Jedynka

Andrzej Duda na Ukrainie. Tworzy się nowa historia

16.12.2015 20:15
- Historia to trudny element i wymagający wyjaśnienia. Bez tego prawdziwe zbliżenie będzie trudne - powiedział w Jedynce o relacjach polsko-ukraińskich Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas wizyty na Ukrainie
Andrzej Duda wygłasza przemówienie podczas wizyty na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Posłuchaj
22'30 Podsumowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie (Jedynka/Więcej świata)
więcej

Goście audycji "Więcej świata" podsumowali wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, podczas której poruszono m.in. kwestie pomocy dla Polaków na Wschodzie oraz wspólnego komitetu historycznego. 

- Z punktu widzenia mieszkańców Ukrainy, postrzegamy tę wizytę jako gest uznania zbrodni komunizmu - powiedział Jerzy Wójcicki, członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie, odnosząc się do obecności polskiego prezydenta na cmentarzu w Bykowni, gdzie pochowane są ofiary NKWD. Podkreślił, że to bardzo istotny symbol w świetle nowej ustawy o dekomunizacji. 

Wójcicki dodał, że jako Polak mieszkający na Ukrainie docenił, że prezydent wtopił się w tłum Polaków, którzy przybyli się z nim spotkać. - Niektórzy przyjechali nawet 1000 km. Nikt nie żałował - podkreślił. 

Michał Dworczyk skupił się na inicjatywie powołania wspólnego polsko-ukraińskiego komitetu historycznego. - Historia to trudny element i wymagający wyjaśnienia. Bez tego prawdziwe zbliżenie będzie trudne - stwierdził. Dodał, że polski i ukraiński IPN nawiązały już współpracę. Podkreślił, że osobiste zaangażowanie prezydenta pozwala mieć nadzieję, że kolejne kroki będą podejmowane.

Goście mówili też o nowelizacji karty Polaka i oczekiwaniach Polaków na Ukrainie. 

źródło: TVN24/x-news

W dalszej części audycji Michał Strzałkowski przybliżył w swoim materiale pracę obserwatorów wyborów, a Jarosław Kuisz przed kolejnym unijnym szczytem mówił o problemie imigrantów w Europie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Jerzy Wójcicki (red. naczelny "Słowa Polskiego" i członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie), Michał Dworczyk (poseł PiS, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna") 

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji:
18.16

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla Ukraińca Polska to konsulat i przejście graniczne

15.12.2015 15:10
W Kijowie rozmawiali prezydenci Polski i Ukrainy. Petro Poroszenko podziękował Polsce za zdecydowane wsparcie dla niepodległości i suwerenności terytorialnej jego kraju.
Prezydenci: Polski Andrzej Duda (L) i Ukrainy Petro Poroszenko (P) po rozmowach w Kijowie
Prezydenci: Polski Andrzej Duda (L) i Ukrainy Petro Poroszenko (P) po rozmowach w KijowieFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
08'25 Olena Babakova mówi, jak wygląda współpraca polsko-ukraińska (Z kraju i ze świata/jedynka)
02'58 Relacja Pawła Buszki z konferencji po spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej

- Ukraińskie władze bardzo oczekiwały na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy - przekonuje publicystka Olena Babakova. Wyjaśnia, że prezydent Poroszenko nie pogratulował polskiemu prezydentowi bezpośrednio po wyborze. Dlatego na Andrzeja Dudę czekano w Kijowie, aby zatrzeć tamto niemiłe wrażenie.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnia, że tzw. zwykli obywatele dość pasywnie śledzą polską politykę. Stąd za bardzo nie ma zrozumienia tego, co się u nas dzieje. Choć Polacy są przez Ukraińców bardzo pozytywnie odbierani.

Czytaj także:
duda1200.jpg
Andrzej Duda: Ukraina powinna być na szczycie NATO

Olena Babakova zwraca uwagę, że Ukraińców nie interesuje, co dzieje się w polskim Sejmie. Dla nich Polska to w pierwszej kolejności konsulat, gdzie dostają wizę i przejście graniczne, którym wjeżdżają na jej terytorium. - A tu, muszę powiedzieć, sytuacja nie jest dobra - ocenia publicystka.

