednak krąg barwnych postaci - jego przyjaciel, zapracowany inspektor Keating, błyskotliwa Amanda, z którą Sidney chętnie by się ożenił, pani Maguire, która niestety nigdy nie owija w bawełnę, ekscentryczny wikary Leonard Graham i młodziutki, bardzo entuzjastyczny labrador Kusy.

Angielska prowincja, piękny Cambridge i barwny Londyn, jeszcze konserwatywny i pełen uprzedzeń, a już tętniący jazzem. Na podstawie cyklu powieści o Sidneyu powstał znakomity serial Grantchester.

***

Wybrane fragmenty powieści "Cień śmierci" w tłumaczeniu Ewy Penksyk-Kluczkowskiej czyta w "Lekturach Jedynki" Bartek Kasprzykowski. Zapraszamy od poniedziałku do piątku ok. godz. 10.35.

(mat. promocyjne/Wydawnictwo Marginesy/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mroczne problemy Wenecji w bajkowych pejzażach

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:38
Od wtorku (13.06) na antenie Jedynki kryminał "Znajomi na stanowiskach". Za tę powieść Donna Leon otrzymała w roku 2000 Nagrodę Srebrnego Sztyletu (Nagroda Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych Wielkiej Brytanii). Czyta Adam Ferency.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Simon Beckett: research nie może przysłonić samego pisania

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:04
- W przypadku powieści o Dawidzie Hunterze research jest dla mnie bardzo ważny. Uważam jednak, że należy zachować równowagę między researchem a samym pisaniem. Piszę przecież książki fikcyjne, które mają bawić czytelnika - mówi brytyjski pisarz Simon Beckett.
rozwiń zwiń