Jedynka

Archeolodzy na cmentarzyskach. Zagadkowe odkrycia

25.02.2016 13:26
Praca archeologa często skupia się wokół wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach. Miejsca te są kopalnią wiedzy o mieszkańcach danej społeczności. Zdarzają się odkrycia, które wprawiają naukowców w zdumienie.
Ceremonie pogrzebowe, dary składane zmarłemu to cechy wyróżniające daną kulturę
Ceremonie pogrzebowe, dary składane zmarłemu to cechy wyróżniające daną kulturęFoto: Michelle Tribe/flickr/CC
Posłuchaj
19'43 Archeolodzy Wiesław Więckowski i Maurycy Stanaszek o zagadkowych odkryciach na cmentarzyskach (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Ciało mężczyzny sprzed 7 tys. lat, pochowanego w pozycji stojącej (z cmentarzyska w Brandenburgii) czy szkielety 5 osób z sierpami ułożonymi na szyi (odkopane w Drawsku) - to przykłady nietypowych miejsc pochówków, odnalezionych przez archeologów w ostatnich tygodniach.

Jak interpretowane są takie znaleziska, opowiadają w audycji: paleoantropolog i bioarcheolog dr Wiesław Więckowski, który sam badał w Peru zmumifikowane ciała pozbawione stóp. Naszym gościem był też dr Maurycy Stanaszek, który od lat tropi "antywampiryczne" pochówki, polegające na tym, że zmarłych poddawano specyficznym praktykom, uniemożliwiającym im ewentualne opuszczenie grobu.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Wiesław Więckowski (Instytut Archeologii Uniwersytet Warszawski), dr Maurycy Stanaszek (Państwowe Muzeum Archeologiczne)

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 21.34

pg/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Pafos - raj dla turystów i archeologów

30.12.2015 16:26
Od 50 lat w odkrywaniu przeszłości cypryjskiego miasta Pafos, a tym samym początków europejskiej cywilizacji, znaczące zasługi mają polscy archeolodzy.
Pafos
PafosFoto: Colin Moss/flickr/CC
Posłuchaj
38'28 Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka i Łukasz Miszk o ekspedycji archeologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w cypryjskim Pafos (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Według greckiej mitologii, to właśnie u wybrzeży Pafos z morskiej piany narodziła się Afrodyta. Rzeczywistość dorównuje mitom. Są tu wyjątkowe budynki, w tym gigantyczna willa Tezeusza składająca się ze 100 pomieszczeń, czy przypominające tkane dywany mozaiki nazywane skarbem Pafos.

- W Pafos działają dwie polskie ekspedycje archeologiczne. Ta z Uniwersytetu Warszawskiego powstała jeszcze z ramienia prof. Kazimierza Michałowskiego. Natomiast nasza ekspedycja rozpoczęła działalność w 2011 roku. O ile warszawskie badania koncentrują się na odkrywaniu rezydencjonalnej dzielnicy miasta, o tyle nasze - na odkrywaniu agory starożytnego miasta - tłumaczy prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i szef projektu "Paphos Agora Project".

O wynikach tych badań dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i szef projektu "Paphos Agora Project"), Łukasz Miszk (archeolog)

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 23.12

pg/ag

Czytaj także

Polscy onkolodzy i radiolodzy zbadają... mumie

07.01.2016 11:01
W połowie grudnia został zainicjowany Warsaw Mummy Project – największa na świecie realizowana na tak dużą skalę inicjatywa naukowa.
Poznać wszystkie tajemnice mumii egipskich z Muzeum Narodowego w Warszawie  takie zadanie postawili sobie badacze różnych specjalności
Poznać wszystkie tajemnice mumii egipskich z Muzeum Narodowego w Warszawie – takie zadanie postawili sobie badacze różnych specjalnościFoto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
36'47 Dr Monika Dolińska, Kamila Braulińska i dr n. med. Andrzej Radkowski o Warszawskim Projekcie Interdyscyplinarnych Badań Mumii (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Celem projektu jest przebadanie mumii egipskich m.in. pod kątem występowania chorób nowotworowych. Rozpoczynający się właśnie pierwszy etap projektu obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i RTG, które zostaną wykonane pod okiem specjalistów onkologów i radiologów z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku.

Autorami Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii) są polscy archeolodzy i bioarcheolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on realizowany w ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, z depozytu którego pochodzi większość mumii. Więcej dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Monika Dolińska (egiptolog, kustosz kolekcji egipskiej w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie), Kamila Braulińska (Instytut Archeologii UW), dr n. med. Andrzej Radkowski (kierownik Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Otwocku)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 23.13

pg/tj