Jedynka

Wracają skowronki, odlatują czeczotki

10.03.2011 18:08
Przyjście wiosny powoduje, że do naszego kraju wracają gatunki ptaków, które zimę spędzały w cieplejszym klimacie.
Posłuchaj
02'44 Jedne odlatują, drugie przylatują
więcej

- Pierwsze gatunki ptaków lecą już do naszego kraju. Przylatują już skowronki, pojawiają się czajki, zaczynają zjawiać się gęsi, z których duża część zimowała na granicy polsko-niemieckiej – powiedział Antoni Marczewski, z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zauważył, że niedługo zameldują się u nas pierwsze bociany i jaskółki. Informował, że wiele z nich ma do pokonania po kilkanaście tysięcy kilometrów.

W "Popołudniu z Jedynką" zauważył, że ptaki mogą mieć trudności ze znalezieniem pożywienia, ale w ciągu następnych dni sytuacja pod tym względem będzie coraz lepsza, gdyż jesteśmy w trakcie "budzenia się natury do życia".

- Odlatują od nas ptaki, które przyleciały w okresie jesienno-zimowym, dlatego też np. gawrony wrócą do siebie, do północno-wschodniej części Europy – podkreślił gość radiowej Jedynki.

Zaznaczył, że pożegnać musimy się też np. z czeczotkami, myszołowami włochatymi, kaczkami morskimi, czy jemiołuszkami. Pierwsze pisklęta pojawią się u ptaków krukowatych np. szpaków.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Jedne odlatują, drugie przylatują" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 – 19.30.

Zobacz więcej na temat: boks Europa Sygnały z Polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Mniej ptaków chce zimować

W tym roku na Podkarpaciu zimuje mniej niż w latach ubiegłych ptaków z północnej Europy i Azji - poinformował ornitolog Marian Stój.

- Przyczyną był najprawdopodobniej nieurodzaj owoców, które stanowią ich pożywienie, np. jarzębiny. Ptaki poleciały dalej na południe kontynentu, gdzie jest więcej pokarmu - powiedział Stój.

Gniazdujące w północnej Europie lub Azji jemiołuszki, jery, czeczotki w naszym kraju pojawiają się tylko w zimie. - Choć nie zdarza się to każdego roku. Zazwyczaj wolą łagodne zimy, które poprzedza urodzajne lato, gwarantujące dostatek owoców stanowiących ich pożywienie - dodaje Stój.

Do południowej Francji i Hiszpanii odleciały natomiast rodzime gawrony, kawki i łabędzie. W ich miejsce pojawiły się te same gatunki bytujące w Skandynawii. - Na Wisłoce koło Jasła ostatnio pojawiło się ponad dwadzieścia łabędzi, które przybyły tutaj na zimę - zauważył ornitolog.

Zimujące na Podkarpaciu ptaki do macierzystych krajów odlatują na przełomie lutego i marca.

sm

Czytaj także

Zima w lesie

Nietoperze śpią, a wiewiórki w parkach możemy spotkać także w najmroźniejsze z dni. Wiemy też, co w tym czasie robią sarny i dziki.
Posłuchaj
03'29 Zima w lesie
więcej

- Niektóre zwierzęta przesypiają zimę, ale na naszym ternie takich gatunków jest niewiele. Taki sposób przetrwania mroźnych dni wybierają np. nietoperze, które możemy zobaczyć w Twierdzy modlińskiej i innych fortyfikacjach – powiedział Andrzej Kos, z nadleśnictwie Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zaznaczył, że także borsuki wybierają taką formę przetrwania tego czasu. Wiewiórki w lasach głęboko śpią, ale w parkach, jeśli wiedzą, że mogą znaleźć bądź otrzymać smakołyk, możemy je spotkać nawet w najzimniejsze dni.

- Dziki i sarny szukają jedzenia, a ich rewir sięga nawet kilkunastu kilometrów – poinformował w "Popołudniu z Jedynką".

Andrzej Kos zauważył, że powinniśmy ograniczyć pomoc dzikim zwierzętom do ptaków. Polecił, byśmy nie wyrzucali odpadków ze stołów dla dużych zwierząt, gdyż uczymy je żebractwa. Niknie u nich wtedy naturalny lęk przed człowiekiem, oduczają się samemu zdobywać pożywienie i potrafią stać się bardzo namolne.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, kliknij "Zima w lesie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Jedne odlatują, inne przylatują

Chodząc zimą po lesie możemy sądzić, że wszystkie ptaki poleciały do ciepłych krajów, wystarczy w nim jednak poprzebywać trochę dłużej, by zauważyć, że on ciągle żyje.
Posłuchaj
03'43 Jedne odlatują, inne przylatują
więcej

Tylko nieliczne ptaki pozostają na danym terenie i zmieniają miejsce pobytu tylko w granicach rewiru żerowania. Nasze skowronki, jaskółki, słowiki i bociany czy też żurawie, jesienią odlatują na południe, a do nas, z dalekiej północy, przylatują gawrony, gile i czeczotki, dla nich zima w Polsce jest łagodna.

- Głosy ptaków związane są z okresem rozrodczym, są to najczęściej odgłosy samców, którzy najczęściej oznajmiają zajęcie rewiru lęgowego - tłumaczył powody leśnej ciszy w zimie Andrzej Kos, z nadleśnictwa Jabłonna.

W rozmowie z Dorotą Świerczyńską zauważył, że ten stan jest naturalny dla naszej strefy klimatycznej. Podkreślał, że w okresie zimowym las wydaje się martwy, gdyż także ssaki przejawiają zdecydowanie mniejszą aktywność.

- Wszystkie sikory, z dzięciołami i kowalikami, w okresie zimowym tworzą nieformalne związki – stada, które wędrują po obszarze leśnym w poszukiwaniu najlepszych miejsce żerowania – informował w "Popołudniu z Jedynką".

Ptaki w lesie można zauważyć, ale trzeba w nim trochę poprzebywać.

(pp)

Aby posłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć na dźwięk "Jedne odlatują, inne przylatują" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.