Jedynka

Polskie Radio nadaje cyfrowo. To pionierski krok

01.10.2013 14:30
- Wychodzimy przed orkiestrę, ale w tym dobrym znaczeniu, by przodować w procesie cyfryzacji i zaszczepić go na całym rynku radiowym - powiedział w Jedynce Michał Juliusz Maliszewski, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak (L) oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wspólnie włączyli nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+. 1.10.2013, siedziba Polskiego Radia, Warszawa.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak (L) oraz prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wspólnie włączyli nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+. 1.10.2013, siedziba Polskiego Radia, Warszawa.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
09'02 Krzysztof Łuszczewski, Mariusz Borkowski i Michał Juliusz Maliszewski o korzyściach z nadawania w technologii cyfrowej DAB+ (Z kraju i ze świata/Jedynka)
04'01 Cyfryzacja z perspektywy pracowników Polskiego Radia: odpowiedzialność i motywacja (Z kraju i ze świata/Jedynka)
03'30 Radiofonia bez szumu - jakie techniczne zmiany wiążą się z cyfryzacją radia? (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Inauguracja nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym
Inauguracja cyfrowego nadawania DAB
Inauguracja cyfrowego nadawania DAB

We wtorek 1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

Dyrektor - Redaktor Naczelny Programu 4 Polskiego Radia i pełnomocnik zarządu Polskiego Radia ds. cyfryzacji Krzysztof Łuszczewski do największych korzyści tego procesu zalicza zwiększenie zasięgu, nową jakość dźwięku oraz zwiększenie oferty programowej o zasięgu ogólnopolskim.

Dowiedz się, czym jest radio cyfrowe - dabplus.polskieradio.pl >>>

Na pierwszym multipleksie obecne będzie także Polskie Radia dla Zagranicy, dla którego cyfryzacja oznacza bardzo znaczącą zmianę. - Dzięki cyfrowemu radiu pojawimy się w kraju, czego dotychczas nie było. Byliśmy na platformach cyfrowych w Londynie, w Dublinie, ale nie w kraju. Teraz mamy tę satysfakcję, że na tym samym cyfrowym poziomie będziemy w Polsce - podkreślił Dyrektor - Redaktor Naczelny Michał Juliusz Maliszewski.

Szef Informacyjnej Agencji Radiowej Mariusz Borkowski dodał, że dzięki cyfryzacji możliwe będzie wykorzystanie w pełni potencjału, jakim są pracownicy Polskiego Radia. - Dysponujemy największą liczbą korespondentów zagranicznych, którzy są świetnymi fachowcami - powiedział.

Prezydent Bronisław Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to zmiana rewolucyjna >>>

Zupełnie nową propozycją będzie Radio Rytm. - To idealny przykład na możliwość uzupełnienia oferty, bo takiej stacji w tej chwili Polskie Radio w swojej ofercie nie ma. Rytm to stacja muzyczna adresowana do młodszych słuchaczy nadająca muzykę popularną. Chcemy tym sposobem zachęcić młodszych odbiorców do inwestowania w technologię cyfrową - wyjaśnił Krzysztof Łuszczewski

A co cyfryzacja oznacza dla pracowników poszczególnych programów Polskiego Radia - o tym w relacji Katarzyny Pilarskiej.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(asz)

Zobacz więcej na temat: cyfryzacja DAB+ Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Prezydent Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia: to rewolucyjna zmiana

01.10.2013 09:45
- Mam świadomość głębokiej zmiany, która się dokonuje, a która nie jest zauważana. I chciałbym życzyć Polskiemu Radiu, by ludzie tego specjalnie nie odczuli, aczkolwiek zmiana jest gigantyczna - powiedział Bronisław Komorowski w radiowej Jedynce.
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Prezydent RP Bronisław KomorowskiFoto: W. Kusiński/PR
Posłuchaj
13'34 Bronisław Komorowski: Rada Bezpieczeństwa ONZ jest sparaliżowana (Jedynka/Sygnały dnia)
więcej
Obejrzyj
Prezydent Bronisław Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia, kanonizacji Jana Pawła II i konieczności reformy ONZ (Sygnały dnia/Jedynka)
Inauguracja nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia

Polskie Radio zrobiło dziś wielki krok w kierunku nowych technologii. W południe został uruchomiony pierwszy multipleks, na którym znajdą się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.

