Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń

Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.06.2013
Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń
foto: Glow Images/East News

Choroby reumatyczne i ból stawów pojawiają się z wiekiem. Możemy jednak skutecznie go niwelować i podnieść jakość naszego życia. Ważna jest aktywność fizyczna.

Nie ma choroby, która nazywa się reumatyzm. Są choroby reumatyczne. Jest ich około dwustu. Ból jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn może być mnóstwo. - Najczęściej starsi ludzie cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej. To główna przyczyna bólu stawów - powiedział prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii.
To, że stawy zużywają się jest procesem naturalnym, ale tylko do pewnego stopnia. - Może to mieć związek z odziedziczoną chorobą, możemy urodzić się z wadą stawu, która narasta, możemy też źle korzystać z naszego aparatu ruchu przeciążając go - wylicza prof. Głuszko. Jak podkreśla, z wiekiem "zbieramy za to", a na nieszczęście zmiany są nieodwracalne.

Do osób powyżej 55 roku życia, które mają problemy ze stawami skierowana jest kampania "Rozruszaj stawy". Jest ona bezpłatna i składa się z dwóch elementów: działania przeciwbólowego i aktywności fizycznej. Specjalnie na jej rzecz opracowano 12 ćwiczeń dla seniorów. Można je pobrać ze strony rozruszajstawy.pl. Trzeba je jednak wykonywać systematycznie. - Ćwiczenia dotyczą przede wszystkim stawów biodrowych, kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. To ćwiczenia wzmacniające, które wzmacniają też odpowiednie zespoły mięśniowe - powiedziała Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmiecka prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Ćwiczenia z programu "Rozruszaj stawy" mogą być wykonywane przez większość osób. Mogą pomóc, ale trzeba wiedzieć z jakimi dolegliwościami mamy do czynienia. Potrzebne są też badania fizjoterapeutyczne, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy problem dotyczy stawów. - Lekarz nie poprowadzi ćwiczeń. Jest po to, by rozpoznać chorobę i wytłumaczyć istotę problemu - powiedział prof. Głuszko. Z pomocą przychodzi kinezoterapia. To dziedzina, która zajmuje się leczeniem ruchem. W połączeniu z farmakoterapią daje kompleksowe działanie w chorobach stawów.

Niestety często też popełniamy błędy, które przyczyniają się do choroby stawów np. ciężka praca fizyczna, lub wyjście na siłownię, po długim czasie spędzonym za biurkiem. A stawy trzeba rozruszać stopniowo. Wzmocnić mięśnie, które z wiekiem stają się słabsze.

Z prof. Piotrem Głuszko z Instytutu Reumatologii oraz Grażyną Brzuszkiewicz-Kuźmiecką z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii rozmawiała Iwona Schymalla.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

09:00 - 13:00LATO Z RADIEMSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
serwis specjalny o I wojnie światowej

Polecamy:

Manchester, czyli brit pop w polskim wydaniu

Manchester, czyli brit pop w polskim wydaniu

Do czego muzykom potrzebne są płyty z własną twórczością? Jakie czynniki decydują o tym, że zespół zasługuje na miano "topowego"? Muzycy Manchesteru z humorem przekonują, że ściganie się nie jest sednem ich pracy.

Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

- Jeszcze 10 lat temu nie zajmowałem się fotografią. Podróżowałem i podziwiałem piękno przyrody. Przez przypadek znalazłem się nad rozlewiskiem w ujściu Warty, gdzie odbywał się przepiękny spektakl związany z migracją kilkudziesięciu tysięcy gęsi. Dostrzegłem w tym potencjał estetyczny - powiedział w Jedynce Piotr Chara, który pasjonuje się fotografowaniem ptaków.