Dziennikarka mówi również jak wygląda współpraca polsko-ukraińska i jakie są oczekiwania Ukraińców związane z pomocą Polski.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzenie: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Olena Babakova (Redakcja Ukraińska Polskiego Radia)

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 12.40

Relacje z Kijowa przygotował Paweł Buszko.

ag/pgCzytaj także

Prezydent do Polaków z Ukrainy: wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło

16.12.2015 07:07
Na zakończenie dwudniowej wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkającymi tu Polakami. Podziękował im za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie w Kijowie.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie w Kijowie. Foto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00'13 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami ukraińskich władz oraz miejscowymi Polakami. Z Kijowa relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
00'50 Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z ukraińską Polonią. Relacja Pawła Buszko (IAR)
więcej

Polski ambasador na Ukrainie Henryk Litwin podkreślił, że jest to najprawdopodobniej najbardziej liczne spotkanie Polaków Ukrainy z prezydentem Polski od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Przybyło na nie około pół tysiąca osób z różnych regionów tego państwa. - Jestem wzruszony, gdyż spotkać się z Polakami, którzy żyją na Ukrainie i których rodziny przetrwały trudną próbę czasu, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje, to dla prezydenta Rzeczpospolitej wielki honor i wzruszenie. Dziękuję wam za tę obecność – oświadczył Duda.

Szef państwa przypomniał, że według oficjalnych danych na Ukrainie mieszka ponad 144 tysiące osób narodowości polskiej. Ocenił, że przez wiele lat ludzie ci żyli w odczuciu oddalenia od swej ojczyzny. - Wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło. Jest bardzo wielu ludzi zasłużonych dla Polaków i dla Polski tu, na Ukrainie, oraz w Polsce, którzy przez lata starali się państwu pomóc, wspierać wasze inicjatywy i działać. Nie zawsze się to udawało i nie zawsze władze państwowe temu sprzyjały. Wierzę, że nadchodzi taki czas, w którym ta sytuacja się zmieni – powiedział.

Odzyskać świątynie

Prezydent przekazał, że kwestie związane z polską mniejszością narodową na Ukrainie były przedmiotem jego rozmów z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Zaznaczył, że rozwiązanie problemów tej mniejszości jest drogą do budowania do dobrych relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami. - Jest to wielkie zadanie na najbliższe lata. W moim przekonaniu w tej chwili istnieje bardzo dobry klimat do tego, aby te stosunki poprawiać i sprawiać, że będą one coraz lepsze. Jest to nasze wielkie zadanie, ale i zadanie władz Ukrainy – oświadczył.

TVN24/x-news

Prezydent Duda wymienił najważniejsze problemy, o rozwiązanie których polska społeczność Ukrainy apeluje w pierwszej kolejności. Chodzi przede wszystkim o zwrot należących do niej wcześniej świątyń.

- Mówiłem m.in. o trzech polskich kościołach: o kościele św. Mikołaja w Kijowie, kościele Marii Magdaleny we Lwowie oraz kościele w Białej Cerkwi, prosząc o kroki, które umożliwią naszym wspólnotom katolickim odzyskanie tych świątyń - powiedział, co wywołało głośny aplauz zgromadzonych.

"Ojczyzna was wspiera"

Szef państwa zwrócił też uwagę na relacje między Polską i Ukrainą w świetle konfliktów, do których dochodziło w przeszłości. Podkreślił, że pytania dotyczące czasów minionych wymagają szczerej rozmowy.

- Tylko prawda o wspólnej historii, ale także o rzeczach, które są trudne, czy wręcz straszne w naszej wzajemnej historii, może stać się podstawą dobrych relacji. I na prawdzie te dobre relacje muszą być budowane, chociażby byłaby to prawda nawet najtrudniejsza – oświadczył.

Duda zadeklarował, że Polska przyczyni się do wzmocnienia instytucji jej mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera. - Dla mnie jest to element silnej Polski – powiedział.

- Bardzo chciałbym podziękować za wszystko, co do tej pory dla Polski zrobiliście, chciałem złożyć głęboki ukłon i wyrazy szacunku waszym rodzicom, którzy przechowali polskość często przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach. To ogromne dzieło, którego nie sposób ocenić, często było realizowane z narażeniem życia i wielu ludzi za to zginęło – oświadczył prezydent RP kończąc wizytę na Ukrainie.

Rozmowy o NATO

Podczas wizyty w Kijowie Andrzej Duda mówiąc o sytuacji na wschodzie Ukrainy oświadczył, że nasz kraj nie będzie zabiegać o zmianę formatu negocjacji pokojowych, dotyczących terenów zajętych przez separatystów, jednak mobilizuje wspólnotę międzynarodową w sprawie realizacji porozumień mińskich.

Dodał jednak, że sankcje wobec Rosji powinny być przedłużone. Prezydent poinformował też, że chciałby, by Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie. Wyraził przekonanie, że jest to istotne nie tylko z punktu widzenia relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w sferze globalnej i bezpieczeństwa w naszej części świata.

"Będziemy wspierać naszych sąsiadów"

Na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką prezydent stwierdził że Ukraina jest strategicznym partnerem dla Polski.  Powiedział też, że Polska stoi na gruncie przestrzegania prawa międzynarodowego w odniesieniu do Ukrainy.