Dowiedz się, czym jest radio cyfrowe >>>dabplus.polskieradio.pl

Zmianę dostrzega również prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla radiowej Jedynki życzył z tej okazji publicznemu nadawcy wykorzystania wielkiej szansy na rozwój. Prezydent podkreślił, że zmiana jest rewolucyjna i otwiera zupełnie nowe możliwości przed Polskim Radiem.

Zobacz też prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia" o Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki na cyfrze znalazły się dwa zupełnie nowe programy - Polskie Radio 24 i Radio Rytm. PR24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupia się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi.

Prezydent Bronisław Komorowski o kanonizacji Jana Pawła II

Na początek radio najwyższej jakości będą mogli odbierać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Do końca 2020 roku radio w technologi DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.

Radio cyfrowe DAB+ jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DAB+ poza lepszą jakością dźwięku i szerszą ofertą programową, to także wiele nowych usług. Nowe kanały można wyszukiwać po nazwie stacji, nie trzeba pamiętać częstotliwości na jakiej nadają. Dzięki cyfrowej technologii na wyświetlacz odbiornika można przesyłać napisy, obrazki, czy pokazy slajdów. To oznacza, że posiadacz takiego radia w samochodzie może dostawać informacje o korkach, wypadkach, objazdach. Informacje te mogą być wykorzystywane do nawigacji GPS.

(IAR/red)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: cyfrowe radio do 2020 roku obejmie cały kraj

01.10.2013 09:27
- Polska jest pierwszym krajem w naszej części Europy, która na drogę radia cyfrowego wkracza z nadzieją, że to otworzy przed nami szersze niż dotąd możliwości - powiedział prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
09'22 Prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o cyfryzacji radiofonii publicznej (Sygnały dnia/Jedynka)
04'01 Cyfryzacja radia - jakie odbiorniki będą potrzebne? (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Andrzej Siezieniewski o cyfryzacji Polskiego Radia (Sygnały dnia/Jedynka)
Inauguracja cyfrowego nadawania programów Polskiego Radia

Łatwość odnajdywania stacji, czysty, bezszumowy dźwięk, większy wybór kanałów, łatwa obsługa oraz usługi dodatkowe, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji - to wszystko oferuje nowa technologia radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

Na pierwszym multipleksie, dedykowanym radiofonii publicznej, znajdzie się dwanaście programów, w tym dziesięć zagospodarowanych przez Polskie Radio S.A. - Pięć będzie przeznaczonych dla programów, które dziś znajdują się w eterze analogowym. Pięć dodatkowych to będą: radio informacyjne PR 24, kanał muzyczny dla szerokiego grona odbiorców - Radio Rytm, a także Radio Retro podejmujące problemy osób starszych. Pojawi się również radio dla dzieci i rodziców oraz Radio Eureka oferujące nowinki naukowe, historię - wymienił Andrzej Siezieniewski w "Sygnałach dnia" .

Dowiedz się, czym jest radio cyfrowe - dabplus.polskieradio.pl >>>

Prócz poszerzenia oferty cyfryzacja da możliwość odbierania Polskiego Radia wszystkim na terenie całej Polski. Od 1 października Polskie Radio w technologii cyfrowej można odbierać w aglomeracjach warszawskiej i śląskiej.

- Planujemy w ciągu trzech lat włączenie wszystkich rozgłośni regionalnych, co pozwoli nam myśleć o pokryciu sygnałem cyfrowym całego obszaru naszego kraju - zapowiedział prezes zarządu Polskiego Radia.

W rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski powiedział, że nadawanie analogowe trwać będzie jeszcze kilka lat, a maksymalnie do roku 2020 planowane jest pełne pokrycie terytorium Polski sygnałem cyfrowym.

- Cyfryzacja radia to proces, który będzie trwał kilka lat. Myślę, że wymiana odbiorników tak się rozłoży w czasie, że będzie zbieżne z naturalną wymianą urządzeń, z których korzystamy w naszym codziennym życiu domowym - powiedział w Jedynce prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Jan Dworak: cyfryzacja Polskiego Radia to przemyślana decyzja

01.10.2013 12:45
- Badaliśmy uwarunkowania rynkowe, technologiczne, programowe i ewentualne konsekwencje społeczne. Po roku takich rzetelnych prac odpowiedzieliśmy pozytywnie na inicjatywę Polskiego Radia - mówił w Jedynce przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i TelewizjiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
09'56 Jan Dworak o cyfryzacji Polskiego Radia (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Inauguracja nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia

Od 1 października w technologii DAB+ nadawane będą wszystkie Programy Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy), a także internetowe PR 24 oraz zupełnie nowy kanał – Radio Rytm o profilu muzycznym. Na początek z cyfrowego odbioru będą mogli korzystać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i śląskiej.

Prezes Polskiego Radia: radio cyfrowe do 2020 roku w całym kraju >>>

Analogowe odbiorniki nadal będą jednak działały. - Ta grupa słuchaczy będzie musiała się zadowolić dotychczasową ofertą. Ona już nie będzie rozwijana, bo po prostu nie ma więcej częstotliwości. To jeden z powodów dlaczego Polskie Radio przechodzi na cyfryzację. Cyfrowe nadawanie będzie zawierało nie tylko obecną ofertę, ale również dodatkowe, atrakcyjne programy - tłumaczył w magazynie "Z kraju i ze świata" Jan Dworak.

Proces cyfryzacji radia ma zakończyć się w Polsce do grudnia 2020 roku. Po tej dacie koszty nadawców radiowych będą niższe niż obecnie. - Wcześniej, w okresie tak zwanego simulcastu, czyli jednoczesnego nadawania analogowo i cyfrowo, będzie jednak drożej. Obok kosztów nadawania analogowego dojdą bowiem koszty nadawania cyfrowego. W tym roku proces ten jest finansowany przez Polskie Radio, a w przyszłym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeznaczy na ten cel kilka milionów złotych - zaznaczył przewodniczący KRRiT.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Jan Dworak zwrócił również uwagę, że Polska jest w "środku stawki" krajów europejskich, które zdecydowały się na cyfryzację radia. Bardzo zaawansowani w tym procesie są m.in. Anglicy, Niemcy, Francuzi i Czesi.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+

01.10.2013 13:17
Punktualnie o godz. 12.00 Polskie Radio zaczęło nadawać swój program w jakości cyfrowej. Dzięki technologii DAB+ poprawił się nie tylko dźwięk.
Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+
Foto: East News/Glow Images
Posłuchaj
03'42 Polskie Radio nadaje cyfrowo. Same plusy systemu DAB+. Relacja Ewy Chyry (Jedynka/Z kraju i ze świata)
więcej
Obejrzyj
Inauguracja nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia

Nie trzeba w panice zmieniać odbiornika radiowego. Te analogowe, nadal działają. Warto jednak się przekonać do dobrodziejstw systemu DAB+.

- To, co nasi słuchacze od razu zauważą, to łatwość obsługi odbiornika. Nie musimy pamiętać częstotliwości. Wystarczy, że znamy nazwę naszej ulubionej stacji radiowej - powiedział Tomasz Bochyński z wydziałów multimedialnych Polskiego Radia.

Od wtorku odbiór stacji radiowych odbywa się bez zakłóceń. Zniknęły charakterystyczne szumy i trzaski dla radia analogowego. Jakość dźwięku cały czas jest czysta, niezależnie od tego, jak daleko jesteśmy od nadajnika.

Technologia DAB+ umożliwia też przesyłanie dodatkowych danych. - To obrazki, opisy, zdjęcia  i grafiki, które razem z programem będziemy przesyłali do odbiorcy - wyjaśnił Paweł Matia, naczelny inżynier Polskiego Radia. DAB+ daje większe możliwości niż RDF na częstotliwościach UKF. Na wyświetlaczach radioodbiorników przystosowanych do odbioru radia cyfrowego można np. zobaczyć mapki z pogodą, a DAB+ współpracuje z systemem nawigacji w samochodzie. Jadąc do pracy możemy bardzo szybko się dowiedzieć, że np. nasza trasa jest zakorkowana, a nawigacja zaproponuje nam objazd.

Radio cyfrowe: dabplus.polskieradio.pl >>>

DAB+ to też możliwość zaplanowania tego, czego będziemy słuchać. Dzięki usłudze EPG możemy zobaczyć, jakie audycje będą w naszej ulubionej stacji i zaprogramować sobie ich odsłuchiwanie w przyszłości. Podobnie jak w przypadku tunerów telewizyjnych, DAB+ daje też możliwość nagrywania audycji.

Dzięki uruchomieniu radia cyfrowego będzie można też usłyszeć więcej stacji. Już niedługo na platformę DAB+ trafią m.in. Radio Rytm, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy.

tj

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.