Przemysł zbrojeniowy w Polsce? ”Są miliardy z MON”

Jedynka
Agnieszka Kamińska 17.09.2013
Przemysł zbrojeniowy w Polsce? ”Są miliardy z  MON”
Tomasz Hypki, foto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

MON ma do dyspozycji przez 10 lat 130 mld zł. Nawet jeśli w praktyce będzie to 80 mld zł, wystarczy, by przemysł zbrojeniowy dobrze funkcjonował – uważa Tomasz Hypki, ekspert.

Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa.  W poniedziałek powołanie koncernu ogłosił premier.  Łączone będą spółki nadzorowane przez resort obrony. 11 spółek ma być skupionych wokół dwóch najsilniejszych podmiotów - Bumaru i huty Stalowa Wola.

Tomasz Hypki przypomniał  w Jedynce, że w Polsce już  były dwie próby skonsolidowania przemysłu zbrojeniowego.  Zaznaczył, że gdy z jednej z grup wycofał się Cenzin, wtedy Polska Agencja Rozwoju Przemysłu przejęła przedsiębiorstwa, potem sprzedała i w efekcie Polska straciła najbardziej rozwojowy przemysł lotniczy.

Jak mówił Hypki, został wtedy Bumar, który  przez jakiś czas odnosił sukcesy, miał kontrakty w Iraku, Malezji czy w Indiach i Indonezji.  Ekspert ocenia, że do zapaści w Bumarze doszło po odejściu ze stanowiska Kazimierza Marcinkiewicza, bo wówczas zarządzać Bumarem zaczęli 20-latkowie czy 30-latkowie, którzy nie rozumieli tego przemysłu.  –Teraz to tak trwa. Bumar jest zaprzeczeniem samego siebie. A to miał być holding, który miał ułatwiać eksport – mówił gość Jedynki. Dodał, że przez ostanie sześć lat eksportu nie ma prawie w ogóle. Nie ma też nowych kontraktów, ani żadnych nowych wyrobów – krytykował Hypki. Zaznaczył, że to co produkuje polski przemysł, to albo modernizacje starego rosyjskiego sprzętu, albo zakupy sprzed 10 lat, np. rosomaki.

Tomasz Hypki mówi, że zbrojeniówka może rozszerzać sferę produkcji, inwestować nie tylko w obronność, ale i w bezpieczeństwo.  To na przykład ochrona granic, ochrona dużych imprez. Do tego wykorzystuje się systemy bezzałogowe albo do kontrolowania tłumów, np. z pomocą radarów – tłumaczył.

Ekspert komentował, że przemysł zbrojny na świecie skonsolidował się w latach 90-tych. W Polsce udało się częściowo taki cel osiągnąć, ale potem zostało to zniszczone. Jest jednak przekonany, że warto podjąć kolejną próbę, by nie zmarnować pieniędzy, które na uzbrojenie chce wydać MON.

Hypki mówił, że w przemyśle zbrojeniowym nie trzeba być wcale potentatem globalnym. Stwierdził, że MON ma do dyspozycji 130 mld zł na modernizację przez 10 lat. I dodaje, że nawet jeśli w praktyce okaże się, że jest to 80 mld złotych, to i tak przemysł może  dobrze funkcjonować, realizując połowę wydatków MON.  Dodał, że w innych krajach eksport wynosi kilka-kilkanaście procent (produkcji).

Gościem Jedynki był Tomasz Hypki, wydawca miesięcznika ”Raport”

Rozmawiał Paweł Wojewódka

agkm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

06:00 - 09:00SYGNAŁY DNIA Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Gość Sygnałów Dnia

Nie przegap

Przed kanonizacją Jana Pawła II

Przed niedzielną uroczystością wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII w "Sygnałach dnia" będziemy rozmawiać z byłym rzecznikiem Watykanu Joaquinem Navarro-Vallsem.

Zbigniew Brzeziński o Janie Karskim

24 kwietnia mija 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. W "Sygnałach dnia" wywiad ze Zbigniewem Brzezińskim, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, byłym doradcą prezydenta Cartera d/s bezpieczeństwa narodowego.

Żydowskie Motywy Andrzeja Wajdy

Reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej jest gościem honorowym 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Na rozmowę z Andrzejem Wajdą zapraszamy do radiowej Jedynki.

Janusz Weiss w świecie podatków

W czwartkowej audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Janusz Weiss postara się odpowiedzieć na dwa pytania słuchaczy, które z końcem kwietnia nabierają szczególnego znaczenia.