Jedynka

Cukrzyca zjada Polaków. Nie wszyscy o tym wiedzą

14.10.2013
Cukrzyca zjada Polaków. Nie wszyscy o tym wiedzą
Foto: Glow Images/East News
W Polsce na cukrzycę choruje już blisko 3 mln osób, a ponad 1 mln nie wie o swojej chorobie. Każdego roku leczenie cukrzycy i jej powikłań stanowi dla budżetu państwa obciążenie rzędu 6 miliardów zł.
Posłuchaj
37'36 Prof. Paweł Piątkiewicz i prof. Grzegorz Dzida o cukrzycy (Debata medyczna/Jedynka)

Prof. Paweł Piątkiewicz z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczył w radiowej Jedynce, że cukrzyca to grupa chorób metabolicznych prowadzących do upośledzenia produkcji insuliny lub jej działania w organizmie.

- Efektem tego jest zaburzenie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu co prowadzi do jej gromadzenia się we krwi. Taki stan określany jest jako przewlekła hiperglikemia. Jej konsekwencją są zmiany w naczyniach krwionośnych, powikłania mikro oraz makronaczyniowe. Jeśli spojrzymy na podstawowe typy cukrzycy, to możemy dokonać podziału na typ 1 i 2 - mówił ekspert.

Prof. Grzegorz Dzida z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił, że cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną i jej epidemia wynika ze zmian w naszym stylu życia.

- Po pierwsze chodzi o naszą zmniejszoną aktywność fizyczną. Po drugie, z nadmiaru energii. W  naszym organizmie często jest nierównowaga pomiędzy nieużytkowaniem kalorii a przyjmowaniem ich. Epidemia cukrzycy jest konsekwencją epidemii nadwagi i otyłości - mówił ekspert.

Gość Jedynki dodał, że ostre objawy cukrzycy typu 2 zdarzają się w tej chwili bardzo rzadko.

Paweł Piątkiewicz zwrócił uwagę również na fakt olbrzymich kosztów leczenia cukrzycy. Każdego roku leczenie tej choroby i jej powikłań stanowi dla budżetu państwa obciążenie rzędu 6 miliardów zł.

- Można zmniejszyć te koszty wprowadzając nowoczesne standardy opieki diabetologicznej. Poza tym ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i trafna diagnoza - podkreślił prof. Dzida.

Debatę medyczną prowadziła Iwona Schymalla.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dietą w cukrzycę. "Po dwóch miesiącach widać bardzo wyraźne efekty"

03.06.2013
Dietą w cukrzycę. Po dwóch miesiącach widać bardzo wyraźne efekty
Foto: Glow Images/ East News
– Nie da się oszukać organizmu. Jeżeli pozwalamy sobie skubnąć jakieś zakazane rzeczy, to zaczynamy zaburzać procesy w naszym organizmie i widać to od razu w wynikach badań – mówi dr Grażyna Pająk, biolog i dietetyk.
Posłuchaj
94'32 Cukrzyca i otyłość – można zwalczyć je samemu (Dobronocka/Trójka)

Cukrzyca to choroba numer 1 naszych czasów. Często łączy się z otyłością i w tym zestawie jest przyczyną chorób serca, różnych stanów zapalnych, w tym Hashimoto, otępienia czy raka. Okazuje się jednak, że niemal całkowicie wywołana jest przez czynniki środowiskowe i styl życia.

Wspomniane przyczyny cukrzycy pozwalają stwierdzić, że niemal w 100% można jej zapobiegać i ją leczyć - twierdzi dr Mark Hyman,  konsultant do spraw zdrowia Białego Domu, który w książce "Koniec z cukrzycą i otyłością" przedstawił punkt po punkcie, jak to zrobić. To instrukcja obsługi człowieka XXI wieku, który chce odzyskać zdrowie raz na zawsze.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dr Grażyną Pająk, biolog i dietetyk zaznacza, że każdy powinien wyeliminować z diety cukry, syrop fruktozowy, gluten oraz kwasy tłuszczowe trans. Z kolei większość z nas przyjmuje za mało tłuszczów właściwych, które znajdują się na przykład w maśle.
Jeżeli zdecydujemy się na przejście na dietę bezglutenową powinniśmy odstawić wszelkie odmiany pszenicy, kaszę manną, kuskus, orkisz, ale również na pewien okres czasu żyto i jęczmień, a także owies.
Gościem audycji była także Joanna Figlewska, tłumaczka książki "Koniec z cukrzycą i otyłością”.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: cukrzyca otyłość zdrowie

Czytaj także

Lekarze biją na alarm! Cukrzyca zjada Polaków

04.09.2013
Lekarze biją na alarm Cukrzyca zjada Polaków
Foto: Glow Images/East News
Na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana - wynika z najnowszej edycji raportu "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce".

W pierwszej edycji raportu z 2010 r. liczbę chorych na cukrzycę oszacowano na 2,6 mln, a liczbę osób niezdiagnozowanych na 750 tys. Większość tych chorych, bo ok. 90 proc., stanowią osoby z cukrzycą typu 2, która rozwija się najczęściej w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością. Wśród pozostałych 10 proc. najwięcej jest chorych na cukrzycę typu 1, tj. autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież. - Wzrost liczby chorych na cukrzycę w Polsce wyprzedza wcześniejsze prognozy, które były bardziej zachowawcze - powiedział prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, które objęło honorowy patronat nad raportem.

Według specjalisty może za to odpowiadać kilka czynników. - Po pierwsze, obserwujemy coraz więcej zachorowań na cukrzycę typu 2 i to wśród coraz młodszych osób. Ma to związek z rozpowszechnieniem otyłości, siedzącego stylu życia i zbyt kalorycznej diety - powiedział diabetolog. Po drugie, ze względu na postęp medycyny chorzy z cukrzycą żyją coraz dłużej. A po trzecie, ponieważ od kilku lat lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymują w Polsce dodatkowe wynagrodzenie za leczenie pacjentów z cukrzycą zaczęli ich aktywnie poszukiwać i diagnozować. - W niektórych placówkach POZ wykrywalność cukrzycy wzrosła nawet dwukrotnie - zauważył prof. Czupryniak.

Jak przypominają autorzy najnowszego raportu, zgodnie z rankingiem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) Polska zajmuje w Europie wysokie czwarte miejsce pod względem częstości występowania cukrzycy - za Rosją, Portugalią i Cyprem.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj

Zobacz więcej na temat: cukrzyca medycyna zdrowie

Czytaj także

Cukrzyca – podstępna choroba

09.09.2013
Sprawdzanie poziomu cukru we krwi
Sprawdzanie poziomu cukru we krwiFoto: Glow Images/East News
W Polsce na cukrzycę cierpi około 3 milionów osób, spośród nich nawet milion nie wie jeszcze o swojej chorobie.
Posłuchaj
03'05 Cukrzyca – podstępna choroba
03'26 Aktualności rolnicze
04'02 Kontrole upraw kukurydzy
03'46 Gęś biała kołudzka
03'33 Bank spółdzielczy
03'58 Przyszłość europejskiego nadzoru bankowego
02'44 Aktualności ekonomiczne

- Cukrzyca – podstępna choroba

W audycji ponadto:    

- Aktualności rolnicze.
- Kontrole upraw kukurydzy pod kątem GMO.
- Gęś biała kołudzka – hitem eksportowym.
- Bank spółdzielczy dla lokalnej ludności.
- Przyszłość europejskiego nadzoru bankowego.
- Aktualności ekonomiczne.

Prowadząca: Justyna Golonko

Zobacz więcej na temat: bank cukrzyca GMO