Jedynka

Zamachy w Brukseli. Czy Rosja zyskuje na destabilizacji sytuacji w UE?

24.03.2016 18:14
- Czym Europa słabsza, bardziej przestraszona i podzielona, tym łatwiej stronie rosyjskiej narzucać swoją narrację - uważa Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich.
Władimir Putin powoli wraca na światowe salony
Władimir Putin powoli wraca na światowe salonyFoto: EPA/ALEXANDER NEMENOV
Posłuchaj
24'15 Jak w obliczu zagrożenia terroryzmem zmienia się pozycja Rosji w Europie (Więcej świata/Jedynka)
więcej

Według gościa Jedynki, Władimir Putin wiele zyskał po zamachach z 11 września w USA, ponieważ szybko zareagował i pokazał, że jest w stanie być sojusznikiem Zachodu.

- Dziś poziom nieufności jest większy - zaznaczył. Adam Eberhardt dodał, że Rosja w ostatnich latach "grała głównie na generowaniu strachu". Ekspert uważa jednak, że pewne stałe mechanizmy się powtarzają.

Wyjaśnił, że po ostatnich aktach terroru rosyjska dyplomacja powtarza, że największym zagrożeniem jest terroryzm, więc powinniśmy poszukać porozumienia i skończyć konfrontację.

Rosja używa argumentu wspólnego doprowadzenia do zakończenia wojny w Syrii, ale w ocenie szefa OSW, wcale nie jest zainteresowana zakończeniem tego konfliktu. W jego ocenie, dla Rosji korzystna jest dalsza destabilizacja UE przez sytuację w Syrii.

Gość Jedynki uważa, że Rosja często sama generuje problem, po czym zwraca się do Zachodu z propozycją wspólnego jego rozwiązania. Eberhardt zwrócił uwagę, że Władimirowi Putinowi udało się przezwyciężyć izolację, ale nieufność wobec Rosji pozostała.

W "Więcej świata" także:

  • o problemach przesiedleńców ze wschodu Ukrainy mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski,
  • o tym, czy wizyta szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Mińsku jest oznaką odwilży w stosunkach polsko-białoruskich mówiła Urszula Doroszewska z Kancelarii Prezydenta RP

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Urszula Doroszewska (Kancelaria Prezydenta), Piotr Pogorzelski (Polskie Radio)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 18.12

bk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezduszne słowa Rosji po zamachach w Brukseli

23.03.2016 19:00
– Głosów w stylu "a nie mówiłem?" było więcej, ale w wypadku Rosji brzmi to bardziej okrutnie – ocenił reakcję Kremla po brukselskiej tragedii Łukasz Jasina z "Kultury Liberalnej".
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: World Economic Forum/wikimedia/CC BY-SA 2.0
Posłuchaj
10'01 Łukasz Jasina o reakcji Rosji na zamachy w Brukseli (Puls świata/Dwójka)
więcej

Po krwawych zamachach w Brukseli płynęły do Belgii wyrazy współczucia z całego świata, także z Moskwy. Rosjanie szybko dodali jednak, że Władimir Putin już kilka miesięcy temu proponował utworzenie szerokiej międzynarodowej koalicji do walki z terrorystami, Zachód zaś nie posłuchał tego wezwania i teraz płaci za to cenę.

To, że takie stwierdzenia padają ze strony oficjalnych mediów i władz rosyjskich, to zdaniem Łukasza Jasiny wyraz politycznej gry Kremla na międzynarodowej arenie. Gość Dwójki tłumaczył też, dlaczego Rosja nie ma moralnego prawa, by atakować Europę za stosunek do ludności islamskiej mieszkającej w krajach zachodnich.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Łukasz Jasina (publicysta "Kultury Liberalnej")

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mm