Jedynka

Dlaczego wieża w Pizie jest krzywa?

03.08.2012 10:00
Słynną dzwonnicę odwiedza rocznie około 10 milionów turystów. Jej fenomen polega na tym, że odchyla się od pionu. Jednak to nie jedyna taka budowla na świecie.
Krzywa Wieża w Pizie
Krzywa Wieża w PizieFoto: Wikipedia
Posłuchaj
30'04 "Wieczór naukowy"
więcej

Kiedyś wieża w Pizie, teraz rzymskie Koloseum odchyla się od pionu. Wstępne ekspertyzy wykazują pęknięcia warstw gruntowych i to na dużych głębokościach.

Mało stabilne podłoże osiada nierównomiernie, co skutkuje przekrzywianiem się budowli, często o wartości bezcennej.  

Podobne problemy mamy i w Polsce. Okazuje się, że przekrzywienia mają miejsce na wielu trasach szybkiego ruchu i mostach.

Zaproszeni do studia inżynierowie od mechaniki gruntu tłumaczyli  między innymi, jak robi się rentgen "choremu obiektowi” razem z podłożem na którym stoi. Opowiadali również o możliwościach ratowania zagrożonych obiektów.

Gośćmi "Wieczoru naukowego" byli: prof. Leszek Rafalski, inż. mechaniki gruntu i Włodzimierz Walerych, inż. budownictwa lądowego.

Rozmawiał Artur Wolski.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

525 lat Kaplicy Sykstyńskiej

"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek"

"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek" tak swoje wrażenia "ze spotkania" ze znaną na całym świecie papieską kaplicą w Pałacu Watykańskim relacjonował Goethe. Do dnia dzisiejszego miejsce spotkań kolegium kardynalskiego i wyborów papieży, zachwyca w podobny sposób.

Kaplica Sykstyńska budowana była w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV. Otwarto ją 525 lat temu. Jest to prostokątne pomieszczenie o długości 40,93 m, szerokości 13,41 i wysokości 20,70 m. Całość przykrywa sklepienie kolebkowe z lunetami. Wewnątrz ściany i sufit Kaplicy zdobią freski. Najstarsze wykonane zostały przez artystów z Toskanii i Umbrii. Określane są często nazwą Stara Sykstyna, dla odróżnienia od fresków zdobiących sufit - namalowanych przez Michała Anioła – nazywanych Nową Sykstyną.
Sam artysta w taki sposób relacjonował swoją pracę: „Jako że maluję cały powykręcany, dorobiłem się wola... Muszę zadzierać głowę, boli mnie kark, w plecy jakbym miał wbity orli pazur... Podczas gdy ociekająca z pędzla farba przepiękną mozaiką pokrywa moją twarz" .
Od początku kaplica była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne.

POSŁUCHAJ W audycji z cyklu „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Programie 2 Polskiego Radia gośćmi Hanny Marii Gizy były prof. Iwona Szmelter i Grażyna Bastek. (46,88 MB)

(mz)

Czytaj także

Prezydent poza Kreml dla ratowania zabytków Moskwy

19.08.2010 20:57
Nowa dyrektor moskiewskiego Muzeum Architektury Irina Krobjina przedstawiła szereg pomysłów na ratowanie zabytków architektury w Moskwie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Jednym z nich jest przesiedlenie prezydenta Rosji i jego współpracowników z Kremla w kierunku Szeremietiewa.

Rosyjskie media relacjonują w czwartek wywiad nowej szefowej Muzeum dla dziennika "Moskowskij Komsomolec".

Krobjina, która sama jest architektem i historykiem, uważa, że w celu zachowania historycznego i kulturowego oblicza Moskwy niezbędne są radykalne posunięcia. Niektórzy architekci przebąkują nawet o przeniesieniu gdzie indziej stolicy i dyrektorka moskiewskiego muzeum w pełni się z nimi zgadza - piszą media.

Na dziś Krobjina ma natomiast takie propozycje: nałożyć moratorium na rozbiórkę historycznej zabudowy w granicach Pierścienia Sadowego (Sadowoje Kolco - rodzaj obwodnicy w śródmieściu, w XVI wieku stanowiło granicę miasta). Ograniczyć ruch w centrum miasta wprowadzając - na wzór Londynu - płatny przejazd.

Następnie - co byłoby zdaniem dyrektorki moskiewskiego muzeum ideałem - przeprowadzka bliżej Szeremietiewa gospodarzy Kremla, w ślad za którymi, jak mówi, "pociągnęłaby administracja i wszystkie organizacje, duszą i ciałem ciążące ku najwyższym władzom".

Historyczne miasto Moskwa powinno pełnić funkcje kulturalne, socjalne i turystyczne na najwyższym poziomie - uważa szefowa Muzeum Architektury, która uważa, iż jedynie zdecydowane działania pozwolą pozostać stolicy Rosji zjawiskiem niepowtarzalnym.

sm

Czytaj także

Skarby w drewnie ukryte

Leksykon ma pokazać w jakim stanie jest drewniana architektura sakralna na Podkarpaciu.

