Jedynka

Studniówkowe show

12.01.2011 20:00
Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja. Jednak najpierw maturzystów czeka najważniejszy bal w życiu.
Posłuchaj
03'09 Studniówka
więcej

Niegdyś studniówki odbywały się w szkole. A dokładnie w salach gimnastycznych przyozdobionych siatką maskującą, bibułą i balonami.

Obecnie odchodzi się od tej tradycji. Większość maturalnych bali odbywa się w wynajętych salach, hotelach, restauracjach. Wnętrza projektują zatrudnieni do tego dekoratorzy. Porządku strzeże wynajęta ochrona, a muzykę zapewnia profesjonalny DJ.

- Muzyka przekrojowa, rock and roll, pop, dance, disco - to gra się dziś na studniówkowych  imprezach - tłumaczy DJ - Adam Pokora.

Coraz częściej sama muzyka  nie wystarcza do tego, aby dobrze się bawić  i młodzież zapewnia sobie dodatkowe atrakcje, takie jak barmański pokaz żonglerki.

Jednak tak jak niegdyś,  tak i teraz podczas przygotowań do balu najistotniejsze są trzy sprawy. Po pierwsze strój. Po drugie znajomość kroków poloneza, a po trzecie przesądy.

Maturzystów nadal obowiązuje czerwona bielizna, podwiązki i zakaz ścinania włosów.

Aby wysłuchać materiału, wystarczy kliknąć "Studniówka” w boskie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Egzamin dojrzałości" – reportaż Krystyny Melion

Jak wyglądały okupacyjne matury?

Swoje egzaminy dojrzałości w warunkach wojennych wspominają profesor doktor Krzysztof Dunin Wąsowicz, doktor Danuta Brzosko - Mędryk i Stanisława Bafia.

Dziś w Trójce reportaż Krystyny Melion "Egzamin dojrzałości".

Czytaj także

Próbna matura z matematyki była trudna

400 tys. uczniów sprawdziło swoje matematyczne umiejętności podczas próbnej matury z matematyki. Twierdzą, że łatwo nie było.
Posłuchaj
00'16 Roman Dziedzic o próbnej maturze z matematyki cz. 1
00'06 Roman Dziedzic o próbnej maturze z matematyki cz. 2
00'49 Maturzyści o zadaniach egzaminacyjnych
więcej

Punktualnie o godz. 9 ci, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę otrzymali arkusze z pytaniami z matematyki dostarczone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

- Próbna matura jest nieobowiązkowa. Warto jednak przed egzaminem dojrzałości zobaczyć na co nas stać i jak wygląda egzamin - przekonywała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, Roman Dziedzic.

Po wyjściu z sali maturzyści mówili, że egzamin nie należał do najłatwiejszych.
- Widziałam zeszłoroczną maturę, słyszałam, że była prosta. Byłam dobrze nastawiona, a zostałam zaskoczona, niestety niemile - komentuje licealistka. Maturzyści podkreślają, że forma zadań była dla nich dużym zaskoczeniem, a ćwiczenia były bardziej "na logikę", nie wymagały wykorzystania wiedzy z zajęć.

Do wyników nie ma co się przywiązywać

Prace zostaną zakodowane i trafią do odpowiednich Komisji, gdzie sprawdzą je zewnętrzni egzaminatorzy. Nie wiadomo jeszcze kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki matur. W zeszłym roku maturzyści dowiedzieli się o wynikach w połowie grudnia.

Dziedzic podkreśla jednak, że wyniki należy analizować ostrożnie.
- Nie cały materiał programowy został zrealizowany, a poziom motywacji uczniów jest na pewno niższy niż na maturze w maju - tłumaczy dyrektor.

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy na egzamin maturalny wróciła po 25 latach przerwy w ubiegłym roku.

kk

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia edukacja