Jedynka

German, Osiecka, Jędrusik – poznaj sekrety artystek PRL

03.03.2013 12:05
- Mało kto wie, że Kalina Jędrusik klęła jak szewc, a przecież przedstawianie wielkich postaci "w szlafroku” tylko dodaje im wartości i uroku – mówił w Jedynce Sławomir Koper, autor książki "Życie artystek w PRL”.
Piosenkarka Anna German (P) i kompozytorka i Katarzyna Grtner (L)
Piosenkarka Anna German (P) i kompozytorka i Katarzyna Gärtner (L)Foto: PAP/Stanisław Czarnogórski
Posłuchaj
14'01 Sławomir Koper poznał tajemnice artystek PRL
więcej

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak tylko do tych najbardziej znanych (Osiecka, Jędrusik), ale przedstawia także te już nieco zapomniane (Anna German, Alina Szapocznikow, Grażyna Bacewicz).

Jak sam przyznał w radiowej Jedynce, spośród wszystkich postaci, których życiorysy zbadał, najbardziej fascynująca okazała się Agnieszka Osiecka. - Zresztą myślę, że napiszę kiedyś jej biografię – zdradził.

Dużym atutem książki jest rozdział o Halinie Poświatowskiej przedstawiający poetkę w sposób odległy od stereotypów. - Zrobiono jej duża krzywdę przedstawiając jako osobę zawieszona miedzy ziemią a niebem. Tymczasem to była kobieta z krwi i kości. Kochała życie, mężczyzn, buty, ubrania. Owszem, była chora na serce, zmarła nawet po operacji z tym związanej. Ale na tę operacje zdecydowała się, bo chciała ułożyć sobie życie  z mężczyzną, zresztą żonatym – opowiadał Sławomir Koper.

Autor książki przyznał też, że w trakcie pisania oszczędzał trochę materiału o Kalinie Jędrusik, na kolejna książkę o słynnych parach PRL. – Ona klęła jak szewc, ale podobno wcale nie było to wulgarne. Kalina i Stanisław Dygat to była fascynująca para. Był taki okres, że mieli serdecznie dosyć gości, bo znajomi codziennie  się u nich pokazywali. Podobno Kalina przez jakiś czas chodziła po domy w szlafroku pokazując przyjaciołom, że nie ma nic poza makaronem. A Dygat ostentacyjnie siedział przed telewizorem i mówił, że to wszystko straszne – powiedział gość Jedynki.

Autor książki "Życie artystek w PRL” przyznał też, że w swojej pracy pisarskiej nie boi się sięgać po plotki. – Bo po zweryfikowaniu służą one za świetny materiał do książek i często mówią bardzo wiele nieżyjących już osobach – dodał.

O swoich dalszych platanach pisarskich i o tajemnicach artystek PRL Sławomir Koper opowiedział Karolinie Rożej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

ei

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Osiecka Anna German
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Dąbrowska śpiewała Osiecką - zobacz wideo!

11.02.2013 04:00
Aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska 3 marca wystąpiła w Trójce z recitalem piosenek Agnieszki Osieckiej. Koncert zbiegł się z 16. rocznicą śmierci autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek. Rocznica przypada 7 marca.
Katarzyna Dąbrowska w Trójce wystąpiła z recitalem piosenek Agnieszki Osieckiej
Katarzyna Dąbrowska w Trójce wystąpiła z recitalem piosenek Agnieszki OsieckiejFoto: Andrzej Bołdaniuk
Posłuchaj
00'35 Na koncert Katarzyny Dąbrowskiej zaprasza Janusz Deblessem
więcej
Obejrzyj
Koncert Katarzyny Dąbrowskiej w Trójce - cz. 1
Koncert Katarzyny Dąbrowskiej w Trójce - cz. 2

Koncert odbył się 3 marca 2013 o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Koncert był transmitowany na antenie Trójki.

Katarzyna Dąbrowska jest aktorką stołecznego Teatru Współczesnego. Jej pasją jest także śpiewanie. Kiedy była jeszcze w liceum wzięła udział w Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, gdzie otrzymała Grand Prix w kategorii amatorów.

