Jedynka

Pomysł na życie w uważności i odzieranie świata z iluzji

01.10.2015 03:32
- "Rozmyślania" Marka Aureliusza to głęboka mądrość, która nie jest prosta i optymistyczna. Czasami odziera rzeczywistość z iluzji - mówi dr Krzysztof Łapiński, filozof.
Według Marka Aureliusza świat, w którym żyjemy jest pewnego rodzaju iluzją, która nas urzeka, hipnotyzuje, ale jednak jest iluzją. Właśnie przez nią próbuje się przedrzeć filozof
Według Marka Aureliusza świat, w którym żyjemy jest pewnego rodzaju iluzją, która nas urzeka, hipnotyzuje, ale jednak jest iluzją. Właśnie przez nią próbuje się przedrzeć filozofFoto: Pixabay/Unsplash
Posłuchaj
15'44 Rozmowa o "Rozmyślaniach" filozofa-cesarza Marka Aureliusza (Z filozofią na ty/ Jedynka)
więcej

Marek Aureliusz jest zaliczany do pięciu dobrych cesarzy. Jego osoba łączyła ideał filozofa i władcy, o którym marzyła starożytność. - Pamiętajmy, że Platon chciał, by filozofowie zaczęli rządzić w państwach albo by władcy stali się filozofami. Później w tradycji zwykle występuje topos konfliktu filozofa i władcy, tzn. mądrość nie idzie w parze z władzą - opowiada dr Krzysztof Łapiński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodaje gość Jedynki, Marek Aureliusz był cesarzem jak stoik, bo swój stoicyzm praktykował poprzez funkcję bycia cesarzem. - Z filozoficznym zaangażowaniem realizował swoją funkcję społeczną, czyli starał się być jak najlepszym cesarzem, poświęcać się dla kraju i imperium, by w ten sposób praktykować stoicyzm. Nie poprzez pisanie i wymyślanie nowych teorii, a za sprawą praktyki - mówi dr Łapiński.

Filozof opowiadał w audycji również o tym, dlaczego mądrość Marka Aureliusza jest trudna i na czym polega postawa stoicka.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Krzysztof Łapiński (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Filozof, psycholog, pragmatyk. William James łączy światy

01.08.2015 03:30
- Jeśli przyjrzymy się strukturze myśli filozoficznej Williama Jamesa, to zobaczymy, że udało mu się "ufilozoficznić" psychologię, a z drugiej strony "spsychologizować" filozofię - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henryego Jamesa
William James - amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henry'ego JamesaFoto: Wikipedia Commons/Public domain
Posłuchaj
16'54 Myśl Williama Jamesa (Z filozofią na ty/ Jedynka)
więcej

William James to amerykański filozof, który choć jest nam dziś mniej znany, był cenioną osobowością swoich czasów. - Wrażenie, że jest mniej znany możemy odnosić w Europie, ale nie w Ameryce. Tam jest jednym z najważniejszych myślicieli, którzy w XIX wieku stworzyli pierwszy zrąb myśli filozoficznej w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Katarzyna Kasia. Wcześniej filozofia w USA stanowiła dziedzinę teologii.

William James stał się jednym z ojców pragmatyzmu. Zajmował się również filozofią religii, co może być związane m.in. z tym, że jego ojciec był teologiem. - On jest w stanie uzasadnić potrzebę czegoś takiego jak wiara, która stwarza ramy dla naszego doświadczenia świata, myślenia o świecie i funkcjonowania w nim. Powodem, dla którego się tym zajął jest zakorzenienie filozofii w teologii - mówi dr Kasia.

Dr Katarzyna Kasia wyjaśniła, co William James miał wspólnego z Henri Bergsonem, jaki jest dogmat pragmatyzmu i jaka była teza amerykańskiego filozofa, dotycząca świata.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Zaskakująca cecha, która gwarantuje dobre życie

17.09.2015 01:59
- Łagodność jest cechą człowieka silnego, mędrca, który potrafi odnieść się do świata z pewnym dystansem - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
Łagodność stoicka jest gwarantem dobrego i harmonijnego życia. Bierze się ona z dystansu w stosunku do siebie i świata
Łagodność stoicka jest gwarantem dobrego i harmonijnego życia. Bierze się ona z dystansu w stosunku do siebie i świataFoto: Pixabay/Foundry
Posłuchaj
17'58 Kim jest człowiek łagodny w rozumieniu starożytnych i nowożytnych myślicieli? (Z filozofią na Ty/ Jedynka)
więcej

"Do jakiegokolwiek domu łagodność zawita, czyni go szczęśliwym i spokojnym" uważał Seneka. Starożytni filozofowie podkreślali, że łagodność jest przeciwieństwem gniewu i zdolnością do przebaczania. - Dla Arystotelesa łączyła się ona z jego podstawową zasadą etyczną złotego środka, to znaczy nie popadajmy w naszych wyborach moralnych w żadne ekstremizmy. Nie przesadzajmy, zachowajmy cnotę umiarkowania, a ona pozwoli nam postąpić właściwie - mówi dr Katarzyna Kasia.

Z filozofią na Ty >>>
Afryka szkoła edukacja FREE 1200_660.jpg
Peter Singer i jego pomysły na naprawę świata

Jak dodaje filozof, z łagodnością również nie należy przesadzać, bo są sytuacje, w których ta cecha nie jest możliwa do zastosowania. - Czasami stykamy się z czymś, co jest jednoznacznie złe. Według Arystotelesa nie można znaleźć złotego środka i postąpić umiarkowanie w takich sytuacjach jak np. morderstwo - wyjaśnia dr Kasia.

W programie z cyklu "Z filozofią na Ty" mówiliśmy o tym, kiedy sprawiedliwość wyklucza łagodność, co można zrobić, by opanować złość w stosunku do innych ludzi oraz skąd brać umiarkowanie.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Książę humanistów, który odkrył prawdziwe oblicze głupoty

24.09.2015 05:28
- Bez Erazma z Rotterdamu i jego myśli historia Europy potoczyłaby się zupełnie inaczej - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.
Erazm z Rotterdamu na obrazie Hansa Holbeina młodszego
Erazm z Rotterdamu na obrazie Hansa Holbeina młodszegoFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Posłuchaj
17'43 Z filozofią na Ty: myśl Erazma z Rotterdamu (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Erazm z Rotterdamu był humanistą i typowym człowiekiem renesansu. Mówiono o nim nawet, że jest księciem humanistów. - Był jednym z tych myślicieli, którzy w najwyższym stopniu kierowali się w swoim działaniu uwielbieniem dla tradycji i kultury antycznej. Nie był poetą, rzeźbiarzem, malarzem, a bardzo szczególnym intelektualistą - mówi dr Katarzyna Kasia, filozof.

Czytaj więcej >>>
z-filozofia-na-ty.jpg
Z filozofią na Ty! Myśli i ludzie, których warto znać

Napisana w 1509 roku "Pochwała głupoty" jest satyrą, która zdaniem filozof powinna być lekturą obowiązkową. - To książka, którą ciągle trzeba czytać na nowo. Przynajmniej raz na rok czy pół roku zalecałabym wszystkim sięgnięcie do tego XVI-wiecznego traktatu, bo nie traci on na aktualności - zachęca dr Kasia.

Jaki był pomysł Erazma na odnowę Kościoła katolickiego i co sprawiło, że po śmierci jego dzieła trafiły na indeks ksiąg zakazanych? Posłuchaj!

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Katarzyna Kasia (filozof, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 23.09.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/asz