Jedynka

Gdzie montować czujniki czadu

07.12.2011 16:30
Czad może wydzielać się także w nowych urządzeniach, ostrzega kpt. Ariadna Koniuch z Państwowej Straży Pożarnej.
Posłuchaj
03'04 Gdzie montować czujniki czadu
więcej

Program Pierwszy Polskiego Radia wspólnie ze strażakami uczestniczy w kampanii "Nie dla czadu", która ma na celu uświadomienie zagrożenia, jakim jest tlenek węgla. To bezwonny gaz, który wydziela się wskutek procesu niedokończonego spalania. Przy niskim stężeniu powoduje omdlenia, przy wysokim – może doprowadzić nawet do śmierci.

Niedawno znów kilkanaście osób, a wśród nich czworo dzieci, trafiło do szpitala w wyniku zatrucia czadem w jednym z bloków w Siemianowicach Śląskich. Do zatrucia doszło w zupełnie nowym budynku. Jak wyjaśnia kpt. Ariadna Koniuch, takie sytuacje potwierdzają konieczność prowadzenia kampanii. Szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie straż pożarna nie ma dostępu, gdyż po prostu nie ma takich uprawnień. Powinniśmy zatem nasze mieszkania sprawdzać pod względem bezpieczeństwa, bo czad jest naprawdę podstępny. Nie dość, że go nie czujemy, to jeszcze usypia naszą czujność – opowiada gość Jedynki.

Pamiętajmy: czad może ulatniać się także w nowych piecykach, jeśli coś zostało w nich źle zainstalowane – uwrażliwia Ariadna Koniuch. – Tlenek węgla może ulatniać się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z procesem spalania. Jest to produkt spalania niekompletnego – wyjaśnia.

W jakich miejscach powinniśmy montować czujniki spalania? W jakiej odległości od piecyka, na jakiej wysokości? – Tego wszystkiego dowiemy się, słuchając rozmowy w radiowej Jedynce.

Rozmawiał Daniel Wyrych.

(ks)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wygraj czujniki czadu w konkursach Jedynki!

Rusza kampania "Nie dla czadu". W Jedynce dowiesz się, jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla. Można wygrać czujniki dymu i tlenku węgla.
Posłuchaj
03'19 Wygraj czujniki czadu w konkursach Jedynki!
więcej

Kampania "Nie dla czadu" organizowana jest przez MSWiA oraz Państwową Straż Pożarną we współpracy z radiową Jedynką. W każdą środę i poniedziałek w "Popołudniu z Jedynką" będziemy informować, jak zapobiegać zatruciom, jak postępować w razie takiego wypadku. Dla słuchaczy mamy czujniki, które można wygrać w konkursach.

Komendant Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz zwraca uwagę, że zagrożeniem czasami nie jest nasza własna instalacja, ale niesprawne urządzenia w domu sąsiada. Jak ostrzegają strażacy, czasami ludzie umierali w swoich samochodach w zamkniętym garażu.

Jeśli mamy w domu np. piec gazowy, wszelkie niepokojące objawy, zwłaszcza te dotyczące samopoczucia, trzeba traktować poważnie. Najczęstszymi oznakami zatrucia są ból głowy, ogólne osłabienie, poczucie duszności, a w końcu – utrata przytomności.

/

Plakat kampanii

Co robić w takim wypadku? Trzeba ewakuować poszkodowanego do innego pokoju i natychmiast rozpocząć wietrzenie pomieszczenia. Jeśli jest to możliwe, powinna być zastosowana tlenoterapia. W inny przypadku należy obserwować tętno, czekając na wezwane wcześniej pogotowie ratunkowe.

agkm

Czytaj także

Jedynka mówi "nie" dla czadu

10.11.2011 17:58
Radiowa Jedynka włączyła się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest informowanie o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.
Jedynka mówi nie dla czadu

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Przez dwa miesiące, dwa razy w tygodniu w "Popołudniu z Jedynką" będzie można dowiedzieć się o zagrożeniach i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści poinformują m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli otrzymać wspomniane czujniki.

Kampania "Nie dla czadu" rozpoczęła się 9 listopada z inicjatywy MSWiA oraz Państwowej Straży Pożarnej i potrwa do marca przyszłego roku. Jej celem jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. Akcja obejmuje okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów.

Według danych straży pożarnej tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych, w tym 122 śmiertelnie w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach.

IAR, aj

Zobacz więcej na temat: Czad IAR zatrucie

Czytaj także

Program 1 Polskiego Radia wspiera kampanię "Nie dla czadu"

13.11.2011 15:00
Program 1 Polskiego Radia włączył się w kampanię profilaktyczno-edukacyjną "Nie dla czadu". Akcja informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla potrwa do marca przyszłego roku.
Program 1 Polskiego Radia wspiera kampanię Nie dla czadu
Foto: Glow Images/East News

Radiowa Jedynka przez dwa miesiące, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy) w "Popołudniu z Jedynką" (w godz. 15.00-19.30) informować będzie o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści poinformują m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli otrzymać wspomniane czujniki.

