Jedynka

Jak odnaleźć się w gąszczu wydarzeń świata kultury?

05.02.2016 01:59
- Wiele osób twierdzi, że nie jest w stanie znaleźć wydarzenia kulturalnego dla siebie. Receptą na ten problem jest portal kultura dostępna - mówi Kazimierz Monkiewicz, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Program Kultura dostępna ma wspierać zadania, służące ułatwieniu dostępu do kultury, skierowane do szerokiego grona odbiorców i sprzyjające integracji społecznej
Program Kultura dostępna ma wspierać zadania, służące ułatwieniu dostępu do kultury, skierowane do szerokiego grona odbiorców i sprzyjające integracji społecznejFoto: Glow Images/ East News
Posłuchaj
09'04 Program i portal kultura dostępna pod lupą (Magazyn sztuk wszelkich/ Jedynka)
więcej

Kultura dostępna to portal Narodowego Centrum Kultury, który ma sprawić, by każdy mógł łatwiej znaleźć wydarzenia kulturalne i wziąć w nich udział. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej i zgodzić na usługi geolokalizacji, by wyświetliły nam się zdarzenia najbliższe w czasie i w odległości.

- Zrobiliśmy badania, z których wynika, że w Polsce średnio co miesiąc jest ok. siedmiu tysięcy wydarzeń kulturalnych, gdzie cena nie przekracza 20 zł. Z tego cztery tysiące to wydarzenia bezpłatne, więc kultura jest dostępna - opowiada Kazimierz Monkiewicz.

W programie mówiliśmy, z jakich powodów warto zaprzyjaźnić się ze stroną kulturadostepna.pl, kto może zamieszczać na tym portalu informacje o wydarzeniach, jak wieloosobowa rodzina może zaoszczędzić na wyjściu do kina oraz dlaczego warto pokazać dziadkom jak korzystać z portalu kulturadostepna.pl. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Magazyn Sztuk Wszelkich

Prowadzi: Anna Stempniak  

Gość: Kazimierz Monkiewicz (wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Sztuka na wysokich obcasach. Kobiety w polskim teatrze

14.10.2015 02:17
- W sztukach teatralnych kobiet fascynujące jest zderzenie radykalnych pytań z cudowną, subtelną, salonową i elegancką formą - mówi w radiowej Jedynce teatrolog Agata Chałupnik.
Zdjęcie Heleny Modrzejewskiej wykonane przez Melecjusza Dutkiewicza. Obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej, F.3439
Zdjęcie Heleny Modrzejewskiej wykonane przez Melecjusza Dutkiewicza. Obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej, F.3439Foto: Melecjusz Dutkiewcz (1836-1897)/polona.pl
Posłuchaj
22'24 "T" jak teatr i kobiety w teatrze (Alfabet kultury/ Jedynka)
więcej

19 listopada 1765 roku w nieistniejącym dziś budynku Operalni przy ul. Królewskiej w Warszawie aktorzy króla Stanisława Augusta dali premierę "Natrętów" Józefa Bielawskiego, komedii będącej przeróbką sztuki Moliera. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę powstania teatru publicznego w Polsce. Z tego właśnie powodu część wydarzeń upamiętniających tę datę odbędzie się również pod znakiem kobiet w teatrze.

- Interesuje nas duża nieobecność kobiet we współczesnej kulturze. Jednym z naszych podstawowych celi jest budowanie twórczości artystycznej w oparciu o to, co robią kobiety, bo jest tam spora siła - mówi Kamila Worobiej z grupy teatralnej Teraz Poliż.

Jak opowiada Agata Chałupnik, od przełomu XIX i XX wieku kobiety wkraczają szeroką ławą do teatru, ale z jakiegoś powodu nie są pamiętane w historii teatru. - Kobiety piszą o innych sprawach niż mężczyźni. Wprowadzają kwestię ciała, praw reprodukcyjnych, kwestie polityczne - opowiada teatrolog.

Goście audycji "Alfabet kultury" mówili również o roli Heleny Modrzejewskiej w polskim teatrze, dramatach, które wyszły spod pióra kobiet i specyfice tej twórczości.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Anna Stempniak  

Goście: Agata Chałupnik (teatrolog, projekt HyPaTia), Kamila Worobiej (grupa Teraz Poliż)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/pg

Czytaj także

"Pan Tadeusz" brzmiał inaczej? Odkryto nieznany rękopis!

15.12.2015 12:00
- Dysponowałam tylko króciutką notatką z radzieckiego pisma "Trud". Przez lata uważano ją za kaczkę dziennikarską – mówi dr Teresa Rączka-Jeziorska, która w październiku dokonała niezwykłego odkrycia w lwowskiej bibliotece.
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi Inwokacja. Na zdjęciu manuskrypt Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
W odnalezionym rękopisie nieco inaczej brzmi "Inwokacja". Na zdjęciu manuskrypt "Pana Tadeusza" w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we WrocławiuFoto: Pleple2000/Wikipedia/CC 4.0
Posłuchaj
35'14 O niezwykłym odkryciu rękopisu Adama Mickiewicza opowiada dr Teresa Rączka-Jeziorska (Rozdroża kultury/Jedynka)
więcej

Rękopis to 40 pierwszych wersów "Pana Tadeusza" napisanych ręką wieszcza i dokładnie przez niego opisanych. Tekst różni się jednak od tego, który wszyscy znamy ze szkoły oraz tego znanego miłośnikom literatury z pierwopisu.

Czytaj i słuchaj także >>
Biblioteka Narodowa 1200.jpg
Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Czy możemy być pewni, że jest to rękopis Mickiewicza? Co nowego o polskim wieszczu i jego pisarstwie mówi odnaleziony fragment? W jaki sposób tak niezwykły dokument trafił do lwowskiej biblioteki?

W audycji rozmawialiśmy także o wadze działalności bibliotek w XXI wieku, a Magda Mikołajczuk zapraszała do kina na film "Pani z przedszkola" w ramach akcji "Kultura dostępna w kinach".

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr Teresa Rączka-Jeziorska (specjalista badawczo-techniczny w Pracowni Literatury Romantyzmu oraz Ośrodku Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego), Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 20.19

gs/pg

Czytaj także

Dlaczego artyści fascynowali się Tatrami?

01.02.2016 13:02
Teresa Jabłońska - historyk sztuki i długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - wydała album, w którym można znaleźć reprodukcje obrazów, zdjęcia, grafiki i szkice, które przybliżają sztukę pod Tatrami.
Panorama Tatr
Panorama TatrFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/pelzaczlesny
Posłuchaj
37'32 Gość Anny Stempniak o fascynacji artystów polskimi górami (Kulturalny wieczór z Jedynką)
więcej

Kiedy artyści zaczęli się fascynować Tatrami? - W epoce romantyzmu. Pierwszym malarzem gór był Jan Nepomucen Głowacki, malarz krakowski. Jego "wejście" w Tatry wyznacza obraz przez niego datowany na 1836 rok. To był widok Tatr z Poronina - opowiada gość radiowej Jedynki.

- Każda epoka miała swoją optykę i swój sposób widzenia krajobrazu. W okresie romantyzmu Tatry były niedostępne, mało znane, były przykładem dzikiej, nieokiełznanej natury. Były też celem peregrynacji wielu malarzy i podróżników - tłumaczy Teresa Jabłońska.

Kiedy zaczął się kolejny okres? Kim byli jego przedstawiciele? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Teresa Jabłońska (historyk sztuki, długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 20.16

mp/pg