Jedynka

Dlaczego rezygnuje? Abdykacja Benedykta XVI

11.02.2013 19:08
- Obowiązki, które wziął na siebie papież po prostu go przerosły - mówił w Jedynce Krzysztof Gołębiowski, redaktor działu zagranicznego KAI.
Dlaczego rezygnuje? Abdykacja Benedykta XVI
Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Posłuchaj
08'30 Krzysztof Gołębiowski w radiowej Jedynce
więcej
Papież Benedykt XVI na zdjęciach
Papież Benedykt XVI na zdjęciach

Benedykt XVI abdykuje 28 lutego. Papież złożył taką deklarację po łacinie w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Benedykt XVI, ogłaszając swoją decyzję, przeprosił za błędy i podziękował współpracownikom. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział, że nowy następca na tronie św. Piotra ma być wybrany do końca marca. Nie wykluczył, że może to nastąpić przed Wielkanocą.

"Siła ciała i ducha osłabła" - napisał w swoim oświadczeniu Benedykt XVI. Krzysztof Gołębiowski mówił w Jedynce, że obowiązki, które wziął na siebie papież zaczęły go przerastać. - Te wszystkie skandale, nieporozumienia podczas urzędowania również miały wpływ na decyzję papieską. Jakieś inne czynniki też mogły mieć wpływ na decyzję papieża, ale nie doszukiwałbym się tutaj jakiegoś drugiego dna -  zaznaczył redaktor działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe. - Nowy papież może pochodzić z Europy Zachodniej, ale przypuszczam, że po tych dwóch papieżach nie Włochach, to chyba znów biskupem Rzymu będzie Włoch, ale kto wie. Moim cichym faworytem jest jeden z kardynałów Ameryki Łacińskiej, o nim już się mówiło, że mógł zostać papieżem po Janie Pawle II - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.
''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Sikorski: nie łatwo być następcą Jana Pawła II

11.02.2013 17:34
- Benedykt XV sprawował swój urząd w bardzo trudnym czasie - ocenia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00'11 Radosław Sikorski, szef MSZ
więcej

Benedykt XVI poinformował w poniedziałek, że 28 lutego odejdzie z urzędu, bo nie ma już sił, by pełnić posługę. Tłumaczył się m.in. podeszłym wiekiem, bo ma już niemal 86 lat. Decyzja papieża była całkowitym zaskoczeniem dla większości obserwatorów i części hierarchów. Pytany o abdykację papieża szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że pontyfikat Benedykta XVI był bardzo trudny. - Na pewno nie było łatwo być następcą naszego Rodaka, Jana Pawła Wielkiego. Ale mam nadzieję, że będziemy równie dobrze współpracować z jego następcą - dodał Sikorski.

Z kolei Minister Spraw Zagranicznych Holandii Frans Timmermans, który spotkał się w Warszawie z Radosławem Sikorskim, nie ukrywał, że informacja z Watykanu go zaskoczyła. Szef holenderskiej dyplomacji podkreślał, że sam jest katolikiem i nie brał pod uwagę takiej możliwości.

- Mam dla decyzji papieża Benedykta XVI największy szacunek. Życzę mu wszystkiego dobrego, życzę, by odpoczął. Mam nadzieję, że wszyscy zgodzimy się co do tego, że zrobił wszystko, co w jego mocy, by prowadzić Kościół zgodnie ze swoją ideą - że jest ojcem dla wszystkich katolików na świecie - powiedział Timmermans.

Rzecznik Watykanu powiedział, że nowego papieża możemy poznać przed Wielkanocą.

''IAR/aj

Czytaj także

Co dalej z Kościołem? Abdykacja papieża

11.02.2013 18:26
- Benedykt XVI zapoczątkował pewną drogę i jego następca będzie ją kontynuował - mówił w Jedynce ojciec Wojciech Mikulski, szef redakcji katolickiej PR.
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVIFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
22'45 "Debata dnia" - 11 lutego 2013
więcej

Benedykt XVI abdykuje 28 lutego. Papież złożył taką deklarację po łacinie w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Benedykt XVI, ogłaszając swoją decyzję, przeprosił za błędy i podziękował współpracownikom. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział, że nowy następca na tronie św. Piotra ma być wybrany do końca marca. Nie wykluczył, że może to nastąpić przed Wielkanocą.

Ojciec Wojciech Mikulski mówił w Jedynce, że na nowego papieża czekać będzie "cała masa problemów". - Świat się szybko zmienia, globalizacja postępuje. Pojawia się kwestia napięć między północą a południem. Z jednej strony ubożejące społeczeństwa a z drugiej strony nowe potęgi finansowe. Kwestia aborcji, eutanazji, in vitro. Benedykt XVI w tych sprawach zapoczątkował pewną drogę i na pewno następca będzie ją kontynuował - zaznaczył szef redakcji katolickiej PR.

>>>Przeczytaj całą debatę

Z kolei ksiądz profesor Witold Kawecki uważa, że problemy Kościoła od lat są takie same. - Grzechy Kościoła były, są i będą. Sama rezygnacja papieża nic nie zmienia. Nauczanie Benedykta XVI będzie kontynuowane. W Kościele nie jest tak, że jak ktoś nowy przychodzi, to od razu jest rewolucja, jak w zarządzie firmy. Tutaj obowiązują przykazania i doktryna Kościoła, która od lat jest taka sama - podkreślił.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.
''

Czytaj także

Jeden z nich może zostać papieżem. Oto kandydaci

11.02.2013 18:53
Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe.
Jeden z nich może zostać papieżem. Oto kandydaci
Foto: Greg O'Beirne/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
00'54 Korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
więcej

Do udziału w konklawe uprawnionych jest 118 kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemdziesiątego roku życia. Na to, by zostać papieżem, mają szanse także starsi purpuraci, ale wątpliwe, by zdecydowano się na wybór kardynała w podeszłym wieku. Jednym z tzw. papabili jest arcybiskup Wiednia, 67-letni Christoph Schoenborn. Jest on uczniem Josepha Ratzingera, mógłby więc zagwarantować kontynuację kończącego się gwałtownie i niespodziewanie niemieckiego pontyfikatu.

Na liście są także Filipińczyk Luis Antonio Tagale, Amerykanin Timothy Dolan, Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia Odilo Pedro Scherer i Kanadyjczyk Marc Ouillet. Spośród Włochów wymienia się przewodniczącego rady kultury Gianfranco Ravasiego, który w przyszłym tygodniu prowadzić będzie rekolekcje wielkopostne dla papieża, oraz arcybiskupa Mediolanu Angelo Scolę.

Przypomina się, że w 2004 roku ówczesny kardynał Ratzinger wyraził pogląd, iż Kościół dojrzał do tego, by na jego czele stanął ciemnoskóry papież.

Konklawe odbędzie się w drugiej połowie marca - tak, by na Wielkanoc Kościół miał już nowego papieża.

''IAR/aj