Jedynka

Fale w roli głównej

15.07.2010 20:09
Fala, to po kole najważniejszy wynalazek - twierdzi reżyser interaktywnego spektaklu Paweł Passini.
Posłuchaj
10'29
więcej

Na pytania, czym jest zjawisko fali i w jaki sposób wpływa ono na naszą rzeczywistość, próbowali opowiadzieć reżyser sztuki "Fala za Falą"-  Paweł Passinii i fizyk z Centrum Nauki Kopernik - Paweł Wójcik.

W spektaklu „Fala za Falą” reżyser odwołuje się do historii wynalezienia radia przez Guglielmo Marconiego. Dlaczego fala? Zdaniem Passiniego fala jest połączeniem marzeń i wynalazków. - Dzięki falom możemy mieć kogoś tak blisko przy uchu, a on jednocześnie może być setki tysięcy kilometrów stąd. Fale radiowe są wynalazkiem, który zmienił świat - stwierdza.

Według Pawła Wójcika z Centrum Nauki Kopernik z punktu widzenia fizyki wszystko może być falą. Fala, to nie jest niewidzialne, nieodczuwalne zjawisko. Falę można poczuć, zobaczyć, można jej dotknąć.

Wiecej na temat zjawiska fali  jej fizycznych i emocjonalnych wcieleniach dowiesz się sluchając audycji "Letni Wieczór.

(mb)

Zobacz więcej na temat: Centrum Nauki Kopernik nauka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Naukowy Wieczór z Jedynką: Informatyka/fizyka

Zaprasza Dorota Truszczak.
Posłuchaj
40'31 Informatyka / Fizyka
więcej

Naukowy wieczór z Jedynką poświęcony jest dwu zagadnieniom. W pierwszej części audycji usłyszymy o nagrodzie im. Witolda Lipskiego dla młodych informatyków. Na ten temat Dorota Truszczak rozmawia z prof. Janem Madeyem, dr Dariuszem Dereniowskim i dr Markiem Klonowskim. W drugiej części spotkanie z prof. Adamem Pyrą, polskim fizykiem pracującym w Laboratorium Fermiego k. Chicago.

Zobacz więcej na temat: Chicago

Czytaj także

"Fizyka się liczy"

Znamy zwycięzców katowickiego konkursu.

Trzech zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu "Fizyka się liczy" wyjedzie w czerwcu do ośrodka badań jądrowych pod Genewą - CERN.

W rozstrzygnętym w Katowicach konkursie uczestniczyło pół tysiąca młodych ludzi, dwudziestu pięciu przeszło do finału.

Zmagania młodzieży odbywały się w dwóch etapach. Dzisiejszy finał i jego część doświadczalna sprawiła niektórym młodym miłośnikom nauk ścisłych nie lada problem.

Z zadaniem poradził sobie bez problemu Michał Rawlik z Gliwic, który z nadzieją czeka na czerwcowy wyjazd do CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii.
Zwycięzcami konkursu zostali także Arkadiusz Gremza z Katowic i Mateusz Jończyk z Raciborza. Oni także w czerwcu zwiedzą podgenewski Ośrodek Badań Jądrowych. Organizatorem zmagań z fizyki byli pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.

PR Katowice

Czytaj także

Fizyka w sieci dla każdego

Materiał Polskiego Radia Euro.
Posłuchaj
03'20 Fizyka w sieci dla każdego
więcej

Lekcje są nudne, bo bez doświadczeń, poza tym jest za mało czasu, żeby wszystko wyjaśnić...Niewątpliwie zainteresowani fizyką w szkołach mają na co narzekać. Co więcej fizycy mówią, że lekcje fizyki są katastrofą, a sama dyscyplina traktowana jest jak „brzydkie kaczątko”.

O problemach fizyków z profesorami Stanisławem Wróblem i Wojciechem Gawlikiem rozmawiał reporter Polskiego Radia Euro Paweł Pawlica. Przy okazji znalazł rozwiązanie problemu i absolutnie nie jest to kolejna reforma edukacyjna - na lekcje fizyki w internecie każdy może chodzić zupełnie za darmo. Wystarczy wpisać adres strony: platforma.edu.pl i się zalogować.

Zobacz więcej na temat: edukacja internet Polska

Czytaj także

Niezwykle wysokie energie w Zderzaczu. Nowy rekord

W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy dokonali zderzeń cząstek o rekordowo wysokich energiach. Europejscy fizycy mówią o historycznym sukcesie.

Do kolizji doszło w 27-kilometrowym podziemnym, kolistym tunelu na granicy francusko-szwajcarskiej. Rozpędzone niemal do prędkości światła wiązki protonów miały energię po trzy i pół teraelektronowolta każda.

Nigdy dotąd w historii nauki nie osiągnięto takich wartości. Zgromadzeni wokół Zderzacza eksperci nie posiadali się z radości; zderzenia oznaczają bowiem, że budowane od ponad 25 lat urządzenie działa jak należy. Dzięki kolizjom cząstek o wysokich energiach naukowcy chcą zbadać wczesną historię wszechświata oraz zgłębić tajemnice materii, w tym tzw ciemnej materii. Za kilka lat energię w Zderzaczu będzie można zwiększyć dwukrotnie, co zdaniem analityków otworzy zupełnie nowy rozdział w historii fizyki.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: IAR nauka