Czytaj więcej
poroszenko.jpg
Ukraina u progu ważnych zmian gospodarczych

- Będziemy wspierać naszych sąsiadów - powiedział prezydent dodając, że Ukraina podziela stanowisko Polski w sprawie gazociągu Nordstream 2. - Jest to inwestycja szkodliwa dla Polski i Unii Europejskiej i jesteśmy jej zdecydowanie przeciwni - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślał w Kijowie wagę współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą. Zwrócił uwagę, że jest kilka kwestii, chociażby podatkowych, do rozwiązania. Wyraził nadzieję, że wraz z reformami oraz dzięki walce z korupcją znikną na Ukrainie przeszkody, na które dzisiaj narzekają polscy przedsiębiorcy.

Jak dodał, kwestią do rozwiązania jest też sprawa zwrotu podatku VAT, czego domagają się polscy biznesmeni. - Prosiłbym, żeby pan premier to zauważył - zwrócił się do Arsenija Jaceniuka. - Chciałbym też, żeby pan premier oraz rząd przychylniej spojrzeli na polskie towary, chociażby jeżeli chodzi o kwestie celne - powiedział.

Prezydent podkreślił, że postanowienia umowy handlowej Ukraina-UE wejdą w życie w planowanym terminie, czyli 1 stycznia 2016 roku, co pozwoli na przywrócenie równowagi w relacjach handlowych.

Gaz dla Ukrainy z polskiego terminala

Ukraina ma zamiar kupować gaz skroplony z Polski, co da jej możliwość uniezależnienia się od rosyjskich dostaw. - Otwarcie terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu zwiększa niezależność energetyczną Polski, ale może też pomóc w tym zakresie Ukrainie - ocenił Jaceniuk podczas spotkania z Andrzejem Dudą.

Według Jaceniuka, ważny jest także projekt polsko-ukraińskiego interkonektora gazowego. - Wtedy wy będziecie sprzedawali więcej tego gazu a my będziemy więcej kupowali. Możemy kupować około 8 mld metrów sześciennych gazu z korzyścią dla wszystkich - powiedział premier.

- Będziemy bardzo usatysfakcjonowani, gdybyśmy dzięki tej naszej inwestycji mogli wzmocnić suwerenność energetyczną naszych sąsiadów - odpowiedział prezydent Duda. Zaznaczył, że dla Polski ważna jest także polityczna niepodległość Ukrainy.

Czytaj więcej
Duda Poroszenko 1200 PAP.jpg
Dla Ukraińca Polska to konsulat i przejście graniczne

- Czasy są takie, że musimy dbać o naszą suwerenność i niepodległość. Dlatego też podkreślałem także podczas mojego wcześniejszego spotkania z prezydentem Petro Poroszenko, że dla Polski suwerenność i niepodległość Ukrainy oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicami jest sprawą absolutnie podstawową - powiedział prezydent.

Kredyt dla Kijowa

Jak poinformował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, Polska uruchomi dla Ukrainy linię kredytową wysokości 4 mld zł. Decyzja zapadła podczas rozmowy szefów banków centralnych Polski i Ukrainy. Poroszenko powiedział, że "Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy", a "dzisiaj są stworzone wszelkie warunki dla uruchomienia na pełną moc naszych wzajemnych relacji".

Poroszenko dziękował za "twarde" stanowisko Polski na rzecz suwerenności i integralności Ukrainy. Przekonywał, że Ukraina broni nie tylko niepodległości i demokracji w swoim kraju. - Trwa walka o naszą i waszą wolność - podkreślił.

Historia sojusznikiem czy przeszkodą?

Andrzej Duda rozpoczął swoją dwudniową wizytę na Ukrainie od uczczenia pamięci ofiar NKWD na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowani są także polscy oficerowie z "listy katyńskiej". Złożył także wieniec pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu.  

Trudne relacje historyczne polsko-ukraińskie były jednym z punktów rozmów prezydentów Poroszenki i Dudy. Według prezydenta RP, krzywdy z XX wieku nie powinny kłaść się cieniem na wzajemnych stosunkach. Duda podkreślił jednak, że "układanie relacji musi się opierać na prawdzie historycznej, nawet jeżeli ta prawda jest bolesna".

Prezydenci ustalili konieczność znaczącej intensyfikacji działania prezydenckiego komitetu konsultacyjnego. - Chcielibyśmy, żeby spotkanie tego komitetu odbyło się zaraz po Nowym Roku. Bardzo istotnym elementem będzie powołanie instytucji dialogu, która będzie forum dyskusji i ustalaniu wzajemnych relacji, jeżeli chodzi o kwestie naukowe, kulturalne, ale przede wszystkim, jeżeli chodzi o kwestie historyczne - powiedział prezydent Duda.

Prezydent przyjechał do Kijowa w czwartym miesiącu swojej prezydentury. Termin wizyty jest szczególnie ważny, bo ważą się właśnie losy ewentualnego przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji.

IAR/PAP/pp