218 zachowanych obiektów sakralnych z terenu województwa podkarpackiego znajdzie się w dwutomowym "Leksykonie drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu". Pierwszy tom ukaże się już w marcu, a drugi - w czerwcu.

Publikacja przygotowywana jest w ramach polsko-norweskiego projektu promocji dziedzictwa kulturowego "Skarby w drewnie ukryte", realizowanego przez Stowarzyszenie Pro Carpathia z Rzeszowa. Jest to jedyny tego typu projekt w Polsce. Wydawnictwo ukaże się on w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

- Zebraliśmy dane i materiały ilustracyjne do 218 istniejących obiektów sakralnych z obszaru Podkarpacia. Dzieląc to mniej więcej równo na dwie części zakładamy, że w pierwszym tomie znajdą się cerkwie i kościoły w miejscowościach od litery B do Ł, a w kolejnym tomie - od M do Ż - mówi redaktor publikacji, Krzysztof Zieliński.

Leksykon będzie bogato ilustrowany fotografiami prezentowanych obiektów. Będą to zdjęcia zarówno archiwalne, jak i współczesne, pochodzące z prywatnych zbiorów zespołu redakcyjnego, czytelników dwumiesięcznika "Skarby Podkarpackie", wydawanego przez stowarzyszenie oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Do przygotowania publikacji konieczne było przejrzenie dziesiątek książek, stron internetowych poszczególnych parafii, weryfikowanie poszczególnych danych oraz zgromadzenie ponad tysiąc zdjęć. Zadaniem leksykonu ma być przede wszystkim pokazanie, w jakim stanie jest drewniana architektura sakralna w regionie. W publikacji znajdą się obiekty zarówno w dobrym stanie, odnowione, jak i budowle zrujnowane, ale jeszcze wciąż istniejące.

Obiekty, które z przyczyn losowych - zniszczeń wojennych, pożaru lub ludzkiego zaniedbania - już nie istnieją, zostaną przypomniane w aneksie dołączonym do drugiego tomu wydawnictwa. Redaktor leksykonu zwraca się z prośbą do posiadaczy zdjęć cerkwi i kościołów, których już nie ma, o ich bezpłatne udostępnienie.

 - Chcielibyśmy pokazać olbrzymią skalę zniszczeń, bo sądzimy, że przepadło co najmniej 350-400 obiektów. Chcemy je w tym naszym dziele policzyć - wyjaśnił Zieliński.


Stowarzyszenie Pro Carpathia planuje wydanie także "Białej Księgi Dziedzictwa Historycznego" i "Zielonej Księgi Dziedzictwa Historycznego". Pierwsza z nich ukaże się także już w marcu br. i zawierać będzie dane potrzebne do przygotowania wytycznych konserwatorskich, niezbędnych do renowacji zabytków. W drugiej, opublikowanej na zakończenie projektu, zostaną zaprezentowane modelowe rozwiązania konserwatorskie w wybranych obiektach.

(pd)

Czytaj także

Nowe technologie w służbie zabytków

04.01.2012 20:00
W "Poranku" sprawdzimy, do czego się przydają się nowoczesne technologie w ochronie zabytków.
Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w WarszawieFoto: Szater/Wiki. Lic. CC-SA 3.0/GNU.
Posłuchaj
08'45 Nowe technologie w służbie zabytków
więcej

Wirtualna wystawa zbiorów na czas remontu? Tak działa Karkowskie Muzeum Czartoryskich. Zwiedzający mogą poznać eksponaty w internecie. Do cyfrowego świata przenieść można nie tylko małe obiekty, czy malarstwo.

Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotowuje trójwymiarowe skany zabytkowej architektury. Teraz przedmiotem badań będzie kościół Świętej Anny w Warszawie.

Jak podkreśla gość audycji, Bartosz Skaldawski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, decyzję o wykonaniu szczegółowych badań stołecznej świątyni podjął stołeczny konserwator zabytków.

- Zagrożona jest stabilność budynku. Tunel trasy WZ wybudowany w najbliższej okolicy powoduje osuwanie się skarpy, na której osadzony jest kościół - wyjaśnia ekspert. Ruch skarpy stopniowo przyczynia się do powstawania pęknięć w ścianach budowli. Obraz 3D wraz z precyzyjną geolokalizacją umożliwi identyfikację wszystkich pęknięć murów, a tym samym pozwoli na zaplanowanie koniecznych prac konserwatorskich.

Dotychczas zeskanowano:

- Kościół w Lipnicy Murowanej;
- zamek i mury w Człuchowie;
- kościół w Żarnowie;
- zamek w Dobrej Nowogrodzkiej;
- zbór Nowe Wymyśle;
- dom w Bogatyni;
- spichlerz w Górznie;

oraz stołeczne zabytki:
- Wilanów - mur oporowy;
- wiadukt Stanisława Markiewicza;
- Ermitaż w Łazienkach królewskich.

Jak działa trójwymiarowe skanowanie architektury? Szczegóły w "Poranku". Zapraszamy do słuchania dźwięku audycji!