Łowca fotoradarów: biznes wyparł ideę bezpieczeństwa

Jedynka
Agnieszka Kamińska 12.08.2013
Fotoradar ukryty w samochodzie
Fotoradar ukryty w samochodzie, foto: Kadr z filmu BigosTV

Emil Rau, twórca BigosTV rejestrującej nietypowe fotoradary, chciałby, aby problemem zajęły się poważne instytucje, parlamentarzyści. - Trzeba się zastanowić nad zmianami – przekonywał w Jedynce.

Emil Rau nagrywa fotoradary ukryte w dziwnych miejscach, przez co stał się popularny w internecie. Za jeden z najbardziej kuriozalnych uznaje fotoradar w Cigacicach. – Był w zielonej plandece, przemalowany na zielono, na tle zielonego tła – opowiada. Inny umieszczony był w samochodzie kombi, w bagażniku. Powstały już 63 filmy, ilustrujące dziwne lokalizacje radarów.

Jak zauważa Rau, przez radarowy "biznes" zatraca się idea bezpieczeństwa. Uważa, że ktoś, kto dał straży miejskiej takie uprawnienia, miał szczytny cel, ale teraz wszystko się zmieniło.

Łowca radarów mówi, że rozumie nerwowe reakcje straży miejskiej. - Spali w samochodach, siedzieli w krzakach, a nagle pojawiłem się ja i moi następcy – mówi Emil Rau. Nie dziwi go, że straż zgłasza przeciw niemu wnioski o wykroczenia. Uważa jednak, że zgłoszenia te powinny lepiej filtrować policja i prokuratura. Często nie rozumie, dlaczego przekazują te sprawy do sądu. Potwierdza, że w tej chwili toczą się dwa procesy karne, trzy cywilne i sześć spraw o wykroczenia, a do tego są umorzenia innych spraw. Nie czuję się jednak winny.

- Wyroki sądowe wskazują na to, że mam rację – powiedział Emil Rau. Argumentował, że np. sąd w Nowej Soli orzekł, że nie może być mowy o złośliwym niepokojeniu w trakcie nagrywania funkcjonariusza publicznego, który wykonuje jawne czynności.

Rau chciałby, żeby jego pasja przyczyniła się do zmian na lepsze. - Chciałbym, żeby nasze instytucje, parlamentarzyści zaczęli się zastanawiać nad tą sprawą - mówi. Gość Jedynki uważa, że pieniądze z mandatów wypisywanych przez straż miejską powinny być przekazywane na konto urzędu wojewódzkiego, tak by trafiały do skarbu państwa. Należałoby też powołać instytucje, które będą weryfikować strażników podczas działań na miejscu.

Gościem Jedynki był Emil Rau, łowca fotoradarów.

agkm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

19:00 - 23:59WIECZORNE ROZMAITOŚCISłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
serwis specjalny wrzesień39

Polecamy:

Musaka pod Akropolem i wielkie greckie wesele na wyspach

Musaka pod Akropolem i wielkie greckie wesele na wyspach

Jak przyznali goście "Lata z Radiem", trudno jest nie kochać Grecji i Greków. To kraj słońca, pysznego jedzenia, uczynnych ludzi i starożytnej historii. Tu nawet w czasach kryzysu wszyscy się uśmiechają. Zapraszamy do Grecji!

Od kapelusza do statków na niebie. Marek Kościkiewicz i jego hity

Od kapelusza do statków na niebie. Marek Kościkiewicz i jego hity

O piosence "Statki na niebie" powstał nawet artykuł, odkrywający wszystkie jej sekrety. - Miałem muzę, była to jedna z dziewczyn, która robiła nam zdjęcia i nosiła fajne nakrycia głowy. Pomyślałem, że napiszę piosenkę bardziej malarską, poetycką, która jest klimatyczna i mówi o tym, że wokół nas jest tyle pięknych obrazów - opowiada gość Jedynki, Marek Kościkiewicz.