Jedynka

Ruszyli w Polskę uczyć pierwszej pomocy

28.09.2010 08:45
Instruktorzy WOŚP przeszkolili do tej pory ponad 19 tys. nauczycieli z 10 tys. szkół. Dzięki nim niemal milion dzieci z całej Polski wie co robić w chwilach zagrożenia życia.
Posłuchaj
02'36 Rozmowa z instruktorami WOŚP
więcej

Instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie ruszyli w Polskę, by uczyć nauczycieli pierwszej pomocy. Tym razem odwiedzą szkoły w Zwoleniu, Brzesku, Grójcu, Rabce - Zdroju, Krakowie i Warszawie.

Program "Ratujemy i uczymy ratować" szkoli nauczycieli nauczania zintegrowanego w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Ci z kolei przekazują wiedzę swoim podopiecznym przygotowując dla nich specjalne lekcje.

- Zbieramy 15 placówek, czyli 30 nauczycieli i szkolimy ich. Później to oni szkolą dzieci. Dzięki temu w ciągu czterech lat pracy przeszkolonych zostało blisko milion dzieci z całej Polski – opisuje system szkoleń instruktor Jacek Pawuska.

Dzięki przeszkolonym pedagogom dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Oprócz praktycznych umiejętności fundacja zapewnia nauczycielom, a tym samym szkołom materiały dydaktyczne. Jak tłumaczą instruktorzy są to między innymi fantomy, wydawnictwa DVD, książeczki dla dzieci oraz materiały pomocnicze dla nauczycieli.

Każda szkoła otrzymuje od Fundacji WOŚP zestaw sprzętu o wartości ok. 5 tys. złotych, który pozwala szkolić kolejne osoby.

Program realizowany jest dzięki grupie 150 wolontariuszy, którzy ukończyli specjalne kursy instruktorskie.

 

Przygotowała Dorota Świerczyńska

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jerzy Owsiak o XVIII finale WOŚP

W najbliższą niedzielę odbędzie się XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję włącza się obchodzące swoje 85. urodziny Polskie Radio, które zlicytuje złote serduszko numer 85.

Orkiestra w tym roku zbiera pieniądze na potrzeby dzieci z chorobami onkologicznymi. Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak mówił w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu, że dzięki pozyskanym środkom będzie można poprawić diagnostykę nowotworów.

Jerzy Owsiak dodał, że przygotowania do finału są dopięte na ostatni guzik.

Prezes zarządu Fundacji WOŚP powiedział, że jak co roku, oprócz licytacji złotych serduszek będzie można kupić wiele innych cennych przedmiotów ofiarowanych przez znane osoby.

Sprzęt zakupiony przez Orkiestrę trafi w tym roku do 17 regionalnych ośrodków, w których leczone są dzieci z chorobami nowotworowymi. WOŚP w ubiegłym roku zbierała pieniądze na ten sam cel. Polacy ofiarowali wówczas ponad 40 milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

WOŚP i Jedynka grają dla powodzian

W niedzielę od rana w kilkuset miejscach w całym kraju, można było spotkać specjalne sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Posłuchaj
34'05
34'05
więcej

Celem akcji było zebranie środków na zakup sprzętu potrzebnego do podjęcia szybkich działań, mających uchronić zagrożone tereny przed skutkami powodzi.

Jurek Owsiak podkreślał, że doposażenie jednej jednostki straży pożarnej to koszt co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. W takim pakiecie powinna się znaleźć pompa wodna, agregat prądotwórczy i nosze ratunkowe.

Zobacz więcej na temat: Jurek Owsiak powódź WOŚP

Czytaj także

Polscy ratownicy medyczni najlepsi

Drużyna z Warszawy zajęła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy w Ratownictwie Medycznym.
Posłuchaj
09'58 Robert Gałązkowski mówi o polskich ratownikach
więcej

Zawody, które zakończyły się wczoraj w Olsztynie pokazały profesjonalizm naszych ratowników. Zdobyli nie tylko pierwsze, ale i drugie i trzecie miejsce.

 
Na podium stanęły drużyny z Warszawy, Katowic i Olecka. Czwarte miejsce przypadło ratownikom z Malty, a kolejne: Słoweńcom, pracownikom Pogotowia Ratunkowego z Krakowa i z Nowego Jorku.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego uważa, że wynik zawodów świadczy o doskonałym przygotowaniu naszych ratowników. - Owszem, mamy też i nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim liczy się wiedza i doświadczenie ratowników - tłumaczył Gałązkowski. Jego zdaniem 90% karetek posiada specjalistyczny sprzęt medyczny.

polscy ratownicy doskonale wyszkoleni

Zawodom w Olsztynie towarzyszyły imprezy i szkolenie. 850 dzieci nauczyło się udzielać pierwszej pomocy. Według Roberta Gałązkowsgiego edukacja w Polsce powinna obejmować takie lekcje. - Bierzmy przykład z państ zachodnich, gdzie dzieci uczą się bezpiecznych zachowań już od przedszkola - powiedział dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

uczmy dzieci, jak udzielać pomocy

Olsztyńskie Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Medycznym były rozgrywane w pięciu konkurencjach. Sędziowie oceniali przede wszystkim profesjonalizm podczas postępowania z pacjentem oraz znajomość procedur medycznych.

Mistrzostwa zorganizowali: Ministerstwo Zdrowia, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Jednym ze współorganizatorów - SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratukowe.

(mk)