/

 

Kampania "Nie dla czadu" rozpoczęła się 9 listopada z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej i potrwa do marca przyszłego roku. Jej celem jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. Akcja obejmuje okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów. Według danych straży pożarnej tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych – w tym 122 śmiertelnie – w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach.

Czytaj także

Gdynia: 18 osób zatruło się tlenkiem węgla

12.11.2011 10:02
Do zdarzenia doszło podczas imprezy urodzinowej. Wszystkie osoby - wśród nich troje dzieci - zostały przewiezione do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Gdynia: 18 osób zatruło się tlenkiem węgla
Foto: Fsopolonezcaro/Wikimedia Commons/CC

- W sali bankietowej dwukondygnacyjnego budynku bawiło się ok. 40 osób. Prawdopodobnie doszło do awarii piecyka gazowego - mówi rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Stężenie tlenku węgla w powietrzu wynosiło 430 ppm, podczas gdy dopuszczalna norma czadu to 26 ppm. Na miejscu wciąż pracują trzy zastępy strażaków.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Tlenek węgla jak narkotyk

15.11.2011 14:49
Bezbarwny i bezwonny cichy zabójca zaskakuje naukowców. Najnowsze wyniki badań pokazują, że w wielkich miastach czad działa jak narkotyk.
Tlenek węgla jak narkotyk
Foto: Philippe Alès/Wikimedia Commons
Posłuchaj
02'44 Tlenek węgla jak narkotyk
więcej

Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczną substancją. Zabił w tym roku w Polsce 122 osoby, 1500 zostało zatrutych. – Jest cichym zabójcą, niewyczuwalny i niewidzialny, łatwo miesza się z powietrzem. Stężenie tlenku węgla na poziomie 0,32% danej objętości powoduje śmierć po 30 minutach – mówi lekarz Janusz Krzysztof Kujawa. Podkreśla, że wystarczy, by stężenie wzrosło ponad 1%, wtedy gaz zabija już po minucie.

Do zaskakujących wniosków na temat wpływu czadu na ludzi doszedł jednak zespół uczonych z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wyniki badań prof. Itzhaka Schnella pokazały, że substancja ma właściwości narkotyczne. Czad, w bardzo niewielkich ilościach, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem środowiskowym, na przykład wszechobecnym hałasem.

- Wygląda na to, że metropolie podtruwając nas CO ze spalin, sprawiają, że na lekkim haju, czujemy się szczęśliwsi – mówi reporter Czwórki, Piotr Apel. Szczegóły w dźwięku.

pg

Zobacz więcej na temat: Czad Polska zatrucie zdrowie

Czytaj także

Zauważyć niezauważalne

Jest bezwonny, bezbarwny, bez smaku i dlatego tak bardzo niebezpieczny. Powinniśmy wiedzieć, jak działa ów cichy, niewidzialny zabójca.
Posłuchaj
06'40 Zauważyć niezauważalne
więcej

W minionym 2010 roku tlenkiem węgla zatruło się niemal 3000 osób, z tego ponad 200 osób zmarło. Do połowy października bieżącego roku odnotowano zatrucie już 2000 razy, a przecież sezon grzewczy dopiero się rozpoczął.

– Tlenek węgla działa bardzo szybko przy dużych dawkach, natomiast przy długotrwałym działaniu nawet w mniejszych dawkach może spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, szczególnie dotyczy to układu nerwowego i krążenia – wyjaśnia Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej.

Starszy kapitan Państwowej Straży Pożarnej zwraca uwagę, że najbardziej niebezpiecznie jest  wszędzie tam, gdzie ogrzewamy mieszkania gazem i węglem. Jak wyjaśnia Piotr Cholajda, zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia mogą być niedrożne kominy, pęknięte paleniska czy nawet źle zainstalowane przewody kominkowe.

Zatem pamiętajmy o okresowych przeglądach, zaprośmy do domu specjalistę z serwisu i kominiarza, który przeczyści komin. Dodatkowo sam jego widok, jak widomo powszechnie, przynosi szczęście.

Warto też kupić czujnik czadu. Nowej generacji urządzenia tego typu są niezawodne i niedrogie. Można też taki czujnik wygrać w konkursach radiowej Jedynki. Przez najbliższe dwa miesiące na antenie programu I Polskiego Radia dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w "Popołudniu z Jedynką"  znajdziemy informacje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści opowiedzą nam m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli wygrać wspomniane czujniki. Kampania "Nie dla czadu" organizowana jest przez MSWiA oraz Państwową Straż Pożarną we współpracy z radiową Jedynką.

Rozmowę prowadził Henryk Szrubarz.

(ks)