Jedynka

Szykuje się przełom w wykrywaniu chorób

20.01.2012 09:31
Wiele groźnych schorzeń, takich jak astma, cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka, a nawet rak płuc będzie można zdiagnozować już w bardzo wczesnej fazie za pomocą analizy wydychanego powietrza.
Audio
  • 22'56
    Szykuje się przełom w wykrywaniu chorób
Szykuje się przełom w wykrywaniu chorób

Będzie to mozliwe dzieki laserom kaskadowym, opracowanym przez polskich naukowców z Instytutu Technologii Elektronowej. Mają one rekordową moc: trzykrotnie większą niż stosowane do tej pory urządzenia. Pracują w podczerwieni, średniej i dalekiej, czyli promieniowaniu trochę dłuższym od światła widzialnego. Ze względu na tę częstotliwość lasery te mogą być używane do analizy gazów i wykrywania w nich cząsteczek.

– Lasery kaskadowe mogą być podstawą do budowy złożonych technologicznie urządzeń służących do diagnostyki medycznej, ochrony środowiska, badań naukowych i do celów militarnych – wyjaśnia prof. Zbigniew Bielecki. Dzięki nim jest możliwe wykrycie jednej cząsteczki danego związku w miliardzie innych. Czyli np. można wykrywać obecność materiałów wybuchowych.

Lasery kaskadowe nie potrzebują struktury diodowej, aby generować światło. Promieniowanie generowane jest w nich w wyniku przejść elektronów między poziomami w studiach potencjału. Brzmi tajemniczo? Profesor Maciej Bugajski objaśnia, o co chodzi. Mała porcja promieniowania uzyskana na początku procesu jest potem kaskadowo wzmacniana poprzez powielanie fotonów. Stąd nazwa.

O naukowym sukcesie i zastosowaniach laserów kaskadowych w urządzeniach do detekcji zanieczyszczeń gazowych (w WAT są prowadzone prace dotyczące wysokoczułych sensorów niebezpiecznych związków chemicznych) opowiadają prof. Maciej Bugajski, szef Centrum Nanofotoniki i prof. Zbigniew Bielecki z Instytutu Optoelektroniki WAT.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń