Jedynka

Okularnicy! Życie bez "drugich oczu" jest możliwe

04.10.2011 10:30
Nowoczesne metody leczenia wad wzroku pozwalają je zlikwidować w ciągu kilku chwil.
Posłuchaj
22'32 Okularnicy! Życie bez "drugich oczu" jest możliwe
więcej

Jak dzięki technice można poprawić wzrok i zapomnieć o okularach? Z badań statystycznych i epidemiologicznych wynika, że co czwarta osoba używająca okularów bądź szkieł kontaktowych skarży się na brak komfortu związanego z ich stosowaniem. Aż 85 proc. Polaków również nie wie, co to jest prezbiopia, chociaż stosując metodę IntraCOR z użyciem nowej generacji lasera można tę wadę usunąć w 15 sekund.

O narzędziach technicznych, w jakie są obecnie wyposażeni okuliści do leczenia m.in. astygmatyzmu, nadwzroczności, krótkowzroczności i prezbiopii (starczowzroczności), opowiada okulista dr Anita Łagocka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Rozmawiał Artur Wolski.

Zobacz więcej na temat: nauka Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Chip w siatkówce przywraca wzrok

Pionierska technika implantu chipa w siatkówce oka umożliwiła trzem niewidomym rozpoznawać kształty i przedmioty.

Niewidomi ujrzeli swiat po raz pierwszy od czasu utraty wzroku - donosi Press Association. Operację przeprowadzono w Reutlingen w Niemczech.

W badaniach polegających na implantowaniu chipu w siatkówce oka brało udział 11 mężczyzn. Wszyscy mieli wrodzoną genetyczną chorobę zwyrodnienia barwnikowego siatkówki (retinitis pigmentosa) tzw. RP, lub stracili wzrok na skutek zapalenia naczyniówki i siatkówki (choroidoretinitis).

Początkowo implant chipu w siatkówce nie poprawił żadnemu z nich zdolności widzenia. Dopiero po umieszczeniu implantu głębiej, z tyłu siatkówki, trzech odzyskało umiejętność rozpoznawania przedmiotów i kształtów, zwłaszcza jasnych.

Jeden z pacjentów odczytał swoje imię ułożone z dużej wielkości liter i zorientował się, że zostało napisane błędnie, rozpoznał także cyferblat zegara, poszczególne sztućce i mógł poruszać się po pokoju oraz rozmawiać ze znajdującymi się w nim ludźmi. Mężczyźni w wieku 40, 44 i 38 lat, przed wszczepieniem im chipu w siatkówce, posiadali jedynie ograniczoną zdolność rozpoznawania jasnego światła, ale nie widzieli przedmiotów ani kształtów.

Chip przetwarza światło, które wchodzi do oka, w elektryczne impulsy, które są kierowane do nerwu wzrokowego położonego za okiem. Chip jest zasilany zewnętrznie baterią połączoną przewodem wystającym ze skóry za uchem. Obecnie ekipa naukowców testuje urządzenie, które w całości jest pod skórą i zasilane jest z urządzenia przymocowanego za uchem.

RP jest nieuleczalną chorobą, stopniowo niszczącą wrażliwą na światło siatkówkę w tylnej części oka, powodując ślepotę. Pierwsze objawy dają o sobie znać w dzieciństwie. Badania wywołały duże poruszenie w brytyjskim świecie medycznym. - Jest to obiecująca, pionierska technologia, ale jej pomyślny wynik nie oznacza przywrócenia normalnej możliwości widzenia. Pacjenci po zamieszczeniu implantu siatkówki widzą kreski, linie i przebłyski, które uczą się interpretować. Niemniej niewidomi zyskują większą samodzielność i jest to niewątpliwy postęp - powiedział agencji David Head z organizacji charytatywnej „Fighting Blindness”. - Jesteśmy wciąż na wczesnym etapie prac, ale nie mam wątpliwości, że z czasem technika zostanie udoskonalona - dodał.

(pap/ew)

Zobacz więcej na temat: Niemcy Siatkówka

Czytaj także

Wielki postęp - zabiegi okulistyczne w technice 3D

W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. - To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
Posłuchaj
00'32 Zabiegi okulistyczne w technice 3D - relacja Adrianny Bąkowskiej z Lizbony
więcej

Nowatorską technikę wykorzystano w Centrum Chirurgii w Coimbrze. Pierwsze trójwymiarowe zabiegi w jakości HD przeprowadzono jeszcze w grudniu, ale dopiero teraz okuliści mogli ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że operacje się udały.

- To był bezapelacyjnie sukces - mówią lekarze z kliniki w Coimbrze. I podkreślają, że użycie techniki 3D w okulistyce to ogromna szansa dla chorych oraz milowy krok naprzód dla medycyny. Wcześniej wizualizację trójwymiarową wykorzystywano między innymi przy operacjach kręgosłupa.

IAR, sm

Zobacz więcej na temat: IAR Portugalia zdrowie

Czytaj także

To odkrycie to wielka szansa dla niewidomych

Japońscy naukowcy poinformowali o wyhodowaniu części oka w warunkach laboratoryjnych. To przełom w medycynie.
Posłuchaj
02'02 Przełomowe odkrycie
więcej

Japońscy badacze posłużyli się komórkami macierzystymi. Pobudzili je do przekształcania się w komórki siatkówki: części oka odpowiadającej za odbiór bodźców wzrokowych.

To,  zdaniem komentatora, Robina Alley’a z londyńskiego uniwersytetu UCL, jest dokonaniem wyjątkowym. - To jest złożona tkanka ze skomplikowaną strukturą. Siatkówka oka ssaków ma wiele warstw. Niektóre są zrobione z komórek nerwowych, inne nie, więc to jest wybitne osiągnięcie - mówi.

Do tej pory komórki macierzyste uważano za potencjalne źródło odtwarzania tkanek zrobionych tylko z jednego rodzaju komórek: wątroby, mięśni czy serca. Teraz rozpoczną się badania nad tworzeniem bardziej złożonych struktur. Japońscy naukowcy mają nadzieję, że ich osiągnięcie pomoże przywrócić wzrok wielu ludziom przez wyhodowanie i przeszczep zastępczej siatkówki. Wyhodowanie całego oka jest jednak jeszcze kwestią dalekiej przyszłości.

Do eksperymentu wykorzystano komórki macierzyste pochodzące z mysich embrionów. Prace z tego rodzaju komórkami nie wzbudzają większych kontrowersji etycznych. Autorem badań jest Yoshiki Sasai z Centrum Biologii Rozwojowej RIKEN w Kobe.

(ag)

Aby wysłuchać relacji Rafała Motriuka, wystarczy wybrać "Przełomowe odkrycie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Magazyn "Z kraju i ze świata" jest nadawany w dni powszednie po godz. 12:05.