Jedynka

Szekspir za kratami

19.01.2013 20:26
W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy o najnowszym filmie braci Tavianich "Cezar musi umrzeć". Opowiada on o kulisach powstania spektaklu w murach wiezienia o zaostrzonym rygorze.
Kadr z filmu Cezar musi umrzeć
Kadr z filmu "Cezar musi umrzeć"Foto: fot. mat. promocyjne
Posłuchaj
32'29 Rozmowa o filmie "Cezar musi umrzeć"
więcej

Jak podkreśla Michał Montowski sztuka Szekspira jest tutaj tylko pretekstem do głębszych rozważań. - Spektakl to dla bohaterów filmu jakaś forma terapii. Widzowie obserwują proces przemiany, jaki dokonuje się w więźniach, którzy popełnili przecież najcięższe zbrodnie - mówi.

Jak zauważa Artur Cichmiński, dzięki całemu przedsięwzięciu skazani są w stanie zrozumieć, co stracili spędzając całe lata w więzieniu. - Świat za murami był dal bohaterów normą, na którą się godzili. Dopiero dzięki sztuce ci twardziele odkrywają w sobie coś głębszego - stwierdza krytyk filmowy.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o filmie "Cezar musi umrzeć", nad którym Jedynka objęła patronat - posłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także m.in. o najnowszym filmie Quentina Tarantino, a także komedio-dramacie z Helen Hunt w jednej z głównych ról.

sz.

Zobacz więcej na temat: helen hunt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Złoty Niedźwiedź za dokument o więźniach-aktorach

Włoski film "Cezar musi umrzeć" Paolo i Vittorio Tavianich zdobył najważniejsze wyróżnienie festiwalu Berlinale. Jego bohaterowie to grupa teatralna złożona z najgroźniejszych włoskich przestępców.

Przedstawienie Szekspira dobiega końca, a aktorzy zostają nagrodzeni gromkimi brawami. Gasną światła, opuszczają scenę i wracają do swoich cel. To mordercy i mafiozi osadzeni w Rebibbii, rzymskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jeden z nich mówi: "Od kiedy odkryłem sztukę ta cela stała się dla mnie prawdziwym więzieniem" - tak o nagrodzonym filmie piszą organizatorzy Berlinale.

Paradokumentalny dramat "Cezar musi umrzeć" ("Caesar Must Die" ) w reżyserii braci Paolo i Vittorio Tavianich zdobył Złotego Niedźwiedzia za najlepszy obraz. Filmowcy spędzili 6 miesięcy z osadzonymi, filmując już pierwsze próby spektaklu "Juliusz Cezar". Obserwowali jak dumni i wzruszeni byli biorący w nim udział aktorzy, którzy dzięki słowom Szekspira zrozumieli ogrom osobistej tragedii. Inscenizacja scen z dramatu powoduje nowe odczytanie jego treści, w słowach dramatu zazębia sie przyjaźń i zdrada, władza i przemoc.

Na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinare w jury zasiedli Mike Leigh (przewodniczył obradom), Anton Corbijn, Asghar Farhadi, Charlotte Gainsbourg, Jake Gyllenhaal, François Ozon, Boualem Sansal i Barbara Sukowa.

 

/

 Grand Prix, Srebrnego Niedźwiedzia przyznali filmowi "Tylko wiatr" (patrz zdjęcie w tekście). Scenariusz oparty jest o prawdziwe wydarzenia, serię mordów na Romach. Na Węgrzech w ciągu niecałego roku zginęło wtedy osiem osób.

Reżyser Bence Fliegauf skupił się na odtworzeniu atmosfery pogromu. - Kamera z bardzo bliska śledzi losy zagrożonej romskiej rodziny. Dlatego historię ogląda się z zapartym tchem, fizycznie obejrzenie tego filmu jest wyzwaniem - czytamy na stronie Berlinale.

Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera wyróżniono Christiana Petzolda za dramat "Barbara". Niemiecki filmowiec często bohaterami swoich filmów czyni kobiety, które nie mogą mieć wpływu na swoje życie.Wyróżnieni zostali także aktorzy z Danii i Konga. Mikkel Boe Folsgaard oraz Rachel Mwanza otrzymali w sobotę statuetki Srebrnego Niedźwiedzia

Folsgaard zagrał rolę duńskiego króla Christiana VII w "En Koneglig Affaere" (ang. "A Royal Affair"). Rachel Mwanza jest odtwórczynią głównej roli w kanadyjskim filmie "Rebelle" (ang. "War Witch"), opowiadającym o dziewczynce wcielonej do wojska w czasie wojny domowej w Kongo.


usc/na podst. berlinale.de

Czytaj także

Szekspir i dożywocie

17.01.2013 14:30
- We włoskim więzieniu o zaostrzonym rygorze osadzeni są skazani na najwyższe wyroki, w tym członkowie mafii. Ale film braci Tavianich pokazuje ich w momencie, gdy ... wystawiają sztukę - opowiada Małgorzata Borychowska.
Kadr z filmu Cezar musi umrzeć
Kadr z filmu "Cezar musi umrzeć"Foto: fot. mat. promocyjne
Posłuchaj
04'55 Szekspir i Cezar w "Fajnym filmie"
więcej

W filmie "Cezar musi umrzeć" aktorskie umiejętności więźniów sprawdza Fabio Cavalli, słynny włoski reżyser teatralny. Próby odbywają się we wszystkich możliwych miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach.

/

- Bracia Vittorio i Paolo Taviani chcieli pokazać, jaki wpływ na ludzi może mieć sztuka. To taki filmowo-teatralny eksperyment - wyjaśnia przedstawicielka firmy dystrybucyjnej Aurora Films.

Dodajmy, że eksperyment udany. - Zmienia się nawet język, którego używają więźniowie - podkreśla Małgorzata Borychowska .

"Od czasu, gdy poznałem sztukę, cela stała się więzieniem" - przyznaje jeden z osadzonych.

Więcej filmowych audycji Ryszarda Jaźwińskiego znajdziesz na podstronach audycji "Trójkowo, filmowo" i "Fajny film" >>>

Jakie są polskie przykłady pracy artystycznej wśród więźniów? Posłuchaj całej rozmowy! 

Skromny film nestorów włoskiej kinematografii jest zarazem zabawny i przejmujący. Jego autentyzm i precyzja zachwyciły jury tegorocznego Berlinale, skąd "Cezar musi umrzeć" wyjechał ze Złotym Niedźwiedziem.

"Cezar musi umrzeć", reż. Paolo i Vittorio Taviani, w polskich kinach od 18 stycznia 2013.

Zobacz więcej na temat: film firma