Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń

Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.06.2013
Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń
foto: Glow Images/East News

Choroby reumatyczne i ból stawów pojawiają się z wiekiem. Możemy jednak skutecznie go niwelować i podnieść jakość naszego życia. Ważna jest aktywność fizyczna.

Nie ma choroby, która nazywa się reumatyzm. Są choroby reumatyczne. Jest ich około dwustu. Ból jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn może być mnóstwo. - Najczęściej starsi ludzie cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej. To główna przyczyna bólu stawów - powiedział prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii.
To, że stawy zużywają się jest procesem naturalnym, ale tylko do pewnego stopnia. - Może to mieć związek z odziedziczoną chorobą, możemy urodzić się z wadą stawu, która narasta, możemy też źle korzystać z naszego aparatu ruchu przeciążając go - wylicza prof. Głuszko. Jak podkreśla, z wiekiem "zbieramy za to", a na nieszczęście zmiany są nieodwracalne.

Do osób powyżej 55 roku życia, które mają problemy ze stawami skierowana jest kampania "Rozruszaj stawy". Jest ona bezpłatna i składa się z dwóch elementów: działania przeciwbólowego i aktywności fizycznej. Specjalnie na jej rzecz opracowano 12 ćwiczeń dla seniorów. Można je pobrać ze strony rozruszajstawy.pl. Trzeba je jednak wykonywać systematycznie. - Ćwiczenia dotyczą przede wszystkim stawów biodrowych, kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. To ćwiczenia wzmacniające, które wzmacniają też odpowiednie zespoły mięśniowe - powiedziała Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmiecka prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Ćwiczenia z programu "Rozruszaj stawy" mogą być wykonywane przez większość osób. Mogą pomóc, ale trzeba wiedzieć z jakimi dolegliwościami mamy do czynienia. Potrzebne są też badania fizjoterapeutyczne, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy problem dotyczy stawów. - Lekarz nie poprowadzi ćwiczeń. Jest po to, by rozpoznać chorobę i wytłumaczyć istotę problemu - powiedział prof. Głuszko. Z pomocą przychodzi kinezoterapia. To dziedzina, która zajmuje się leczeniem ruchem. W połączeniu z farmakoterapią daje kompleksowe działanie w chorobach stawów.

Niestety często też popełniamy błędy, które przyczyniają się do choroby stawów np. ciężka praca fizyczna, lub wyjście na siłownię, po długim czasie spędzonym za biurkiem. A stawy trzeba rozruszać stopniowo. Wzmocnić mięśnie, które z wiekiem stają się słabsze.

Z prof. Piotrem Głuszko z Instytutu Reumatologii oraz Grażyną Brzuszkiewicz-Kuźmiecką z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii rozmawiała Iwona Schymalla.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

19:00 - 23:59WIECZORNE ROZMAITOŚCISłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: MAGAZYN BARDZO FILMOWY

Polecamy:

Małgorzata Szumska w poszukiwaniu siebie. O Syberii i miłości

Małgorzata Szumska w poszukiwaniu siebie. O Syberii i miłości

- Od dzieciaka wiedziałam, że tam pojadę. Zapytałam babcię, co ona na to, a ona bez większego stresu powiedziała: jedź, mi się nic nie stało podczas wojny, to tobie w XXI wieku też nic nie będzie” - mówiła w Jedynce Małgorzata Szumska autorka książki "Zielona sukienka - przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii".

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.

Prawda i mity o łuszczycy. To nie jest trąd

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.

Reżyserka filmu Joanna: najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

Reżyserka filmu "Joanna": najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

- Nie chciałam zbędnych słów, które byłyby jedynie częścią informacyjną. Gdy widziałam na twarzy Joanny reakcję na to, co mówi jej lekarz, to nie potrzebowałam już tego słyszeć - mówiła w Jedynce Aneta Kopacz, reżyserka filmu dokumentalnego o Joannie Sałydze, autorce znanego bloga "Chustka", u której zdiagnozowano raka.