Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Jedynka
Sylwia Mróz 14.11.2013
Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda
fragment okładki książki "Suka"; na okładce autorka książki Katarzyna Gryga, foto: Wyd. Emka

Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.

W książce "Suka" Katarzyna Gryga główną bohaterką uczyniła młodą, niezależną kobietę, uciekającą od wszelkich schematów obyczajowych i społecznych, będącą kobiecą wersją samca Alfa. Nie tylko książka nosi tytuł "Suka", również tak nazywa się jej główna bohaterka. - Suka, bo suka ma wiele znaczeń. Mimo tego, że głównie kojarzy się pejoratywnie suka nie tylko w stadzie zwierzęcym, ale też w ludzkim ma wiele zalet. Być może tego się na co dzień nie zauważa - tłumaczy autorka książki.
Bohaterka książki jest bardzo interesującą postacią. Jest bardzo wyrazista, ale również nieco komiksowa, przerysowana. W jej charakter wpisana jest wieczna niezgoda. Nawet jej matka mówi: "ciebie Suko wszystko przeraża i masz wieczną niechęć do otaczającego cię świata". Suka chorobliwie broni swojej niezależności, do nikogo i niczego się nie przywiązuje. Pracuje jako wolny strzelec, bo sama myśl o pracy choćby w korporacji przyprawia ją o mdłości. Choć ma 26 lat swoim zachowaniem bardziej przypomina zbuntowaną nastolatkę.
- Suka jest przerysowana, bo jest groteską na stuprocentową powieść kobiecą, w której przez 300 stron poznajemy bohaterkę, która szuka męża. Ona nie szuka męża i uważa, że znacznie większe spełnienie daje satysfakcja z pracy czy realizacja w jakiejkolwiek innej dziedzinie. A miłość jest bardzo ryzykowna - opowiada o swej książce Katarzyna Gryga.
Jak dodaje, zastosowała w swym dziele metodę grubej kreski, znanej od wieków. - To bardzo skuteczne, bo pewne rzeczy łatwiej jest wytupać i wykrzyczeć niż używać języka ugrzecznionego, naukowego, który trafia tylko do wąskiej grupy ludzi - mówi autorka. Wyjasnia, że nie zależało jej tylko na efekcie, czy pewnej zabawie z czytelnikiem, a na przekazaniu pewnych treści.
Suka ubiera się w męskim stylu i uważa, że kobieta ubrana na różowo z maleńką torebką jest idiotką podporządkowaną mężczyźnie. Skąd taki pomysł na kreację głównej bohaterki? - Epatowanie seksualnością na każdym kroku wiele mówi, w związku z czym jeśli Suka jest na „nie”, to również w kwestii konwencji czysto kobiecej typu spódnica i ołówek, taki seksualny korpo-look, który jest bardzo trudny dla niektórych do zniesienia. Jestem to w stanie zrozumieć - tłumaczy Gryga.
Bohaterce przeszkadza nawet jej uroda. Czy są to fanaberie? Czy seksualność wytrąca kobietom argumenty z ręki? Dlaczego autorka książki "Suka" umieściła swoje zdjęcie na okładce? Posłuchaj całej audycji.
W programie również spotkanie z Wacławem Holewińskim, laureatem tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za powieść "Opowiem ci o wolności". Bohaterki książki - Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska - choć zupełnie sobie obce, spotkał podobny los. Podczas okupacji wstąpiły do walczącego podziemia, podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej.
Audycję "Moje książki" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
sm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

15:00 - 19:00POPOŁUDNIE Z JEDYNKĄ Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Rozmowa dnia

Polecamy:

Anna Mucha: jestem jak lekarstwo

- Wygląda na to, że gram rzadko, ale u odważnych i wielkich reżyserów. Tych, którzy sięgają po mnie wtedy, kiedy rzeczywiście jestem potrzebna. Niezależnie, czy jest to film historyczny, film wizjonera czy komedia. Jestem jak lekarstwo, dozowana w małym ilościach, ale za to skuteczna - mówi w rozmowie z Joanną Sławińską Anna Mucha.

Weiss sprawdza, co to znaczy czytelny podpis

Słuchacz pyta, czy instytucje mają prawo żądać od nas złożenia tzw. czytelnego podpisu na dokumentach. Jego zdaniem, wystarczy podpis, którego wzór znajduje się w naszym dowodzie osobistym. Janusz Weiss sprawdzał, jak jest z tym podpisem.

Steczkowska: dziewczyna szamana kończy dwadzieścia lat...

Jest piękna, uwodzicielska i gdy patrzy w lustro widzi... Justynę Steczkowską, która obchodzi w tym roku 20. rocznicę pracy artystycznej. - Od wydania płyty "Dziewczyna Szamana" liczymy czas mojej pracy na scenie - tłumaczyła w radiowej Jedynce piosenkarka.