Powstanie styczniowe: Romuald Traugutt zostaje dyktatorem powstania

Jedynka
Andrzej Gralewski 22.10.2013
Romuald Traugutt
Romuald Traugutt, foto: Wikipedia

Nie trzeba było być zbyt bystrym obserwatorem wydarzeń w 1863 roku, żeby stwierdzić taki niepokojący fakt, że w Polsce toczą się dwie wojny. Pierwsza krwawa z Moskalami. Druga bezkrwawa między Polakami. W tej atmosferze dowództwo powstania obejmuje Romuald Traugutt.

Czerwoni zwalczają białych, biali zwalczają czerwonych. Ta druga wojna choć nie krwawa, też była prowadzona nierzadko w sposób okrutny. Ta wojna trwała przez cały czas i długo nie wiedziano jak rozwiązać ten problem. Szukano więc człowieka, który byłby ponad podziałami, ani biały, ani czerwony, taki bezkolorowy, który by ukrócił powstańcze warcholstwo i bezhołowie. I taki człowiek się znalazł. To Romuald Traugutt.

Romuald Traugutt był oficerem rosyjskim, walczył na Węgrzech i na Krymie. A za swoje niewątpliwe zasługi (był cenionym saperem) mógł przejść wcześniej cywila i to zrobił, zaczął nowe życie jako rolnik w niewielkim majątku w Ostrowie koło Kobrynia. Namówiony przez miejscowych konspiratorów stanął na czele oddziału, stoczył siedem niewielkich bitew. Większość wygrał, ale szans na kontynuowanie walki nie widział. Ponadto w swoim środowisku, wśród obcego, białoruskiego żywiołu był już spalony, groziła mu Syberia więc zjawił się w Warszawie, po drodze przebywał u Orzeszków w Ludwinowie i stanął do dyspozycji Rządu Narodowego, którym kierował "biały" Karol Majewski.

Traugutt wywarł na ministrach pozytywne wrażenie jako wojskowy fachowiec, bo taki był, więc chciano powierzyć mu ważne stanowisko, albo dowódcy dużego oddziału, na przykład na Litwie, albo członka  Rządu Narodowego. Ostatecznie został mianowany generałem i pełnomocnikiem wojskowym na Galicję i na początek wysłano go do Lwowa i Krakowa, a następnie do Wiednia i Paryża. Miał do załatwienia ogromnie dużo spraw zwłaszcza w Galicji. W Paryżu miał się zorientować co w trawie piszczy, czyli czy Francja Napoleona III już całkowicie zapomniała o Polsce, czy tylko częściowo. Słowem czy interwencja zachodnia, na którą Polacy liczyli jest jeszcze realna czy nie.
27 czy 29 września 1863 roku członkowie wydziałów Rządu Narodowego: Rafał Krajewski, Ilnicki, Gałęzowski tudzież Przybylski i Dubiecki przybyli do Karola Majewskiego i zażądali rady, i pomocy. Majewski poradził Traugutta przyzwać zza granicy.
Z kolei szef rządu Franciszek Dobrowolski początkowo chciał powołać do Rządu Narodowego Traugutta na miejsce Chmieleńskiego. Następnie po rozmowie z Trauguttem uznał, że to on właśnie powinien stanąć na czele rządu. Traugutt zaś miał powiedzieć do Józefa Kajetana Janowskiego, że "zgłasza zamiar wzięcia rządu na swoje barki w formie dyrektorialnej". Ale 17 października  1863 roku na posiedzeniu rządu wszystko się rozstrzygnęło. Od tej pory Romuald Traugutt stał się jednoosobowym Rządem Narodowym. Został dyktatorem podobnie jak na początku roku Mierosławski i Langiewicz.

"Kronika powstania styczniowego" w każdy wtorek po godz. 23.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

15:00 - 19:00POPOŁUDNIE Z JEDYNKĄ Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.

Prawda i mity o łuszczycy. To nie jest trąd

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.

Reżyserka filmu Joanna: najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

Reżyserka filmu "Joanna": najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

- Nie chciałam zbędnych słów, które byłyby jedynie częścią informacyjną. Gdy widziałam na twarzy Joanny reakcję na to, co mówi jej lekarz, to nie potrzebowałam już tego słyszeć - mówiła w Jedynce Aneta Kopacz, reżyserka filmu dokumentalnego o Joannie Sałydze, autorce znanego bloga "Chustka", u której zdiagnozowano raka.

Dziarski Dziadek zdradza receptę na długowieczność

"Dziarski Dziadek" zdradza receptę na długowieczność

- Bez diety i aktywności ruchowej organizm z trudnością przebija się przez życie - mówił w radiowej Jedynce 92-letni Antoni Huczyński, który wraz z wnukiem Michałem Skurowskim wydali właśnie książkę "Mój sposób na długowieczność".