W 2006 roku zajęła I miejsce w IX Konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej". Jest laureatką III miejsca Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2007) i I miejsca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (2007) oraz II Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Kate w przedstawieniu "Tańce w Ballybeg" na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, a także wielu innych nagród i festiwali krajowych i zagranicznych.

Katarzyna Dąbrowska przygotowuje się teraz do wydania płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej. W Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej artystka wystąpiła z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Czytaj także

Osiecka była bardzo pracowita i... równie niecierpliwa

02.03.2013 06:00
- Mama była niesamowicie wielofunkcyjną, wielozadaniową dziewczyną – wspomina Agnieszkę Osiecką jej córka, Agata Passent, w Czwórce. – Odeszła od filmu, bo to nie było na jej temperament. Filmy robiło się długo, a ona lubiła szybko widzieć efekty swojej pracy.
Agata Passent i Paweł Siwek w Czwórce
Agata Passent i Paweł Siwek w CzwórceFoto: Czwórka
Posłuchaj
18'41 Rozmowa z Agatą Passent
więcej
Obejrzyj
Agata Passent w studiu Czwórki

Nazwisko Agnieszki Osieckiej kojarzy nam się przede wszystkim z wierszami i tekstami piosenek, niektórzy pamiętają, że była także reżyserem teatralnym, autorką wielu programów telewizyjnych i dziennikarką.

Mało kto jednak wie, że Agnieszka Osiecka była także krytykiem filmowym. Jak opowiada Agata Passent, felietonistka, dziennikarka, prezes fundacji Okularnicy, im. Agnieszki Osieckiej, jej matka zdecydowała się studiować w szkole filmowej "dla hecy". Pociągała ją tamtejsza atmosfera i… "fajni chłopcy".

– To były czasy siermiężne, stalinowskie, lata 50. – mówi Passent. – Mama miała 20 lat, była troszkę "panienką z dobrego domu", a troszkę hippiską. Ciągnęło ją do sztuki i sfery kreatywnej. Studia były upolitycznione, a mama nie chciała studiować na żadnym "sztywnym" kierunku. W łódzkiej filmówce był chyba taki powiew imprezy i wolności.

Jak wspomina gość "Kontrkultury", już wtedy Osiecka czuła, że ma coś do pokazania światu. – Gdy dziś czytam jej recenzje dziwię się, że pisała to tak młoda osoba – mówi Agata Passent w Czwórce. – Ona już wówczas pisała jak rasowa krytyczka. Mam wrażenie, że może po prostu my wszyscy dziś trochę zinfantylnieliśmy.

Książka "Filmidła", która 7 marca ujrzy światło dzienne, to zbór recenzji filmowych, jakie Osiecka napisała w latach 1956 -1960. To drugi już tomik, zaraz po "Czytadłach", czyli recenzjach książek. Wstęp do tego wydawnictwa napisał krytyk filmowy, Tomasz Raczek. – Bardzo się cieszę, że zgodził się to zrobić – mówi Passent.

A.Osiecka/www.okularnicy.org.pl
A.Osiecka/www.okularnicy.org.pl

I choć Agnieszka Osiecka, autorka słów do ponad 2000 piosenek, dziennikarka i autorka scenariuszy filmowych, współpracowała m.in. z Januszem Morgensternem i Andrzejem Wajdą, ostatecznie zrezygnowała z filmu.

– Film jest dziedziną, która nie pasowała do jej charakteru. Mama była pracowita, ale i niecierpliwa. Lubiła, gdy efekty jej pracy widać było szybko, a wówczas filmy robiło się bardzo długo, na planie spędzało się tygodnie, albo miesiące. Był okres oczekiwania, a to nie pasowało do jej temperamentu, bo w tym czasie mogła napisać kilka tekstów piosenek, które miały szansę stać się przebojami.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy z Agatą Passent w " Kontrkulturze ", bądź obejrzyj ją na wideo, po kliknięciu w załączone do materiału pliki.

(kd)